Urząd Marszalkowski Województwa Łódzkiego rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie unijne w zakresie mędzy innymi zapobieganiu klęskom i katastrofom. Rozdanych zostanie 40 milionów złotych, a wśród zakupów m.in. mobilny szpital z salą operacyjną i sprzęt dla jednostek ochotniczych straży pożarnych w Łódzkiem.
Mobilny szpital z salą operacyjną dla Łodzi
Łódź jak każde z dużych miast raz na jakiś czas mierzy się z tak zwanymi wypadkami masowymi. Najczęściej dochodzi do nich, gdy w wypadku drogowym zderza się pojazd komunikacji miejskiej. Często też te masowe wypadki komunikacyjne mają miejsce na ktorejś z autostrad czy dróg szybkiego ruchu, przebiegających przez Łódź i tuż obok stolicy województwa.
W starej, miejskiej zabudowie w Łodzi często też, szczególnie jesienią i zimą, dochodzi do groźnych pożarów, w której rannych jest co najmniej kilka osób. Wówczas najważniejszy jest czas rozpoczęcia udzielania profesjonalnej pomocy. Rozwiązaniem, które stosowane jest w kilku miastach na świecie, ma być mobilny szpital z salą operacyjną.
Wojewódzka Stacja ratownictwa Medycznego w Łodzi zakupi taki mobilny szpital dzięki dofinansownaiu unijnemy. Koszt zakupu sali operacyjnej na kółkach, pierwszej takiej w Polsce, wyliczono na ponad 7,8 miliona złotych. 86% ceny pokryje dofinansowanie unijne. Dzięki temu ratownicy i lekarze systemowi otrzymają narzędzie, jakiego nie ma nikt inny w Polsce.
Sprzęt dla jednostek OSP
Sprzęt ratujący życie w czasie wypadków to narzędzia hydrauliczne do rozcinania karoserii samochodowej, defibrylatory czy dobrze wyposażone torby ratownicze. Ale ten sprzęt to przede wszystkim samochody dla jednstek ochotniczych straży pożarnych. Dzięki 40 milionom dofinansowania uda się kupic nie tylko mobilny szpital z salą operacyjną dla WSRM w Łodzi, ale i 28 samochodów dla jednostek OSP. Te pojazdy to gwarancja, że pomoc do poszkodowanych dotrze tak szybko, jak to tylko jest możliwe.
Lista zwycięskich projektów
Jednostki OSP z całego województwa wnioskowały o dofinansowanie przede wszystkim zakupow sprzętu niezbędnegodo prowadzennia akcji ratowniczych. Wsparcie finansowe w wysokości ponad 80%1Dzialanie FELD.02.08 dostaly jednostki:
- Gmina Żarnów (OSP Żarnów i OSP Skórkowice);
- OSP w Moszczenicy
- OSP w Wartkowicach
- OSP Widawa
- OSP Brzeźnio
- OSP w Kiernozi
- OSP w Pilaszkowie Pilaszków
- OSP w Burzeninie
- Gmina Słupia
- OSP w Szynkielowie
- Gmina Dalików (OSP z terenu gminy Dalików)
- OSP w Rychłocicach
- OSP w Lututowie
- OSP w Bednarach
- OSP Stolec
- OSP w Rozprzy
- OSP w Gidlach
- OSP Folwarki
- OSP Stobiecko Miejskie
- OSP w Chechle
- OSP w Dobrzelowie
- OSP w Wadlewie
- OSP w Kliczkowie
- OSP Lipicze
- OSP Załęcze Wielki
- OSP w Wieruszowie
- Gmina Zadzim (nostki OSP w gminie)
- OSP Ostrówek
- OSP Wielenin.
Do konkursu zgłoszono łącznie 107 wniosków. O dotację mogły się starać m.in. gminy, jednostki OSP, WOPR, pogotowie ratunkowe czy Lasy Państwowe. Celem całego zadania jest przystosowanie służb i jednostek do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami. Dotacja mogła zostać przyznana na inwestycje w zakresie ochrony przed pożarami lasów i obszarów cennych przyrodniczo oraz na zakup sprzętu do akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof czy awarii chemiczno-ekologicznych.
Przypisy
- 1