sobota, 18 maja 2024

NFZ w Łodzi rozdał szpitalom 61 mln zł, by skrócić kolejki. Ile to zmieni?

Udostępnij

Dobra wiadomość dla pacjentów. NFZ w Łodzi zapowiada „radykalne” skrócenie kolejek na operację zaćmy i badania, na które czeka się najdłużej, czyli tomografię czy rezonans magnetyczny. Fundusz przekazał szpitalom w Łódzkiem w sumie 61 milionów na zwiększenie ich ryczałtów oraz nielimitowane badania i operację usunięcia zaćmy.

Kolejki w Łódzkiem krótsze

To zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Mają nie tylko skrócić kolejki, ale i poprawić finanse szpitali. W skali kraju dzięki temu do placówek trafi w sumie ponad 680 mln zł.

Łódzki NFZ przekazał szpitalom w regionie 47 milionów złotych. Dodatkowo zwiększono ich ryczałty o kolejne 14 milionów złotych. Znaczna część tej kwoty trafi do szpitali powiatowych, bo to one mają największe problemy finansowe. Każdy ze szpitali w powiecie otrzyma dzięki temu dodatkowe kilka milionów złotych.

Ma to m.in. zapewnić pacjentom lepszą dostępność do leczenia w poradniach specjalistycznych przy szpitalach w sieci. A także ma zwiększyć o 10 proc. finansowanie poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które prowadzą wszystkie szpitale powiatowe. ARTUR OLSIŃSKI, dyrektor ŁOW NFZ

Łódzki NFZ oszacował, jak bardzo dzięki temu skrócą się kolejki. I tak średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w ciągu roku skróci się do miesiąca (przypadki pilne), a w przypadkach stabilnych do około roku.

Z kolei na tomografię dostaniemy się średnio w ciągu tygodnia (przypadek pilny) i dwóch tygodni (stabilny pacjent). A rezonans magnetyczny wykonamy po miesiącu czekania w kolejce (pilny) lub dwóch miesiącach (stabilny).

Więcej pracowni z tomografem i rezonansem

W Łódzkiem pacjenci mogą skorzystać z nielimitowanych badań rezonansem magnetycznym (RM) w 20 placówkach, w samej Łodzi jest takich 9. A tomografię (TK) możemy wykonać w 35 placówkach w całym regionie,  w Łodzi w 15. Niebawem tych miejsc ma być więcej. Dyrektor NFZ w Łodzi ogłosił nowe konkursy.

Ich rezultatem ma być 5 nowych pracowni TK i 5 nowych pracowni RM w naszym województwie. Badania zaczną wykonywać od 1 lipca.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości