czwartek, 18 kwietnia 2024

Marcowy nowy rozkład jazdy PKP. Pociągi po nowemu do 8 czerwca

Udostępnij

Nowy rozkład jazdy PKP będzie obowiązywać od 10 marca. To roczna korekta wprowadzana do rozkładu, która zakłada skrócenie czasu przejazdu niektórych pociągów. Zmiany będą obowiązywały do 8 czerwca tego roku.

Nowy rozkład jazdy PKP – krótsze podróże

Marcowa korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać w całym kraju, a zmiany prowadzane są w każdym województwie. W Łódzkiem pasażerowie wsiądą do pociągów z nowego przystanku Stare Grudze na trasie Łódź – Łowicz, który zastąpi przystanek Grudze. Nowy, wyższy peron jest zlokalizowany bliżej przejazdu kolejowo-drogowego.

Mieszkańcy Łodzi korzystają także z pociągów jeżdżących przez Warszawę. PKP Intercity zapowiada wdrożenie nowych 40 wagonów, które dzięki nowym wózkom mogą poruszać się z prędkością 160 km/h. Przewoźnik zapowiada skrócenie czasu przejazdu niektórych pociągów.

Trasę z Krakowa do Trójmiasta najszybszy pociąg pokona w 4 godz. 52 min., z Warszawy do Gdańska w 2 godz. 29 min, z Warszawy do Poznania w 2 godz. 29 min, z Lublina do Warszawy w 1 godz. 45 min, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godz. 56 min.

Tunele pod Łodzią. Faustyna drąży trzeci tunel na trasie Łódź Fabryczna-Łódź Kaliska

Nowy rozkład jazdy PKP zakłada przede wszystkim skrócenie czasu przejazdów. Najszybsze połączenie z Warszawy do Zakopanego zakłada podróż w 4 godz. 44 min. Z Krakowa do Zakopanego najszybszy pociąg pojedzie w 2 godz. 17 min., a z Zakopanego do Krakowa w 2 godz. 14 min. Tym samym – jak powiada PKP Intercity – zostanie pobity rekord Luxtorpedy, która podczas przejazdu testowego bez pasażerów na pokładzie pokonała trasę Kraków – Zakopane w czasie 2 godz. 18 min.

Nadal trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego, dlatego część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Nowy rozkład jazdy PKP przewiduje taką trasę dla około 60 pociągów.

Na niektórych trasach zachowany zostanie cykliczny rozkład jazdy, ale zmienią się godziny odjazdów. Z Lublina do Warszawy pociągi będą wyruszały w trasę 23 minuty po pełnej godzinie, co 1 lub 2 godziny. Natomiast pociągi Berlin Warszawa Express z Warszawy do Berlina przez Poznań będą wyjeżdżały do południa 31 minut po pełnej godzinie, co 2 godziny. Z Poznania do Warszawy składy odjadą 53 minuty po pełnej godzinie, co 2 godziny, od południa.

Dworzec Łódź Kaliska do przebudowy

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury podpisanym w październiku 2023 roku, pociągi jeżdżące z prędkością 160 km/h mogą być obsługiwane przez jednego maszynistę,
a nie jak to było wcześniej przez dwóch. Efektem tej zmiany jest przyśpieszenie pociągów dalekobieżnych i skrócenie czasów przejazdów na niektórych trasach, np. na odcinku Warszawa – Terespol średnie skrócenia czasu przejazdu wyniesie 6 min., podobnie na trasie Lublin – Radom. Natomiast o 4 min. skróci się czas przejazdu między Wrocławiem
a Zgorzelcem.

Nowe połączenia kolejowe

PKP PLK zakończyły prace związane z budową tzw. bajpasu kartuskiego, czyli 15-kilometrowych linii kolejowych nr 234 na odcinku Gdańsk Kokoszki – Stara Piła oraz nr 229 na odcinku Stara Piła – Glincz.

Od 10 marca będzie to alternatywna trasa łącząca Kartuzy z Gdańskiem, która po rozpoczęciu modernizacji linii nr 201 Bydgoszcz – Trójmiasto pełnić będzie rolę trasy objazdowej na czas zamknięć torowych. Bajpasem kartuskim przejedzie 6 par pociągów w ciągu doby. Średni czas przejazdu z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza wyniesie około 50 minut.

Za układanie rozkładu jazdy dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz specjalnych odpowiedzialny jest zarządca kolejowej infrastruktury, czyli PKP PLK. Nowy rozkład jazdy PKP powstaje na zamówienie i według wytycznych przewoźników. Marcowa korekta będzie obowiązywała od niedzieli 10 marca do 8 czerwca.

Wszystkie artykuły z kategorii: Komunikacja

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości