piątek, 14 czerwca 2024

Nowe atrakcje w Uniejowie. Tężnia jodowa i pijalnia wody geotermalnej

Udostępnij

Uniejów słynie z gorących źródeł i wód termalnych, które przyciągają do tego regionu. Tężnia jodowa i pijalnia wody geotermalnej to nowe atrakcje w Uniejowie, które mogą przyciągnąć jeszcze więcej turystów. Budowa obiektu rozpoczęła się pod koniec 2022 roku. Kosztowała ponad 22 miliony złotych. Połączona z pijalnią wód tężnia ma być obiektem całorocznym.

Zdrowotne atrakcje w Uniejowie

Tężnia została zbudowana pomiędzy kompleksem boisk piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka, a Zagrodą Młynarską w Uniejowie. To tereny w pobliżu uniejowskich basenów termalnych, które znajdują się po drugiej stronie drogi.

Tężnia jodowa i pijalnia wody geotermalnej. Nowe atrakcje w uniejowie
Urząd Marszałkowski w Łodzi

Nowe atrakcje w Uniejowie mogą przyciągnąć jeszcze więcej turystów, choćby ze względy na rozmiar tężnie. Budowla ma blisko 5 metrów szerokości i 6,5 metra wysokości. Widać ją z daleka. Drewniana modrzewiowa konstrukcja jest wypełniona tarniną. Po śliwowych gałęziach płynie 600 metrów sześciennych wody solankowej. Mieszkańcy, turyści oraz kuracjusze mogą tam wdychać jod. Jego stężenie ośmiokrotnie przekracza to, które jest w Morzu Bałtyckim.


Czytaj też: Łódź jak Ciechocinek. Tężnie solankowe w Łodzi ponownie otwarte


W budynku pijalni wód jest także część gastronomiczna. Dębowy pasaż spacerowy ma ponad 90 metrów długości. Wybudowano także tarasy i zamontowano ławki.

Budowa obiektu rozpoczęła się pod koniec 2022 roku. Kosztowała ponad 22 miliony złotych, z czego 6 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Prawie 11 mln zł pochodzi z Polskiego Ładu.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Kontakt e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Bóle głowy a tlenoterapia hiperbaryczna. Suplementy premium – ioc producent suplementów diety premium.