sobota, 18 maja 2024

Utworzenie ekopracowni w dwóch szkołach powiatu bełchatowskiego dzięki funduszom z dotacji

Udostępnij

„Energetyk” doczekał się efektownej ekopracowni

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie z dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu edycji 2020/2021 pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie” utworzono tego rodzaju salę lekcyjną.

Dzięki wsparciu finansowym w wysokości niespełna 46 tys. złotych, które stanowiło 82% dofinansowania na realizację tego zadania, zakupiono nowoczesny sprzęt multimedialny i wyposażenie do sali lekcyjnej nr 131, gdzie powstała pracownia ekologiczna w miejscu poprzedniej sali do nauki edukacji dla bezpieczeństwa, która musiała być przekształcona ze względu na nową podstawę programową, gdzie przewidziano większą ilość godzin przedmiotów ścisłych: biologii, fizyki, geografii i chemii w liceum i technikum. Ponadto będzie tam się spotykać szkolne koło ekologiczne.

https://www.facebook.com/powiatbelchatowski/posts/4080331665321712

W sali pojawił się zestaw do badania gleby, powietrza i wody, zestaw do destylacji ze statywem, tablica interaktywna z pełnym wyposażeniem, która może łączyć się z laptopem i stacjonarnym komputerem, tablica informacyjna na kółkach, wyciąg chemicznego dygestorium, a także tablica obrotowo-jezdna. Nowy sprzęt ma służyć prowadzeniu zajęć o tematyce ekologicznej

Remont przeszło również samo pomieszczenie, gdzie podłączono instalację wodno-kanalizacyjną wraz z armaturą, której tam brakowało. Ponadto wykonano szereg remontowych prac takich jak: malowanie ścian i sufitów, usunięcie płytek PVC z posadzi i ułożonej nowej z płytek ceramicznych, montaż żaluzji w oknach i ułożenie płytek ceramicznych na parapetach podokiennych.

– Celem długofalowym programu jest przygotowanie uczniów do pełnienia ról społecznych zgodnie z ideą rozwoju zrównoważonego. Tradycją szkoły jest kształtowanie świadomości ekologicznej młodzieży i przyjmowanych wobec środowiska postaw ~ informuje Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Pracownia ekologiczna ma być miejscem, gdzie uczniowie po powrocie do stacjonarnej nauki będą mogli poznać zasady, według których funkcjonuje naturalne środowisko, a w nowej sali głównym tematem zajęć będzie woda, powietrze i gleba.

Remont i doposażenie ekopracowni w Zelowie

Powiat bełchatowski pozyskał też środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na dofinansowanie zadania pn. „Utworzenie ekopracowni w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kilińskiego w Zelowie”. Dzięki uzyskanej dotacji w wysokości nieco ponad 40 tys. złotych, a także środkom powiatu w wysokości ponad 5 tys. złotych również ekopracownia w zelowskiej szkole zyskała nowy wygląd.

Wsparcie, które otrzymał powiat bełchatowski od WFOŚiGW w Łodzi, także pochodzi z konkursu z dziedziny edukacja ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie”.

Ekopracownie w tej placówce wyposażono w nowe biurko nauczycielskie, ławki i krzesła, gabloty do ekspozycji, sprzęt komputerowy, nagłośnienie, regały i tablicę interaktywną. Zakupiono też pomoce dydaktyczne, które posłużą do nauki chemii i fizyki.

https://www.facebook.com/powiatbelchatowski/posts/4082964391725106

Sala została także odświeżona poprzez montaż rolet w oknach, pomalowanie ścian i wymianę oświetlania na energooszczędne. Uroku dodają rośliny, które oczyszczają i nawilżają powietrze.

Więcej informacji o projektach można przeczytać na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości