niedziela, 21 lipca 2024

Prof. Iwona Maroszyńska nowym dyrektorem ICZMP w Łodzi

Udostępnij

Prof. Iwona Maroszyńska zastąpi prof. Macieja Banacha na stanowisku dyrektora ICZMP w Łodzi. Iwona Maroszyńska jest specjalistką w dziedzinie pediatrii i neonatologii. O objęciu stanowiska dyrektora ICZMP przez nową osobę poinformował w czwartek rzecznik placówki Adam Czerwiński.

Iwona Maroszyńska dyrektorem ICZMP w Łodzi

Prof. Iwona Maroszyńska jest specjalistką w dziedzinie pediatrii i neonatologii. Od 2011 roku kierowała Kliniką Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt w ICZMP, a od 2014 roku była lekarzem naczelnym pionu pediatrycznego łódzkiego instytutu.

Czerwiński przypomniał, że kierowana przez prof. Maroszyńską klinika jest pionierskim w skali kraju ośrodkiem w zakresie wprowadzania leczenia inhalacyjnym tlenkiem azotu i propagowania wentylacji wysokimi częstościami. Placówka specjalizuje się w m.in. w diagnozowaniu i leczeniu wad rozwojowych oraz ciężkiej niewydolności oddechowej u noworodków urodzonych przedwcześnie z bardzo i skrajnie (poniżej 1000 g) małą masą ciała.

Jedyna taka klinika

Klinika jest jedynym w Polsce aktywnym ośrodkiem leczenia ciężkiej niewydolności oddechowej najmniejszych pacjentów z wykorzystaniem utlenowania pozaustrojowego (ECMO). Przeżywalność noworodków z najcięższymi wadami wrodzonymi w kierowanym przez prof. Maroszyńską ośrodku jest porównywalna do najbardziej znanych placówek tego typu w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Prof. Maroszyńska jest także współorganizatorką systemu transportu neonatologicznego w regionie łódzkim, który umożliwia szybkie i bezpieczne dowiezienie do ośrodka o wyższej referencyjności najmniejszych pacjentów będących w stanie zagrożenia życia.

Poprzednim dyrektorem ICZMP był prof. Maciej Banach, który złożył rezygnację pod koniec marca.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się okołu 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P