wtorek, 21 maja 2024

W Łodzi będą badali koronawirusa. Powstało centrum wirusologii

Udostępnij

W Łodzi powstało centrum wirusologii, które będzie prowadziło badania nad koronawirusem oraz innymi typami wirusów. Liderem jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Akademickie Centrum Wirusologii

Zgodnie z podpisaną w środę (8 lipca) umową konsorcjum z udziałem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi powołało Akademickie Centrum Wirusologii.

Naukowcy będzie prowadzili badania nad koronawirusem oraz innymi typami wirusów, a także wspólnie ubiegali się o środki i granty na prowadzenie badań.

W marcu w ekspresowym tempie uruchomiliśmy laboratorium wirusologiczne, które wykonuje badania w kierunku koronawirusa. Zdecydowaliśmy się wykorzystać zdobytą wiedzę i rozwinąć współpracę. Obecna sytuacja pokazuje, jak bardzo mogą być groźne, nie tylko dla naszego zdrowia. Dlatego musimy nauczyć się jeszcze skuteczniej diagnozować i leczyć. mówi prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. LUCYNA WOŹNIAK

Laboratorium pracuje 12 godzin na dobę, przez 6 dni w tygodniu, wykonując dziennie nawet od 400 do 800 oznaczeń na obecność wirusa.

Jak wyjaśnił dyrektor Instytutu Biologii Medycznej PAN prof. Jarosław Dziadek, wirusologia jest jednym z dominujących kierunków badań prowadzonych w kierowanej przez niego placówce, dlatego wirusolodzy, mikrobiolodzy, genetycy i biolodzy molekularni od początku powstania Pracowni Wirusów Oddechowych zaangażowali się w wykrywanie zakażeń SARS-CoV-2.

Zdaniem partnerów nowego projektu, do dalszego rozwoju ich współpracy niezbędne będą środki zewnętrzne – krajowe i międzynarodowe granty naukowe, o które łatwiej będzie ubiegać się wspólnie.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości