sobota, 18 maja 2024

Krótkoterminowy wynajem samochodów

Udostępnij

W Polsce od kilku lat obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania krótkoterminowym wynajmem samochodów. Taką usługę oferuję wypożyczalnie samochodów osobowych i dostawczych, które pojawiają się w coraz większej liczbie miast. Z usług firm, które oferują krótkoterminowy wynajem samochodów korzystać mogą zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Co jest powodem tego, że Polacy coraz chętniej sięgają po samochody z wypożyczalni?

Rozwój rynku wypożyczalni aut w ostatniej dekadzie

Jeszcze niespełna 10 lat wypożyczalnie samochodów były rarytasem dostępnych dla najzamożniejszych kierowców. Najczęściej firmy tego typu można było spotkać w pobliżu lotnisk, a ich działalność była nastawiona na zagranicznych biznesmenów i turystów, chcących na własną rękę podróżować po kraju.

Przełom nastąpił około 2010 roku, wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, spadkiem cen na nowe samochody i stopniowym zmniejszaniem importu do Polski samochodów zza zachodniej granicy. Stworzyło to bardzo korzystny klimat do tego, aby na rynku zaczęły się pojawiać nowe wypożyczalnie, a klienci coraz chętniej chcieli korzystać z ich usług.

Jedną z takich wypożyczalni samochodów jest CK Corp. Firma ma swoją siedzibę w Łodzi i oferuje krótkoterminowy wynajem samochodów osobowych i dostawczych.

Dla kogo samochód z wypożyczalni

Większość wypożyczalnia samochodów ukierunkowana jest na współpracę z firmami. Wynika to między innymi z charakteru posiadanej floty, na którą składają się auta osobowe różnych klas oraz samochody o ładowności do 3,5 tony. One z kolei dzielą się na samochody dostawcze w nadwoziu furgon oraz przystosowane do przewozu ludzi.

Klientami wypożyczającymi takie pojazdy są firmy transportowe i przewozowe. Wśród tych, którzy decydują się na krótkoterminowy wynajem samochodów, możemy znaleźć lokalne firmy kurierskie, przewoźników realizujących transport osobowy, a także taksówkarzy obsługujących trasy na lotniska.

Czy osoby prywatne mogą korzystać z usług wypożyczalni?

Oczywiście tak. Klienci indywidualni również mają możliwość wypożyczenia samochodu osobowego lub dostawczego i wykorzystywać go do własnych celów.

Może to być rodzinny wyjazd busem na wakacje, przeprowadzka wykonana na własną rękę czy wynajem samochodu osobowego na czas naprawy posiadanego auta.

Auto zastępcze z wypożyczalni samochodów

Osobną grupę klientów wypożyczalni samochodów stanowią towarzystwa ubezpieczeniowe. Korzystają z wynajmowanych samochodów, zapewniają w ten sposób klientom auto zastępcze z OC sprawcy zdarzenia.

Należy przy tym wspomnieć, że rosnąca świadomość kierowców w zakresie przysługujących im praw do auta zastępczego na czas naprawy swojego pojazdu, stała się jedną z sił napędowych rozwoju rynku wynajmu krótkoterminowego w Polsce.

Towarzystwa ubezpieczeniowe jeszcze przed kilkoma laty bardzo utrudniały osobom prywatnym dostęp do auta zastępczego na koszt polisy OC sprawcy wypadku. Dziś się to zmieniło.

Samochód zastępczy można uzyskać na kilka sposobów. Otrzymując go od serwisu, w którym naprawa będzie wykonana, bezpośrednio od ubezpieczyciela lub wypożyczając na własną rękę w takich firmach jak CK Corp. Jest to w pełni bezpieczne dla klienta i zgodne z prawem.

Wypożyczenie takiego samochodu odbywa się na zasadzie bezgotówkowej. Oznacza to, że wypożyczalnia samochodów we własnym zakresie dochodzi od ubezpieczyciela zapłaty faktury za wynajem auta zastępczego. Jest to możliwe wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa złożonego przez osobę poszkodowaną, wynajmującą auto zastępcze.

Średnie ceny wypożyczenia samochodu

Koszt wynajmu samochodu osobowego i dostawczego jest zbliżony we wszystkich wypożyczalniach na terenie całego kraju. Dla najmniejszych samochodów osobowych klasy A i B wynosi około 100 złotych za dobę, natomiast dla aut klasy C i D to ok. 150 do 200 złotych. Drożej kształtuje się koszt wynajmu samochodu o ładowności do 3,5 tony.

W tym przypadku należy się liczyć z wydatkiem od 200 do 250 złotych za dobę. Cena oczywiście ulega obniżeniu wprost proporcjonalnie do czasu, na jaki samochód zostanie wynajęty. Przy 30 dniowym okresie najmu, cena za dobę może być niższa nawet o połowę!

W większości wypożyczalni samochodów możemy również liczyć na pakiet dodatkowych usług, dostępnych dla każdego wypożyczanego samochodu.

Co dodatkowo oferują wypożyczalnie samochodów?

  • Wypożyczenie bagażnika dachowego z boksem,
  • wypożyczenie łańcuchów śniegowych,
  • wypożyczenie lodówki turystycznej,
  • wypożyczenie nawigacji GPS,
  • wypożyczenie fotelika dla dziecka.

Ceny ww. usług są zazwyczaj bardzo korzystne i zwykle nie przekraczają 15-20 złotych za dobę, co przy kilkudniowym wynajmie jest znacznie tańsze, niż kupowanie tych przedmiotów na własność.

artykuł sponsorowany

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości