piątek, 14 czerwca 2024

Burza w Łodzi i regionie. Najwyższy stopień ostrzeżenia IMGW. Gdzie jest burza?

Udostępnij

IMGW wydał najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Burza w Łodzi i regionie będzie miała różną skalę intensywności, w zależności od rejonu województwa. Czerwony alert, czyli 3 stopień zagrożenia, obowiązywał jeszcze niedawno w powiecie opoczyńskim. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna i zmienia się z godziny na godziny. Warto śledzić mapy pogodowe i sprawdzać, gdzie jest burza.

Burza w Gnieźnie. Nawałnica sparaliżowała miasto

Jeszcze dziś (20 maja) do południa IMGW dla województwa łódzkiego wydał kilka ostrzeżeń pierwszego, czyli najniższego stopnia, tylko dla powiatów: łęczyckiego, kutnowskiego, łowickiego i skierniewickiego. Sytuacja pogodowa jednak szybko się zmieniła. Po południu meteorolodzy wydali już najwyższy stopień ostrzeżenia, który może przewidywać niezwykle niebezpieczne zjawiska, jak to, które miało miejsce w województwie wielkopolskim.

Burza w łodzi i regionie; burza w gnieźnie
Facebook/AndrzejKwasniewski

Burza nad Gnieznem, połączona z intensywnymi opadami deszczu i gradu, przeszła dziś około południa. Na zdjęciach publikowanych m.in. przez lokalne media i mieszkańców w mediach społecznościowych widać zalane ulice miasta białe od gradu. Skutki nawałnicy są katastrofalne. Zalane piwnice, mieszkania, szpital, budynki urzędów, zerwane dachy, ludzie uwięzieni w zalanych pojazdach, zniszczone samochody. Tylko w ciągu 2 godzin strażacy odebrali ponad 200 zgłoszeń.


W powiecie gnieźnieńskim nadal obowiązuje czerwony alert przed burzami z gradem. W tamtym regionie znacznie więcej obszarów świeci się na czerwono, więc mieszkańcy powinni być przygotowani na najgorsze.

Burza w gnieźnie; burza w łodzi i regionie
IMGW

Burza w Łodzi i regionie

W województwie łódzkim utrzymują się żółte ostrzeżenia IMGW, czyli najniższy stopień zagrożenia w powiatach na północy regionu. W samej Łodzi burza nie jest prognozowana. Przez około godziny IMGW wydał czerwony, najwyższy stopień ostrzeżenia w powiecie opoczyńskim. Jednak tuż przed godziną 17 kolor czerwony w opoczyńskim zniknął z mapy IMGW.

Burza w łodzi i regionie W powiatach: łęczyckim, kutnowskim, łowickim i skierniewickim prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami spadnie grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska oceniono na 80 procent.

Przed burzami z gradem, deszczem i silnym wiatrem ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na mapie przygotowanej przez RCB powiat opoczyński jeszcze jest objęty czerwonym, najwyższym ostrzeżeniem.

Z uwagi na dynamiczną pogodę IMGW zaleca śledzenie map, które przygotowują meteorolodzy i śledzenie wydawanych na bieżąco ostrzeżeń. Gdzie jest burza – RADAR METEO. Będziemy aktualizować artykuł, jeśli sytuacja pogodowa w województwie łódzkim będzie się zmieniać.

IMGW opublikował w mediach społecznościowych poradnik opisujący, jak zachować się w czasie burzy.

Burza w łodzi i regionie

Czytaj też: Ekstremalne zagrożenie pożarowe. Pogoda w Łódzkiem zmieni się. IMGW ostrzega

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Kontakt e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Czym są komory hiperbaryczne.