Po Łodzi niebawem zacznie kursować 46 nowych, niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów Solaris Urbino. Termin ich dostawy mija 3 czerwca. Solaris dostarczył do tej pory blisko połowę z zamówionych pojazdów. Nowy tabor trafi do Zajezdni Nowe Sady i Zajezdni Limanowskiego.

Autobusy zasilane energią słoneczną w Łodzi

Przegubowe Urbino 18, które będą jeździć po Łodzi, mają 135 miejsc, w tym 38 siedzących. Natomiast, modele Urbiono 12 (autobusy solo) mogą pomieścić 85 pasażerów, z czego 26 będzie miało miejsca siedzące. Wszystkie autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w automaty biletowe i klimatyzację.

Nowością są panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach 20 autobusów. Nie wyposażono w nie wszystkich 46 autobusów, ponieważ MPK Łódź chce przetestować to rozwiązanie.

Panele fotowoltaiczne mogą zasilać w prąd kasowniki i biletomaty, a tym samym redukować zapotrzebowanie na prąd, który standardowo wytwarzany jest w pojeździe z pracy silnika spalinowego.

Nowe Solarisy zastąpią wysłużone autobusy marki Volvo i Jelcz. Dziś po Łodzi kursuje 149 autobusów marki Solaris. To 37 procent wszystkich łódzkich autobusów.