piątek, 20 września 2024

Program in vitro w Łodzi. Ruszył nabór wniosków na 2019 rok

Udostępnij

Od 1 lutego pary starające się o dziecko mogą składać wnioski o dofinansowanie do procedury in vitro. Rozpoczął się nowy nabór do programu in vitro w Łodzi. Jego realizatorami w latach 2019-2020 będą (podobnie jak w latach poprzednich) dwie  łódzkie kliniki: Gameta i  Salve Medica.

Chcemy, aby kolejni łodzianie mogli cieszyć się macierzyństwem. Od początku miejskiego programu urodziło się 116 małych łodzian. To wielka radość, nie tylko dla rodziców, ale na pewno też dla wszystkich, którzy trzymali kciuki za powodzenie naszego programu in vitro. Dziś możemy z całym przekonaniem stwierdzić, że jest on sukcesem. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

Do miejskiego programu in vitro w Łodzi zgłosiło się do tej pory w sumie ponad 600 par. Dofinansowanie do procedury zapłodnienia pozaustrojowego przyznawane jest w Łodzi od 2016 roku.

Pierwsze dziecko z programu in vitro w Łodzi

Łódź była drugim miastem, po Częstochowie, które zdecydowało się wprowadzić własny program in vitro. Stało się to niedługo po tym, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił wygasić trwający od 2013 roku rządowy program dofinansowania do in vitro.

W pierwszym łódzkim naborze liczba wniosków znacznie przerosła zaplanowany na to budżet. Po miesiącu od ogłoszenia naboru z puli pół miliona złotych zostały niecałe 4 tysiące. Pieniędzy dołożono, a na każdy kolejny rok aż do 2020 m ma przeznaczać milion złotych z budżetu.

Hania to pierwsze dziecko urodzone dzięki łódzkiemu in vitro. W maju dziewczynka będzie obchodzić swoje drugie urodziny. Gdyby nie łódzki, rodzice Hani nie ciszyliby się dziś z córeczki, bo koszty tej procedury przerastały ich domowy budżet.

Zależnie od kliniki, w której procedura jest wykonywana, za całość można zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Miasto oferuje dofinansowanie do 5 tysięcy złotych.

Program in vitro w Łodzi: Warunki kwalifikacji

Pary zainteresowane programem in vitro w Łodzi muszą zgłosić się do wybranej przez siebie klinki. Realizatorzy programu dokonują kwalifikacji zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy o leczeniu niepłodności.

Podstawowym kryterium, które trzeba spełnić w programie to wiek pacjentki. Kwalifikujemy kobiety do 40 roku życia o wskaźniku rezerwy jajnikowej minimum 0,7 ng/ml (badanie AMH) lub do 42 roku życia, ale z wyższym wskaźnikiem. Pary, niekoniecznie małżeństwa, bo tego nie wymaga, muszą być mieszkańcami Łodzi. Magdalena Wójt z kliniki Salve Medica w Łodzi.

W 2019 roku z dofinansowania będzie mogło skorzystać ponad 160 par. Pracownicy obu klinik przyznają, że za każdym razem zainteresowanie jest tak duże, że nabór może zakończyć się nawet w połowie lutego.

Jak dostać się programu dofinansowania in vitro w Łodzi?

  1. W wybranej przez siebie klinice należy złożyć informację o dotychczasowym leczeniu, innym niż in vitro, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Potrzebne jest udokumentowane bezpośrednie wskazanie do leczenia metodami rozrodu wspomaganego medycznie.
  2. Klinika powinna wydać wniosek kierujący do miejskiego programu in vitro, który następnie należy złożyć w Urzędzie Miasta Łodzi. Wniosek ten będzie wymagał zatwierdzenia finansowania przez urząd.

 


Realizatorzy programu in vitro w Łodzi w latach 2019-2020:
  • Gameta – Szpital, Rzgów, ul. Rudzka 34/36 tel. 42 645 77 77;
  • Salve Medica, Brzeziny, ul. Św. Anny 62 tel. 46 874 36 33

In vitro lodz uml

Program in vitro w Łodzi

Program in vitro w Łodzi działa od 2016 r. Przez 2,5 roku mamy:
598 wniosków złożonych do programu
206 ciąż, w tym 13 mnogich
116 urodzonych dzieci, w tym 10 par bliźniąt

Finansowanie programu
  • 2019 rok

    860 000 zł

  • 2020 rok

    1 000 000 zł

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

P