czwartek, 20 czerwca 2024

Firma wyłudza dane przez telefon. Oferują „fantastyczny przedmiot”…

Udostępnij

UWAGA NA TELEFONY Z NUMERU 41 230 50 79
Przedstawiciele firmy próbują zdobyć nasze dane teleadresowe w czasie automatycznej rozmowy.

Dzwoni telefon. Zerkasz na wyświetlacz, widzisz numer stacjonarny. Odbierasz i słyszysz, że wygrałeś fantastyczny prezent. Nie łudź się, to tylko firma telemarketingowa, która w ten sposób zdobywa dane. Numer z którego dzwonią to: 41 230 50 79.

Wyłudzenie danych przez telefon

Gdy tylko nawiązane zostało połączenie telefon ostrzegał nas o podejrzeniu spamu telefonicznego. Mimo to, zdecydowaliśmy się odebrać telefon.

Po drugiej stronie męski, spokojny, ale dynamiczny głos. Pan przedstawia się jako Piotr Kamiński i informuje o tym, że wygraliśmy w ich loterii fantastyczny prezent.

Oczywiście nie precyzuje, czym jest ten „fantastyczny prezent”. Po chwili mężczyzna przypomina, że nazywa się Piotr Kamiński i pyta o nasze imię i nazwisko.

Fantastyczny przedmiot do wygrania

Milczymy… Po chwili mężczyzna bez wahania informuje ponownie o wygranym fantastycznym przedmiocie i pyta na jaki kod pocztowy i jaki adres ma wysłać bon do odbioru nagrody.

Czeka aż odpowiemy i mówi dalej, mimo że nie odpowiadamy. Upewnia nas, że się spotkamy przy odbiorze „fantastycznego przedmiotu”, bo on ma na imię Piotr i będzie stał przy drzwiach.

Nagrane monologi pomagają wyciągnąć dane

Trudno zorientować się, że po drugiej stronie słuchawki nie ma człowieka. Na niektóre pytania automat odpowiada, odtwarzając wcześniej nagrane sekwencje zdań.

Jedno jest pewne. To zwykła próba dostania naszych danych i to w sposób zgodny z prawem, bo przecież podajemy je dobrowolnie. Co prawda, automat zapomina, że powinien mieć naszą zgodę na rejestrację rozmowy.

Policja ostrzega

Najważniejsze jest, aby nie podawać żadnych danych osobowych nieznanym nam osobom, tym bardziej przez telefon.

Nie mamy żadnej pewności z kim rozmawiamy i do czego nasze dane będą wykorzystane.

Tego typu sytuacje można zgłaszać na komisariacie policji. Jednak należy pamiętać przede wszystkim o tym, by nie podawać swoich danych.podkom. ANETA SOBIERAJ Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi

Po zakończonej rozmowie numer 41 230 50 79 dodaliśmy do listy blokowanych w naszym telefonie. Firmy, której nazwa pada w trakcie rozmowy nie znaleźliśmy w katalogach firm, ani w rejestrze przedsiębiorców. Co tym bardziej wskazuje na to, że jakaś firma wyłudza dane prze telefon.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
About – branding factory.