piątek, 14 czerwca 2024

Dopłaty do przydomowych wiatraków. Rząd ogłosi program „Moja elektrownia wiatrowa”

Udostępnij

Rząd planuje uruchomić dopłaty do przydomowych wiatraków. Wnioski będzie przyjmował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie można dostać 30 tysięcy złotych dofinansowania.

Popularne panele fotowoltaiczne

Prywatne magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych staje się coraz popularniejsze. To także europejski trend w stronę proekologicznych i poprawiających klimat rozwiązań, mających zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. NFOŚiGW kilkukrotnie ogłaszał nabory wniosków do programu „Mój prąd” dla osób, które chciały zamontować w swoich gospodarstwach domowych panele fotowoltaiczne.

Za każdym razem pula środków była niewystarczająca, a nabory kończyły się przed terminem. Chętnych było więcej, niż pieniędzy do podziału. Tylko przez cały wrzesień 2020 roku przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniósł 6,1 procent.

Dopłaty do przydomowych wiatraków

Mamy dobre wiadomości dla tych, którzy nie zdążyli złożyć wniosku o dotacje do paneli. NFOŚiGW planuje ogłosić w 2024 roku kolejny program, tym razem dopłaty do przydomowych wiatraków. Program „Moja elektrownia wiatrowa” zakłada dotację w wysokości do 50 procent kosztów kwalifikowanych, do 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tysięcy złotych za 1 kW.

Program zakłada także dopłaty do przydomowych wiatraków do 17 tysięcy złotych na jeden magazyn energii elektrycznej – akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tysięcy złotych za 1 kWh.

Dopłaty do przydomowych wiatraków będą skierowane do osób fizycznych, czyli właścicieli bądź współwłaścicieli budynku mieszkalnego czy lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Dopłaty będą przeznaczone do zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej lub do zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej.

Nabór do programu „Moja elektrownia wiatrowa” ma rozpocząć się w drugim-trzecim kwartale bieżącego roku. Realizacja planowana jest do 2029 roku, a pula pieniędzy do wykorzystania ma wynieść 400 milionów złotych. Jeszcze nie wiadomo, jaka będzie pula na pierwsze dopłaty do przydomowych wiatraków.

Przydomowy wiatrak – koszty

Rynek polski, czyli polski konsument, nie jest jeszcze w tak dużej skali zainteresowany instalacją przydomowego wiatraka. Niewykluczone, że zmieni to rządowy program dotacji. Jakie są koszty takiej instalacji? Szacuje się, że mały przydomowy wiatrak kosztuje około 40-50 tysięcy złotych. Koszty te uzależnione są od producenta instalacji i jej mocy.

Budowa przydomowego wiatraka może być wyzwaniem dla posiadacza małej działki. Instalacja ma bowiem spore gabaryty i to może zniechęcać potencjalnych użytkowników. Wiatrak o mocy 5 kW – a taka moc potrzebna jest do wsparcia ogrzania domu – ma śmigła o średnicy 6 metrów i wymaga masztu o wysokości co najmniej 12 metrów. Instalacja wiatraka takiej mocy wraz z inwerterem i masztem to już koszt rzędu około 70-100 tysięcy złotych. Wiatraki o mniejszej mocy – 2 lub 3 kW – wystarczą do energooszczędnego oświetlenia domu i małego sprzętu AGD. Ich koszty powinny zamknąć się w 40-50 tys. zł.

Są także mniejsze przydomowe wiatraki, zapewniające moc 500 W, jednak w praktyce tyle energii wystarczy jedynie na przykład do zasilenia elektrycznie sterowanej bramy garażowej lub wjazdowej. By zaspokoić potrzeby małego gospodarstwa rolnego przydomowy wiatrak musi mieć moc 10 kW. Im większa moc turbiny tym większy koszt instalacji, a więc w przypadku małej elektrowni wiatrowej o mocy 10 kW koszty zaczynają się od 100 tysięcy złotych.

Planując instalację przydomowego wiatraka należy wziąć pod uwagę możliwości danego regionu. Im bardziej wietrzny obszar, tym inwestycja jest bardziej opłacalna. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią1Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią stworzyła mapę pokazującą najlepsze miejsca do postawienia elektrowni wiatrowej. Nie jest zaskoczeniem, że dotacja do przydomowego wiatraka i sama instalacja będą najbardziej opłacalne w obszarze nadmorskim.
Dopłaty do przydomowych wiatraków

Dopłaty do przydomowych wiatraków to zatem rozwiązanie dla osób, które mają przede wszystkim możliwości fizyczne – np. duża działka – oraz odpowiednio duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wiatrak o małej mocy może być po prostu nieopłacalny.

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Digital marketing e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów.