Centrum Rozwoju Kompetencji pierwszym elementem transformacji energetycznej

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną podpisali list intencyjny dotyczący powołania Centrum Rozwoju Kompetencji, który na terenie Bełchatowa ma funkcjonować już od września bieżącego roku. Ma to na celu zapewnienie ciekawych i bardzo pomocnych szkoleń osobom, które będą kończyć pracę w sektorze energetyki konwencjonalnej, a chcą poszerzać swoją wiedzę i kwalifikację związane z nowoczesnymi, odnawialnymi źródłami energii elektrycznej.

Podpisanie listu intencyjnego, który odnosi się do powstania Centrum Rozwoju Kompetencji, to pierwszy i zarazem najważniejszy krok. PGE Polska Grupa Energetyczna w ten sposób przygotowuje się do transformacji energetycznej regionu Bełchatowa.

– Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom unikalny potencjał lokalnych specjalistów i ekspertów sektora wydobywczego zostanie wykorzystany. Energetyka przyszłości potrzebuje wykształconej i dobrze wykwalifikowanej kadry, a Centrum Rozwoju Kompetencji już dzisiaj odpowiada na to wyzwanie ~ Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna

Oficjalne podpisanie listu nastąpiło w czwartek, 18 marca w godzinach południowych w sali konferencyjnej budynku U-17. W tym wydarzeniu udział wzięli:

– Wojciech Dąbrowski – Prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA,

– Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego,

– Wioletta Czemiel-Grzybowska – Prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna,

– Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki,

– Zbigniewa Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego,

– Wanda Buk – Wiceprezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA,

– Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty,

– Mariola Czechowska – Prezydent Miasta Bełchatowa,

– Anna Milczanowska – poseł na Sejm RP,

– Antoni Macierewicz – marszałek senior Sejmu RP

Centrum Rozwoju Kompetencji rozpocznie swoją działalność w Bełchatowie już we wrześniu tego roku. Udział w szkoleniach dla pracowników PGE będzie całkowicie darmowy. Celem tego projektu będzie zdobycie kompetencji, które są niezbędne przy przeprowadzeniu transformacji energetycznej nie tylko w regionie bełchatowskim, ale i w całej Polsce. Centrum Rozwoju Kompetencji będzie podnosić jakoś kształcenia zawodowego w odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców i zmieniający się dynamicznie rynek pracy w województwie łódzkim, a szczególnie w sektorze energetyki odnawialnej.

W CRK mają wykształcić się specjaliści w zakresie: automatyki, analityki, informatyki, elektrotechnologii oraz biotechnologii. Są to przede wszystkim zawody z przyszłością.

– To tylko niektóre specjalizacje i na pewno nie wszystkie, bo co jest bardzo ważne, od początku zakładamy ścisłą współpracę ze specjalistami badającymi rynek pracy. Będziemy reagowali na bieżąco na potrzeby i tę ofertę uzupełniali. Szczególny nacisk będziemy kłaść na zawody kształtujące specjalistów od odnawialnych źródeł energii – bo to już wiemy, że jest nasza przyszłość ~ Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego

Centrum Rozwoju Kompetencji pozwoli na udział w szkoleniach i kursach dotyczących: energetyki odnawialnej, morskich farm wiatrowych, sektora Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ), obsługi gazowych bloków energetycznych, uczenia maszynowego, jak również w zawodach przyszłości, jak analityk big data, biotechnolog czy inżynier elektrotechnologii.

Ponadto będą prowadzone lekcje języka angielskiego, jak również z budowy tzw. miękkich kompetencji społecznych i menedżerskich, w tym z budowania zaangażowania i motywacji zespołu.

Katalog dostępnych kursów i szkoleń będzie uwzględniał indywidualne potrzeby obecnych pracowników Grupy PGE oraz potrzeby lokalnego rynku pracy.

Co spowodowało powstanie Centrum Rozwoju Kompetencji?

W listopadzie i grudniu ubiegłego roku przeprowadzono badania dotyczące transformacji energetycznej Bełchatowa wśród mieszkańców regionu. Lokalni obywatele czują potrzebę zmian i wyrażają takie chęci.

Miasto i gmina Bełchatów ma duży potencjał w rozwoju innych branż niż tylko kopalnia i elektrownia. Z kolei mieszkańcy wskazali, że chętnie skorzystają ze wsparcia przy przebranżowieniu czy podjęciu nowego zawodu w regionie.

Ponad 70% badanych widzi ogromne szanse w przyciągnięciu nowych inwestycji i przedsiębiorców to ważne aspekty szczególnie dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają karierę zawodową. Oczekiwania te wiążą się również z pomocą ze strony PGE w zakresie wspierania rozwoju nowych miejsc zatrudnienia, możliwości dofinansowania szkoleń czy wręcz inwestycji w miejsca pracy związane z odnawialnymi źródłami energii, aby mogli wykorzystać swoje doświadczenie z sektora energetycznego.

– Nie tylko będziemy inwestować w budowę odnawialnych źródeł energii, ale także będziemy dążyć do zwiększenia atrakcyjności regionu, aby przyciągnąć tu jak największą liczbę inwestorów. Bełchatów to także plany dotyczące elektrowni jądrowej – będziemy tę inicjatywę bardzo mocno popierać. Rozbudowana infrastruktura dystrybucyjna oraz doświadczona kadra energetyczna, wspierana przez Centrum Rozwoju Kompetencji, plasuje Bełchatów wśród najlepszych lokalizacji dla tej inwestycji ~ Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Centrum Rozwoju Kompetencji, to tylko jeden z elementów „Koncepcji transformacji regionu Bełchatów”. Ten pomysł zawiera całą listę inwestycji, która mają powstać w regonie Bełchatowa do 2030 roku w trakcie stopniowego wygaszania eksploatacji.

W pierwszym etapie transformacji zaplanowano trzy farmy wiatrowe o mocy blisko 100 MW i trzy farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii do mocy 300 MW oraz instalację termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii o wydajności 180 tysięcy ton odpadów rocznie. To będzie Grupę PGE kosztować około 4 miliardy 700 milionów złotych.

Ponadto ma też powstać centrum technologiczne OZE na zasadzie dzisiejszych spółek wsparcia, ma zostać rozbudowana linia kruszywa i kamienia wapiennego, a także ma powstać elektrownia jądrowa o mocy do 3 GW.4

Więcej o szczegółach spotkania w Bełchatowie można się dowiedzieć TUTAJ i TUTAJ

Przeczytaj także:

Zamknięte Komory Fermentacyjne w bełchatowskiej oczyszczalni

Strategia Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. Zgłoś swoje uwagi

Komentarze Facebook

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości