sobota, 2 marca 2024

Łódzcy urzędnicy nie przewidzieli kosztów organizacji mistrzostw świata

Udostępnij

Gdy w listopadzie 2018 roku miasto Łódź zostało oficjalnie jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej do lat 20, wszyscy nie kryli radości. Cieszyli się tak włodarze miasta, jak i jego mieszkańcy

Urząd Miasta Łodzi podpisał z FIFA (Międzynarodową Federacją Piłkarską) umowę, na mocy której 13 maja przekaże federacji stadion przy al. Piłsudskiego w Łodzi na 5 tygodni. Za wynajem obiektu, na którym na co dzień rozgrywa mecze Widzew Łódź, FIFA ma zapłacić miastu ekwiwalent ok. 600 tysięcy złotych. Umowa ta miała być bezkosztowa. Tymczasem, urzędnicy nie przewidzieli kosztów, jakie wiążą się z jej realizacją. A koszty to nawet 5,5 mln złotych.

Urząd Miasta Łodzi szuka pieniędzy na mistrzostwa U-20

Dopiero kilku miesiącach zorientowano się, że obiekty nie spełniają wymagań FIFA. Co prawda, miasto nie płaci za organizację mistrzostw, ale musi dostosować infrastrukturę stadionową, zatrudnić dodatkowych fachowców, np. ds. utrzymania murawy na stadionie, czy zapewnić dobrą łączność z internetem. Do postawienia są również specjalne kontenery dla mediów, wolontariuszy i służb medycznych. To powoduje, że organizacja mistrzostw nie jest jednak bezkosztowa dla Łodzi.

Pełnomocnikiem miasta ds. organizacji mistrzostw świata U-20 został Mariusz Łysio. Umowę, która zawarta jest na mocy prawa szwajcarskiego, sprawdzał i opiniował mecenas Marcin Górski, szef wydziału prawnego Urzędu Miasta Łodzi.

Tak wielką imprezę należy dobrze przygotować. Na początek wymagane są przede wszystkim uzgodnienia pomiędzy wszystkimi jednostkami, które mają uczestniczyć w organizacji mistrzostw. Tak w Ministerstwie Sportu rozpoczynaliśmy pracę na przykład nad organizacją Euro 2012 w Polsce. TOMASZ PÓŁGRABSKI, wiceprezes MAKiS odpowiedzialny za obiekty sportowe.

Skarbnik miasta, dokonując zmian w budżecie, ocenił koszty organizacji mistrzostw na poziomie powyżej 5,5 miliona złotych. Pieniądze te muszą znaleźć Urząd Miasta Łodzi oraz Miejska Arena Kultury i Sportu, która odpowiada za obiekty sportowe.

Nie mieliśmy takich pieniędzy, dlatego zwróciliśmy się do UMŁ z prośbą o zapewnienie odpowiednich środków finansowych. TOMASZ PÓŁGRABSKI, wiceprezes MAKIS

Na stawiane przez naszą redakcję pytania, urzędnicy z łódzkiego magistratu nie byli w stanie odpowiedzieć przez ponad tydzień. Otrzymaliśmy jedynie informację, że odpowiedzi udzieli pełnomocnik ds. organizacji mistrzostw.

W rozmowie telefonicznej powiedział nam jedynie, że kosztów nie dało się przewidzieć wcześniej, ponieważ „nikt na jesieni nie wie, jak będzie wiosną przebiegała wegetacja trawy”. Nie doczekaliśmy się na odpowiedzi w pozostałym zakresie. Do sprawy będziemy wracać, gdy tylko urzędnicy odpowiedzą na nasze pytania.

W środę na pytania odpowiedział w imieniu Urzędu Miasta Łodzi szef wydziału sportu. Twierdził, że więcej kosztów niż wyliczone przez skarbnika miasta 5 milionów 600 tysięcy złotych już nie będzie.

Wydatków nie dało się przewidzieć, bo FIFA dopiero później przedstawiła raport z inspekcji MAREK KONDRACIUK, dyrektor wydziału sportu UMŁ

Zupełnie przeciwnego zdania był przewodniczący komisji finansów łódzkiej rady miejskiej.

Wydatki można było przewidzieć wcześniej. Za brak myślenia innych osób, jednak nie odpowiadam WŁADYSŁAW SKWARKA przewodniczący komisji finansów RM w Łodzi

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 rozpoczną się 23 maja 2019 roku. Mecz otwarcia zostanie rozegrany na stadionie Widzewa Łódź. W kolejnych dniach najlepsi młodzi piłkarze z całego świata rozegrają mecze w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie i w Tychach. Finał zaplanowano na 15 czerwca. Finał Mistrzostw Świata U20 też zostanie rozegrany w Łodzi

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości