niedziela, 19 maja 2024

Łódź jak Ciechocinek. Tężnie solankowe w Łodzi ponownie otwarte

Udostępnij

Wracają tężnie solankowe w Łodzi. To miejsca, w których mieszkańcy miasta mogą i nawet powinni oddychać pełną piersią. W Łodzi jest kilkanaście takich miejsc.

Tężnie solankowe w Łodzi

Już za kilka dni zostaną ponownie uruchomione tężnie solankowe w Łodzi. Ich włączenie przypada na przełom kwietnia i maja. Prawdopodobnie nie ma na świecie drugiego takiego miejsca, jak Polska, gdzie tężnie są aż tak popularne. To w końcu w naszym kraju odkryto najstarsze w Europie tężnie. Łódź jest jednym z tych miast nieuzdrowiskowych, w których tężni jest najwięcej.

Łódź jak ciechocinek. Tężnie solankowe w łodzi ponownie otwarte

Część z łódzkich tężni została wybudowana z Budżetu Obywatelskiego Łodzi. To obiekty: w parku Widzewska Górka, przy ul. Czajkowskiego 14 (również Widzew-Wschód), w parku Podolskim, na Stawach Jana, w Parku Źródła Olechówki, w Pasażu Abramowskiego oraz na Retkini (przy ul. Balonowej).

Odnawiają fabryki przy Pasażu Schillera. Szykują biura dla urzędników UMŁ

Oprócz tego działać będą też trzy tężnie solankowe w Łodzi na terenach spółdzielni mieszkaniowych – im. M. Reja, sfinansowana przez Radę Osiedla Zarzew tężnia w Parku Podolskim oraz tężnia Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik.

Łódź jak ciechocinek. Tężnie solankowe w łodzi ponownie otwarte

Działanie tężni solankowych

Najstarsze tężnie solankowe w Europie odkryto w 2011 roku w okolicy Inowrocławia. Odkryte tężnie mają blisko 2 tysiące lat. Polska jest też rekordzistą w tym zakresie. Największe w Europie tężnie znajdują się w Ciechocinku, mają 16 metrów wysokości, a ich łączna długość przekracza 1700 metrów. Znanych miejsc uzdrowiskowych jest więcej. Polacy jeżdżą nie tylko do Ciechocinka czy Inowrocławia. Popularne miejsca to także: Rabka Zdrój, Konstancin Jeziorna czy Busko Zdrój.

Budowa tężni w centrum miasta to próba odmiany tych miejsc na bardziej przyjazne i korzystne towarzysko. Tężnia solankowa ma bowiem nie tylko właściwości zdrowotne, ale jest też miejscem spotkań głównie starszych osób, co dla nich ma duże znaczenie.

Tężnie solankowe to prosta konstrukcja z gałązek tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople. Dzięki promieniom słonecznym i podmuchom wiatru powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząca korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Specjaliści uważają, że godzina korzystania z tężni to jak trzy dni spędzone nad morzem. Jak długo i jak często korzystać z tężni? To sprawa indywidualna. Większość z nas może korzystać z tężni 2-3 dni w tygodniu po 30 minut, w przypadku osób z problemami układu oddechowego można spędzać czas przy tężni nawet przez cały tydzień.

 


Kamery Red Light w Łodzi. Włączone kamery na 4. skrzyżowaniu

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości