Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało we wtorek (5 marca), że nowe dowody osobiste są już w produkcji. Wnioski o e-dowód można składać od 4 marca, Ministerstwo powiadomiło, że system wniosków online o e-dowód wytrzymał lawinę zgłoszeń od Polaków i tylko w pierwszej dobie wpłynęło ich ponad 11 tysięcy. Nie doszło jednak do paraliżu serwerów.
Tylko przez osiem pierwszych godzin działania systemu otrzymaliśmy niemal czterokrotnie więcej wniosków online niż każdego innego dnia. Wszyscy, którzy czekają na nowy dowód odbiorą go w ciągu najbliższych kilkunastu dni. MREK ZAGÓRSKI, minister cyfryzacji
W miniony weekend (2-3 marca) zakończył się proces produkcyjnego wdrażania systemów do wydawania nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Produkcja e-dowodu właśnie ruszyła i niebawem zostaną one wydane pierwszym osobom.
Według danych Centralnego Ośrodka Informatyki do godz. 13 w poniedziałek wniosek o nowy dowód złożyło 10.910 osób (9.253 wnioski w urzędach, 1.657 wniosków online). Niezależnie od sposobu złożenia wniosku, te trafiają do jednego systemu. Każdy wniosek złożony od 4 marca będzie dotyczył już e-dowodu, choć obowiązku jego posiadania jeszcze nie ma. Osoby, których dowód osobosty nie traci jeszcze ważności, cały czas mogą się nim posługiwać.
Czym jest e-dowód?
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli ktoś chce skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby do tego nieuprawnione.
Tym, co sprawia, że nowy dowód osobisty staje się e-dowodem jest wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku, np. w placówce służby zdrowia, bo to one mają być jednym z priorytetów skoordynowania. E-dowód umożliwia także m.in. logowanie się do portali administracji publicznej oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów.
E-dowód jest tylko jednym z komponentów ekosystemu cyfrowej tożsamości. Mamy też: Profil Zaufany, aplikację mObywatel czy „węzeł krajowy”, który łączy usługowe portale administracji. Wkrótce będziemy mieli środki identyfikacji elektronicznej, oferowane przez sektor komercyjny. Wszystkie komponenty tego ekosystemu uzupełniają się. MAREK ZAGÓRSKI, minister cyfryzacji
Wraz z e-dowodem pojawiły się e-usługi bezpośrednio z nim związane. Zmienił się nieco sam wniosek o wydanie dowodu osobistego. To, czego potrzebujemy to Profil Zaufany i zdjęcie spełniające odpowiednie wymogi.
Jak złożyć wniosek o e-dowód?
Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę “Uzyskaj dowód osobisty“. Po kliknięciu przycisku “złóż wniosek”, zostaniesz przeniesiony na stronę login.gov.pl. Tam musisz zalogować się Profilem Zaufanym i następnie wybrać powód składania wniosku o e-dowód.
Dalej wystarczy już tylko wybrać urząd, w którym e-dowód chcesz odebrać, wybrać, czy chcesz dodać podpis elektroniczny i na koniec dodać zdjęcie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.