niedziela, 19 maja 2024

Odnawialne źródła energii w domu – jak z nich korzystać?

Udostępnij

Przede wszystkim odnawialne źródła energii są takimi zasobami wykorzystywanymi do produkowania energii elektrycznej i cieplnej, które są w praktyce niewyczerpalne. “Odnawialne” źródło oznacza, że korzystanie z niego albo powoduje nieznaczny jego deficyt, albo jego odnowienie następuje w mgnieniu oka. Ponadto OZE są darmowe, a optymalne połączeniu kilku instalacji wykorzystujących OZE, potrafi sprawić, że cała eksploatacja będzie w pełni bezkosztowa. W jaki zatem sposób można korzystać z odnawialnych źródeł energii w domu?

Darmowy prąd z paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są specjalnie skonstruowanymi, połączonymi ze sobą ogniwami, za których sprawą promienie słoneczne zamieniane są w prąd stały, a następnie prąd zmienny – dokładnie taki, jaki płynie w naszych gniazdkach elektrycznych. Montując panele możemy zaopatrzyć gospodarstwo domowe w darmowy prąd, co jest o tyle ważne, że w świetle aktualnych trendów cena prądu u dostawców zaczyna niebezpiecznie wzrastać.

W jaki sposób montuje się panele? Jako że ich działanie zależy od ilości przekształconego światła słonecznego, muszą być zainstalowane tak, aby były w jak największym stopniu wyeksponowane na promienie słoneczne. Z tego powodu wszystkie panele ustawiane są pod kątem około  45 stopni i najczęściej znajdują się na połaciach dachowych od strony południowej.

System paneli fotowoltaicznych nierzadko podłączony jest bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu prąd może być na bieżąco wykorzystywany, a ewentualna nadwyżka oddawana jest do sieci w ramach umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym. Można jednak energię zmagazynować w akumulatorze o określonych parametrach czy pojemności – poleca się szczególnie akumulatory litowo-żelazowo-fosforowane, ponieważ ich wydajność jest najlepsza. Efekt będzie taki, że prąd będzie mógł być wykorzystany w innym czasie, na przykład w sytuacji, gdy zapotrzebowanie będzie większe.

Pompa ciepła – ekologiczne ogrzewanie podłogowe

Pompy ciepła to instalacje grzewcze, które energię do ogrzewania pobierają z wody, gruntu lub powietrza. Tym różnią się od tradycyjnych metod grzewczych, jak tradycyjne kotły kondensacyjne. Te bowiem, aby ogrzać dom, potrzebują energii z węgla kamiennego czy gazu ziemnego, których zasoby nie są wieczne i systematycznie się kurczą. Ogrzewanie pompą ciepła jest też niezwykle ekologiczne – system produkcji energii cieplnej nie bazuje na procesie spalania jak w przypadku tradycyjnych instalacji, zatem ani popiół, ani dym, ani żadne inne szkodliwe gazy nie są w tym przypadku zagrożeniem dla środowiska.

Montaż pompy ciepła zależy od konkretnego jej typu. Pompa ciepła typu powietrze-woda jest najprostsza w zamontowaniu – trwa ono około dwóch dni i nie wymaga dużych zmian w przydomowym terenie. Jednostkę zewnętrzna z wentylatorem stawia się w bliskiej odległości budynku. Można ją podłączyć do już istniejącej instalacji grzewczej, przez co energia cieplna będzie trafiać do kaloryferów lub instalacji ogrzewania podłogowego – to ostatnie jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe w połączeniu z pompą ciepła tworzy bardzo efektywny system, wśród którego zalet wymienić można optymalne rozkładanie się temperatury, stworzenie środowiska przyjaznego alergikom oraz wysoką estetykę przedsięwzięcia.

Technologia gorącego gazu – darmowa c.w.u.

Użytkowanie wspomnianych pomp ciepła wiąże się nie tylko z kwestią ogrzewania domu. O tym, o czym często się zapomina, jest możliwość produkowania ciepłej wody użytkowej po bardzo niskich kosztach. Pompy ciepła w Łodzi, które posiadają system HGW (Hot Gas Water), szczególnie typu grunt-woda zyskują ogromną popularność wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Czym jest HGW? System opracowała Thermia. Gorący gaz ze sprężarki w pompie ciepła (nie chodzi o gaz ziemny, lecz o postać gazową czynnika chłodniczego w zamkniętym hermetycznie układzie chłodniczym) przepływa przez tzw. wymiennik gorącego gazu. Wymiennik ten zlokalizowany jest przed skraplaczem, co pozwala na odbiór części ciepła i przekazanie go do produkcji c.w.u Podgrzana woda z wymiennika wpływa do wężownicy w zasobniku c.w.u. podnosząc jej temperaturę do 90 stopni Celsjusza. Zakładając, że kąpiel pod prysznicem zużywa około 40 litrów ciepłej wody, możliwość przygotowania przez najlepsze modele pomp ciepła ponad 500 litrów wody w zupełności zaspokaja zapotrzebowanie na c.w.u. dużej rodziny.

Korzystanie z prądu produkowanego przez panele fotowoltaiczne, ogrzewanie budynku za pomocą pomp ciepła czy wykorzystanie tychże pomp do produkcji ciepłej wody użytkowej to idealne przykłady na korzystanie z OZE w domu. Co więcej, instalacje te można ze sobą łączyć – np. pompa ciepła, aby pobierała OZE do produkcji ciepła, sama potrzebuje energii elektrycznej, którą z kolei zapewnia system paneli fotowoltaicznych. Pozostaje mieć nadzieję, że takie nowoczesne rozwiązania na stałe zagoszczą w architekturze XXI wieku.

ARTYKUŁ partnera

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości