czwartek, 20 czerwca 2024

Łódź w czerwonej strefie. 9 powiatów i 2 inne miasta w Łódzkiem także. Nowe obostrzenia

Udostępnij

Łódź w czerwonej strefie obostrzeń – ogłosiło w czwartek, 15 października, Ministerstwo Zdrowia. W województwie łódzkim czerwona strefa od 17 października zostanie wprowadzona w 9 powiatach oraz 3 miastach na prawach powiatów. To oznacza nowe, bardziej restrykcyjne obostrzenia.

Łódź w czerwonej strefie

Od minionej soboty cała Polska objęta jest żółtą strefą, ale tylko w 38 powiatach wprowadzono bardziej rygorystyczne obostrzenia dla strefy czerwonej. Ten podział zmieni się diametralnie od najbliższej soboty, 17 października.

Aż 152 powiaty w całym kraju trafią do czerwonej strefy, czyli blisko połowa Polski. W tym duże miasta takie jak: Łódź, Kraków, Poznań czy Warszawa. To konsekwencja kolejnego rekordu zakażeń koronawirusem. W czwartek (15 października) w całym kraju podano, że ostatniej doby potwierdzono ponad 8 tysięcy zachorowań na Covid-19. W Łódzkiem pozytywnych testów było aż 691. To piąty najwyższy wynik w kraju.

W Łódzkiem, oprócz samej Łodzi, czerwona strefa zostanie wprowadzona w powiatach: bełchatowskim, łowickim, łódzkim wschodnim, pabianickim, pajęczańskim, piotrkowskim, radomszczańskim, wieluńskim, brzezińskim i miasta na prawach powiatu: Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach.

Obostrzenia w czerwonej strefie

Jako społeczeństwo jesteśmy w stanie przez tych kilka tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Jeszcze raz jako premier powtórzę: wygramy tą walkę. Ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie i odpowiedzialnie podejdziemy do tych zaleceń, do tych rygorów, które dzisiaj wdrażamy. powiedział podczas konferencji MATEUSZ MORAWIECKI, premier, który przebywa na kwarantannie

Podstawowy obowiązek w czerwonej strefie to reżim sanitarny. Zasłanianie nosa i ust maseczką w miejscach publicznych i przestrzeni publicznej, także na zewnątrz. Dystans i dezynfekcja.

Wydarzenia sportowe mogą być organizowane, ale bez udziału publiczności. W wydarzeniach kulturalnych może brać udział 25 procent możliwej publiczności. Z kolei w zgromadzeniach może brać udział nie więcej niż 10 osób. A w sklepach od soboty 5 klientów będzie przypadać na jedną kasę.

Lokale gastronomiczne od soboty w całym kraju, czyli zarówno strefach żółtych jak i czerwonych, będą otwarte w godzinach 6-21.

W strefie czerwonej działalności nie będą mogły prowadzić baseny, siłownie czy kluby fitness. W kościołach dopuszczalna jest 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Nie od 17 a od 19 października w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych.

W transporcie zbiorowym zajętych może być 50 procent miejsc siedzących albo 30 procent wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

Na naukę zdalną przechodzą wszystkie uczelnie wyższe i szkoły ponadpodstawowe.

Koronawirus w Łódzkiem

Na polecenie wojewody łódzkiego poszerzana jest baza tak zwanych łóżek covidowych. W szpitalach na pierwszym poziomie zabezpieczenia, czyli w szpitalach w sieci, łóżek izolacyjno-obserwacyjnych ma być ponad 600, a w tych bardziej specjalistycznych szpitalach, czyli na drugim poziomie – ponad 850.

Szpitale obserwacyjno zakaźne powstały już w szpitalu w Zgierzu i w szpitalu Biegańskiego, który jest szpitalem koordynacyjnym. Docelowo w „Biegańskim” ma powstać 280 miejsc dla pacjentów z Covid-19.

Około 160 miejsc zorganizowano w szpitalu im. WAM na łódzkich Stokach. Kolejne miejsca są tworzone w szpitalach w: Bełchatowie, Tomaszowie, Radomsku, Łagiewnikach, Sieradzu, Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej i Pajęcznie.

Dziś na ponad 700 miejsc na drugim poziomie zabezpieczenia zajętych jest ponad 500 łóżek. W szpitalu w Zgierzu na 150 miejsc, zajętych jest 137, a w szpitalu Biegańskiego na 232 już przygotowane miejsca – 178 łóżek jest zajętych.

Z kolei n a 57 łóżek respiratorowych – 37 jest zajętych.


Łódź w czerwonej strefie


Lodz w czerwonej strefie 1


Żółta strefa

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
Projects – branding factory. Oszczędności i koszt produkcji suplementów.