czwartek, 29 lutego 2024

Nie żyją 3 osoby chore na grypę w Łódzkiem

Udostępnij

0
TYSIĄCE CHORYCH
0
OSOBY ZMARŁY

Ponad 153 tysiące osób zachorowało w tym sezonie na grypę. Stan trojga pacjentów był na tyle poważny, że nie przeżyli choroby. Lekarze wyjaśniają, że były to osoby powyżej 60 roku życia, leczące się z powodu chorób przewlekłych, a grypa znacznie osłabiła ich stan zdrowia. Pacjenci zmarli w szpitalu.

Grypa w Łódzkiem: Świńska i amerykańska

Grypa w Łódzkiem w tegorocznym sezonie nieco odpuściła. Poprzednie lata należały do rekordowych pod względem liczby zachorowań. Od 1 września  pacjentów leczących się z powodu tej choroby było znacznie mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu. Rok temu zarejestrowano aż 255 tys. przypadków grypy. W tamtym okresie również zmarły trzy osoby, jedna z powodu tzw. świńskiej grypy.

W tegorocznym sezonie grypę najczęściej wywoływał wirus typu A. Lekarze jednak przyznają, że objawy kliniczne każdego z typów grypy są takie same, podobnie jak leczenie, więc dla pacjentów w praktyce nie ma znaczenia, jaki wirus jest w ich organizmie. 36 osób było nosicielami wirusa typu AH1N1, czyli tzw. świńskiej grypy, która jeszcze do niedawna budziła postrach wśród chorych i lekarzy. 

Dziś już tak nie jest, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia zalicza tzw. świńską grypę do sezonowej grypy. Wirus ten jest już także w sezonowych szczepionkach przeciwko grypie. Nieco inaczej jest w przypadku wirusa AH3N2, czyli groźnego amerykańskiego szczepu wirusa grypy. Mutacja ta powoduje cięższy przebieg choroby. W tym sezonie w Łódzkiem jej nosicielami były przynajmniej 2 osoby.

Grypa w Łódzkiem

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości