wtorek, 16 lipca 2024

Nowe ulice w Łodzi. Za mało patronek, za dużo patronów

Udostępnij

Radni miejscy nazwali nowe ulice w Łodzi. Podjęcie uchwał było konieczne w związku z oddaniem kierowcom nowych dróg do użytku. I choć wszyscy radni byli w tym zgodni, radne zwróciły uwagę, że w nazwach brakuje kobiet.

Nowe ulice w Łodzi

Imię i nazwisko Stanisława Mikulskiego przyjmie nowy plac przylegający do również nowego ronda przy Wydawniczej. Z kolei wybudowane na działce obok rondo będzie nosiło nazwę Wacława Bobrowskiego, inżyniera i geodety zatrudnionego w łódzkim magistracie w latach 20. XX wieku.

Nowej ulicy biegnącej od Juliana Tuwima w kierunku południowym, równoległej do Kopcińskiego i Nowej, nadano imię aktora i reżysera Gustawa Holoubka. Jej przedłużeniem będzie aleja Rodziny Kindermannów, łódzkich fabrykantów.

W związku z zakończeniem budowy i oddaniem do użytku przedłużenia alei Rodziny Grohmanów, radni postanowili tak samo nazwać i ten nowy odcinek ulicy.

Wszyscy patroni, o których rozmawiamy, są oczywiście warci tego, by uhonorować ich imieniem ulice. Jednak chcę zaapelować do radnych i urzędników, by na przyszłość szukać również żeńskich nazw. Ponieważ dysproporcja między patronami a patronkami jest już bardzo duża. mówi radna EMILIA SUSNIŁO-GRUSZKA

„Rodziny to też kobiety”

Radny Marcin Hencz stwierdził natomiast, że kobiety zostały uwzględnione w nazwie „rodzina”.  Z kolei radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka przyznała, że kobiety w łódzkiej radzie miejskiej od dawna forsują patronki w nazewnictwie ulic, parków i skwerów.

Już od poprzedniej kadencji prowadzimy z radną Niewiadomską-Cudak taką akcję. Kilka skwerów i placów udało się nazwach imionami żeńskimi. Na razie z braku wolnych przestrzeni ta akcja się nie odbywa, ale mamy już przygotowany katalog imion żeńskich. mówi radna MAŁGORZATA MOSKWA-WODNICKA

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P