piątek, 23 lutego 2024

Łódź przyjazna autystom. Urzędnicy na szkoleniach i „wyciszone wtorki”

Udostępnij

Nawet 400 tysięcy osób w Polsce ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. Tylko oni wiedzą, jak trudno jest autystom załatwić prozaiczne sprawy, wyjść do urzędu czy podróżować miejską komunikacją. Łódź jako pierwsze miasto w Polsce w ramach kampanii „Polska na niebiesko” organizowanej przez Fundację JiM, wprowadza zmiany, które mają ułatwić autystom codzienne funkcjonowanie.

Autyści w Łodzi mają mieć łatwiej

Aż 70 procent osób z autyzmem przyznaje, że wyjście z domu jest dla nich stresujące. Brak odpowiednich przystosowań oraz zrozumienia ze strony społeczeństwa sprawiają, że są pozostawieni bez wsparcia. Ponad połowa autystów deklaruje, że przez stres rezygnuje z wychodzenia z domu i uczestniczenia w życiu publicznym. By sytuacja się zmieniła, zmienić musi się postrzeganie autystów przez spłeczeństwo. Do tego ma przyczynić się kampania „Polska na niebiesko”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Autyzm. Wystarczy zrozumieć”.

2 kwietnia do kampanii przyłączył się Urząd Miasta Łodzi, który ogłosił, że będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. W takie dni wszyscy mówią o tej chorobie, a budynki w miastach są iluminowane na niebiesko. To ważny gest, ale przychodzi następny dzień, już nie świąteczny. Dlatego postanowiliśmy zrobić pierwszy krok, by autyści w Łodzi mieli łatwiejsze życie. Z radością informuję, że Centrum Nauki i Techniki EC1, czyli największa łódzka atrakcja turystyczna, od dziś jest dostępna dla osób z tzw. spektrum autyzm. HANNA ZDANOWSKA, prezydent Łodzi

Ekspozycje w Centrum Nauki i Techniki EC1 mają być tak przystosowane, by ich zwiedzanie było dla autystów dostępne i możliwe. Jedną z takich akcji będą tzw. wyciszone wtorki, polegające na wygaszeniu bodźców wzrokowych, słuchowych i zapachowych do tego stopnia, aby umożliwić korzystanie ze stanowisk także tym, dla których standardowy poziom np. efektów dźwiękowych byłby trudny do zaakceptowania.

W przestrzeni CNiT EC1 pojawiły się również piktogramy, które otwierają zupełnie nowe możliwości komunikacji.

Z kolei szkolenie z kontaktu z osobami chorymi na autyzm przechodzi 12 pracowników Urzędu Miasta Łodzi, którzy najczęściej przyjmują łodzian w kancelarii UMŁ przy Piotrkowskiej 104 oraz w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami przy ul. Piotrkowskiej 110. Mają dzięki temu skuteczniej pomagać autystom w załatwieniu spraw urzędowych.

Sukcesywnie, w ten sposób szkoleni mają być wszyscy urzędnicy mający bezpośredni kontakt z łodzianami. Miejsca, gdzie będą pracowali przeszkoleni pracownicy, mają zostać odpowiednio oznakowane plakatami i naklejkami.

Więcej o akcji „Polska na niebiesko”: KLIKNIJ TUTAJ

Spis treści

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości