wtorek, 21 maja 2024

Gniezno chce wzorować się na łódzkim in vitro. A w Łodzi urodziło się 143 dzieci

Udostępnij

Łódź była drugim po Częstochowie miastem w Polsce, które postanowiło dofinansować procedurę in vitro z budżetu samorządu. Stało się tak po wygaszeniu programu rządowego. Rodziny, które nie mogły mieć dzieci, a chciały, dzięki decyzji łódzkich radnych zdobyły szansę na wsparcie w kosztownej procedurze. W Łodzi dzięki samorządowemu programowi in vitro urodził się właśnie 143 noworodek.

Program in vitro w Łodzi działa od 2016 roku. W tym czasie złożono aż 750 wniosków o dofinansowanie. A ono zapewnione jest z budżetu miasta przynajmniej do 2020 roku. Para może starać się o wsparcie do 5 tysięcy złotych. Sama procedura jest kosztowna i uzależniona od kliniki. Koszty mogą sięgnąć nawet 10-12 tysięcy złotych.

Łódzkie in vitro to 143 urodzonych dzieci

In vitro to ostateczność, gdy inne metody walki z problemem niepłodności zawiodły. Jest to więc ostatnia szansa dla par na posiadanie dziecka. Marzenie spełniło aż 220 par, bo w tylu przypadkach procedury zakończyły się ciążą kliniczną. Wśród 143 urodzonych dzieci jest aż 10 par bliźniąt.

Sukces łódzkiego programu in vitro spowodował, że inne gminy chciały wzorować się na nim. Program napisany specjalnie dla Łodzi trafił jako wzór do Sosnowca, Szczecinka, Błaszek i powiatu Pabianickiego. W tym ostatnim właśnie rusza nabór wniosków. Ostatnio zainteresowanie zgłosiła gmina Gniezno.


In vitro plansza 201905 1

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości