wtorek, 21 maja 2024

Kandydatki KO z programem dla kobiet. Opieka w ciąży, antykoncepcja i alimenty

Udostępnij

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej przedstawiły w Łodzi program skierowany do kobiet. Główne założenia to pełna opieka w czasie ciąży i okołoporodowa, bezpłatne szczepienia dzieci, darmowa antykoncepcja oraz in vitro czy poprawa ściągalności alimentów.

KO dla kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej spotkały się dziennikarzami w środę, 18 kwietnia. O programie skierowanym do kobiet mówiły: Iwona Śledzińska -Katarasińska, Monika Mamulska, Magdalena Gałkiewicz, Katarzyna Caban-Piskowska, Niloufar Rahnema-Baj i Małgorzata Niemczyk.

Konferencję zaczęła „dwójka” na liście KO, czyli Śledzińska-Katarasińska. Jej zdaniem, Koalicja Obywatelska zawsze widziała i doceniała kobiety. Ponad połowa kandydatów na listach KO to kobiety.

Propozycje programowe związane ze zdrowiem przedstawiła posłanka Małgorzata Niemczyk. Mówiła o pełnej opiec w czasie ciąży i okołoporodowej, refundowanie znieczulenia w trakcie porodu, bezpłatnej antykoncepcji i przywrócenia dostępności antykoncepcji awaryjnej.

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej mówiły też o zwiększeniu dostępności badań profilaktycznych i pełnym bilansie zdrowotnym od 50. roku życia.

Będziemy finansować in vitro, ponieważ w Polsce 1,5 mln par ma problemy z płodnością. Wprowadzimy bezpłatne, nowoczesne szczepienia dla dzieci. W ciągu 7 lat zapewnimy wyleczalność nowotworów na poziomie europejskim.

mówiła MAŁGORZATA NIEMCZYK, kandydatka KO

Szybciej do lekarza

Zapowiedziano też skrócenie oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty do 21 dni oraz na pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym do 60 minut.

Podniesiemy wydatki na ochronę zdrowia z 4,7 proc. PKB do 7 proc. PKB. Zrobimy to szybko, więc efekty również będą natychmiastowe. Z własnego doświadczenia wiem, że wielu lekarzy wyjeżdża z Polski nie tylko z powodów finansowych, ale przez bezsensowne przepisy.

mówiła NILOUFAR RAHNEMA-BAJ, z wykształcenia lekarka

Monika Mamulska prowadzi firmę, więc mówiła o planach wypracowania systemowych rozwiązań motywujących do aktywności zawodowej. Dodała, że chciałabym walczyć z obarczaniem pracodawców obowiązkami przynależnymi fiskusowi i wprowadzić przepisy pozwalające rozwijać firmę, a nie tracić czas na sprawozdawczość.

Nauczycielka akademicka Katarzyna Caban-Piaskowska zwróciła uwagę na zapisy ustawy o szkolnictwie wyższym dyskryminujące, jej zdaniem, kobiety.

Do niedawna profesorowie belwederscy mieli zagwarantowane prawo pracy do 70 roku życia. Obecnie przepisy mówią, że kobieta w wieku 60 lat przechodzi na emeryturę, co oznaczałoby, że tak 10 lat płodnych intelektualnie zostaje zatraconych, dlatego że kobiety profesorki nie będą mogły pracować. Mężczyźni natomiast mogą pracować do 65 roku życia.

mówiła KATARZYNA CABAN-PIASKOWSKA

Alimenty jak zaległości podatkowe

Magdalena Gałkiewicz z partii Zieloni mówiła, że Polska nie daje sobie rady z problemem przemocy domowej. Co roku jej ofiarami pada około 500 kobiet. Powiedziała o planach wdrożenia zalecenia Konwencji Antyprzemocowej ratyfikowanej w 2015 roku.

Mówiła też o nowych rozwiązaniach w kwestii alimentów. KO chce doprowadzić do tego, aby alimenty były ściągane na tej samej zasadzie jak zaległości podatkowe.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości