sobota, 18 maja 2024

Koncesja dla złoża Złoczew jeszcze w tym roku? To możliwe

Udostępnij

Główny Geolog Kraju i wiceminister środowiska zapowiedzieli w Bełchatowie, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku koncesja dla złoża Złoczew zostanie uzyskana. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna chce wydobywać z niego węgiel brunatny.

Złoża Bełchatów do 2038

Zasoby rozciągają się na około 10 km, na terenie kilku gmin i szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego. Uruchomienie odkrywki w Złoczewie, zdaniem władz lokalnych, warunkuje rozwój południowo-zachodniej części regionu łódzkiego, ponieważ złoża Bełchatów mają zostać wykorzystane do 2038 roku.

Uzyskanie koncesji na wydobycie węgla w Złoczewie jeszcze w tym roku ma zabezpieczyć stabilność realizacji zobowiązań państwa.

Ta ziemia jest bogata w złoża węgla brunatnego. Myślę, że decyzje związane z koncesją dla Złoczewa będą pozytywne. Zapewniam bardzo mocno, że obszar uzyskania koncesji jest niezmiernie ważny. Ze strony Ministerstwa Energii zrobimy wszystko, żeby ten proces przebiegał bardzo sprawnie.

mówi ADAM GAWĘDA, wiceminister energii

Z kolei prezes PGE GiEK Robert Ostrowski zwrócił uwagę, że celem spółki jest utrzymanie konkurencyjności energetyki przy optymalnym wykorzystaniu rodzimych surowców i w sposób gwarantujący utrzymanie suwerenności energetycznej. Wśród kluczowych przedsięwzięć jest m.in. pierwszy w Polsce magazyn energii zintegrowany z blokiem konwencjonalnym o mocy 1 MW netto, który ma powstać w Bełchatowie.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości