niedziela, 19 maja 2024

Runęła kamienica przy dworcu Fabrycznym w Łodzi

Udostępnij

Kamienica-skladowa-lodz5
Kamienica-skladowa-lodz3
Kamienica-skladowa-lodz4
Kamienica-skladowa-lodz

Niemal zrównany z ziemią został budynek, w którym kiedyś działał popularny bar Oaza. Kamienica przy Składowej w Łodzi runęła jak domek z kart. Budynek przy dworcu Fabrycznym od ponad miesiąca był w trakcie rozbiórki. Inwestor zapowiedział odbudowę 100-letniej kamienicy, która już od dawna rozpadała się od środka. Otwarcie odbudowanej kamienicy przy Składowej przewidziane jest na drugą połowę 2021 roku.

Runęła kamienica przy Składowej w Łodzi

Dni kamienicy były już policzone. Od zawalenia się w marcu stropu i części dachu kamienicy na rogu Składowej i POW, inspektor budowlany nakazał jej rozbiórkę. Zobowiązał się do niej nowy właściciel nieruchomości – spółka Hocan Estate. Kamienicę kupiła od miasta w grudniu ubiegłego roku za ponad 4 mln zł.

Rozbiórka zniszczonego budynku ma potrwać około czterech miesięcy. Inwestor zapowiedział w kwietniu, że większość robót zostanie przeprowadzona ręcznie przez firmę Langeo Construction SA. We wtorek zaplanowano zawalenie części kamienicy, której rozbiórka ręczna nie była możliwa. Kontrolowane wyburzenie przy dworcu Fabrycznym oglądały tłumy przechodzących łodzian. Jeden z nich nagrał film.

https://youtu.be/OFPtRM5nZ4Q

Rozbiórka kamienicy wymusiła wprowadzenie utrudnień w ruchu w okolicy Składowej i POW. Tramwaje linii: 1, 5 i 18 kierowane są objazdami. Z utrudnieniami muszą liczyć się również kierowcy.

  • Linia 1 i 5 od skrzyżowania Kilińskiego/Piłsudskiego ulicami: Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego
  • linia 18 od skrzyżowania Piłsudskiego/Kilińskiego ulicami: Piłsudskiego, Kopcińskiego, Narutowicza
  • na odcinku od Piłsudskiego/Kilińskiego po ulicy Kilińskiego do Narutowicza autobusy linii 57.
Kamienica przy Składowej zostanie odbudowana

Pierwotnie inwestor miał nadzieję na zachowanie oryginalnych fasad oraz mansardowego dachu, ale nie będzie to możliwe. Niestety, były na tyle zniszczone, że rozbiórka była nieunikniona. Firma zapewnia jednak, że podczas odbudowy ma zamiar uwzględnić oryginalnych wygląd kamienicy.

Budynek będzie miał funkcję usługową. Nie będzie w nim mieszkań. Rozważanych jest kilka wariantów zagospodarowania. Projektowanie potrwa około roku. Otwarcie odbudowanej kamienicy przy Składowej przewidziane jest na drugą połowę 2021 roku.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości