czwartek, 29 lutego 2024

New Iron w Łodzi. W centrum stanie budynek przypominający żelazko

Udostępnij

Nowy apartamentowiec New Iron stanie w centrum Łodzi. Takie plany mają władze miasta. New Iron będzie budynkiem o nietypowej bryle, która ma być znakiem rozpoznawczym Łodzi. Nietypowy kształt New Iron wynika z kształtu działki, na którym budynek ma stanąć.

Apartamentowiec New Iron w Łodzi

W ścisłym centrum Łodzi, przy skrzyżowaniu ulic: Struga i Wólczańskiej, powstanie apartamentowiec o nietypowej bryle przypominającej żelazko.

Jest to teraz chyba najbardziej spektakularna wizualnie realizacja w centrum, która nie tylko będzie zachwycać swoją formą i wyglądem, ale będzie też miała ożywczy, pozytywny wpływ na najbliższą okolicę. uważa ADAM PUSTELNIK, wiceprezydent Łodzi

Jak przekazał łódzki magistrat, przeznaczony pod budowę apartamentowca teren u zbiegu ulic: Struga i Wólczańskiej o powierzchni ponad 1100 metrów kwadratowych cechuje charakterystyczne zwężenie, kształtem przypominające żelazko. Stąd nazwa powstającego w tym miejscy budynku New Iron.

Stworzony przez pracownię REFORM Architekt projekt nawiązuje do zaprojektowanego przez Daniela Burnhama Flatiron Building w Nowym Jorku, który również potocznie nazywany jest żelazkiem.

Nowe mieszkania w Łodzi

Poza nietypowym kształtem działki, utrudnieniem dla projektantów było jej położenie w strefie konserwatorskiej, co wiązało się z koniecznością uwzględnienia historycznego podziału tego placu na elewacji budynku.

Obiekt będzie miał sześć kondygnacji i trzy różne wysokości: 26, 22 i 18 metrów. Zróżnicowanie wysokości wynika z dostosowania się do zapisu planu miejscowego oraz nawiązania do sąsiedniej architektury.

Wewnątrz „żelazka” powstanie trzydzieści siedem apartamentów – od mieszkań aż po luksusowe penthousy z prywatnym wyjściem na taras. Na parterze znajdą się lokale usługowe, będzie też dwukondygnacyjny parking.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości