piątek, 19 lipca 2024

Lodówki społeczne w Łodzi. Podziel się jedzeniem w święta [LOKALIZACJE]

Udostępnij

Lodówki społeczne to dobre rozwiązanie szczególnie w okresach świątecznych. Zamiast wyrzucać nadmierną ilość jedzenia, można zostawić ją tym, którzy mają go za mało. W Łodzi jest 5 miejskich lodówek społecznych i kilkanaście prowadzonych przez różne organizacje.

Lodówki społeczne w Łodzi

Lodówki społeczne to miejsca, w których można podzielić się jedzeniem z potrzebującymi. W Łodzi jest 20 takich lokalizacji. Wszystkie miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa piętnaście lodówek społecznych rozmieszczonych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Ich uzupełnieniem są trzy jadłodzielnie, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź, czynne w wyznaczonych dniach i godzinach.

Bezpłatne znieczulenie podczas porodu. W ICZMP każda ciężarna może rodzić bez bólu

Miejskie lodówki społeczne są regularnie zapełniane jedzeniem m.in. dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Rozsądnych Polaków, działającym w partnerstwie z łódzkim Bankiem Żywności. Organizacja ta odbiera ze sklepów w województwie łódzkim artykuły żywnościowe z krótkim terminem przydatności do spożycia.

Przez cały rok zachęcamy do dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi, jednak
w okresie świątecznym ten apel trafia na szczególnie podatny grunt. Kolejny dzień przy stole już nie cieszy, zastanawiamy się, jak nie zmarnować przygotowanych z zaangażowaniem potraw. Warto wtedy przypomnieć sobie o istnieniu lodówek społecznych – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Jakie jedzenie zostawić w lodówce?

Lodówki społeczne to miejsce, gdzie można wkładać zarówno fabrycznie opakowane produkty, warzywa, owoce czy wędliny, jak i dania przygotowane w domu.

Potrawy i artykuły wkładane do lodówki społecznej powinny być szczelnie zapakowane, np. w słoiki czy plastikowe pudełka. Jeśli nie mają fabrycznego opakowania, bo powstały w naszej kuchni, przyda się ich dokładny opis oraz data przygotowania danej potrawy.

Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne do lodówek społecznych i jadłodzielni nie oddajemy potraw zawierających surowe mięso (np. tatara) lub surowych jaj (np. domowy majonez, ciasto z kremem). Zakazany jest też alkohol.

Lodówki społeczne

Tunel średnicowy w Łodzi. Budują przystanek Koziny

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P