niedziela, 3 marca 2024

Lekarze pokażą w łódzkich tramwajach, jak udzielić pierwszej pomocy

Udostępnij

Lekarze będą uczyć łodzian udzielania pierwszej pomocy. Nie osobiście, a z pomocą komunikacji miejskiej. Akcja „Twoje 5 minut” trafi na monitory w tramwajach MPK Łódź.

Każdy może pomóc

Do tej pory lekarze ​z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca  łódzkiego szpitala im. WAM pierwszej pomocy uczyli głównie dzieci. Akcja „Twoje 5 minut” każdego roku odbywa się na rynku Manufaktury właśnie w Dzień Dziecka.

Ale medycy postanowili wyjść z nauką do wszystkich łodzian, ponieważ każdy z nas może kiedyś być świadkiem wypadku czy zwykłego zasłabnięcia. To w naszych rękach będzie wtedy czyjeś zdrowie i życie.

Pierwsza pomoc w tramwaju

Przez najbliższe dwa tygodnie na ekranach monitorów w łódzkich tramwajach będą prezentowane plansze przedstawiające trzy proste zasady udzielania pierwszej pomocy.

Nie bądźmy obojętni, podarujmy 5 minut swojego życia, by uratować inne. Wystarczy powiadomić służby medyczne i rozpocząć uciskanie klatki piersiowej. apeluje ​prof. ANDRZEJ LUBIŃSKI, kierownik kliniki

Jakie są te trzy proste zasady? Pierwsza to powiadomienie służb, czyli telefon na numer alarmowy 112. Następna to udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy do tyłu i sprawdzenie, czy w gardle nie ma ciała obcego. Trzecia zasada udzielania pierwszej pomocy to ułożenie poszkodowanego na plecach na twardym podłożu i uciskanie klatki piersiowej w okolicy mostka.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości