Dwa nowe miasta w Łódzkiem

Dwa nowe miasta w Łódzkiem

Nowe miasta w Łódzkiem mają powstać już od nowego roku. Po 150 latach Piątek odzyska prawa miejskie.  Prawdopodobnie to samo czeka Lutów. Uchwały dwóch samorządów: gminy Lututów (powiat wieruszowski) i gminy Piątek (powiat łęczycki) w sprawie praw miejskich zostały pozytywnie rozpatrzone w ministerstwie. Urzędy czekają na oficjalne pismo z resortu.

Wojewoda łódzki był przychylny naszemu wnioskowi, który następnie skierowany został do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że prawa miejskie otrzymamy. Przyznam szczerze, że to było moim marzeniem od dziecka. Gdy obejmowałem w 2002 roku fotel wójta gminy Piątek już wtedy podjąłem próbę odzyskania praw miejskich. mówi KRZYSZTOF LISIECKI, wójt gminy Piątek

Za odzyskaniem przez Piątek praw miejskich są także mieszkańcy. Na przełomie lutego i marca władze gminy przeprowadziły konsultacje społeczne w tej sprawie. Aż 87 procent mieszkańców było za tym, by Piątek znów stał się miastem.

Z kolei Lutów dwukrotnie utracił prawa miejskie, najpierw w 1714 roku, by później znów być miastem. Prawa miejskie ponownie stracił w 1870 roku.

Urzędy Gminy czekają teraz na oficjalne pismo z MSWiA informujące o nadaniu praw miejskich. Natomiast na zmiany administracyjne trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Zwykle miejscowości stają się miastami z początkiem nowego roku. A zatem prawdopodobnie od 1 stycznia 2020 roku powstaną nowe miasta w Łódzkiem.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.