niedziela, 21 lipca 2024

Burza w Łodzi i regionie. Wydano czerwone alerty. Ulewa, silny wiatr i grad

Udostępnij

Od rana, w sobotę, 22 czerwca przez województwo łódzkie przechodzi bardzo aktywna komórka burzowa, która niesie ulewy i częste wyładowania. Burza w Łodzi i regionie może być bardzo gwałtowna i niebezpieczna. Meteorolodzy zapowiedzieli 6-cm kule gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzeci – najwyższy stopień ostrzeżenia dla południowej części województwa łódzkiego, a dla północnej – drugi. Sytuacja jednak zmienia się dynamicznie.

Burza w Łodzi i regionie

Już w piątek meteorolodzy zapowiadali, że noc i sobotni poranek mogą być burzowe. Na radarach pokazujących, gdzie jest burza, nad ranem można było obserwować potężną komórkę burzową, która przechodziła z południa przez centrum województwa na północny-wschód. Tak zwani łowcy burz, czyli osoby śledzące wyładowania i ich skalę w naszym regionie, przekazywali, że burza w regionie jest jest bardzo aktywna elektrycznie i niesie intensywne opady deszczu, mogące prowadzić do powstania zalań.

Burza w Łodzi dała o sobie znać około godziny 6.30 w sobotę (22 czerwca). Wyładowania atmosferyczne były bardzo częste, później dołączyły intensywne opady deszczu. IMGW na bieżąco przekazywał, że wówczas w województwie łódzkim i wielkopolskim obserwowano burze z silnymi opadami deszczu o natężeniu około 2-5mm/10 min. Lokalnie sumy opadów mogą osiągać około 10-15 mm. Porywy wiatru w burzach mogą wynosić około 65 km/h.

Około godziny 7 rano burza przesunęła się znad Łodzi i najbardziej aktywne komórki burzowe rejestrowane są w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego i Poddębic. Radary IMGW pokazują dokładnie, gdzie jest burza.

Burza w łodzi i regionie 22. 06

Ostrzeżenie IMGW dla Łódzkiego

Meteorolodzy wydali trzeci – najwyższy stopień ostrzeżenia dla powiatów: piotrkowskiego, bełchatowskiego, sieradzkiego, zduńskowolskiego, wieruszowskiego, wieluńskiego, pajęczańskiego i radomszczańskiego. Czerwony alert obowiązuje do godziny 8 rano w sobotę. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 6 cm.

W pozostałej części województwa łódzkiego obowiązuje pomarańczowy alert, czyli drugi stopień ostrzeżenia. Tam prognozowane są burze z bardzo silnymi opadami deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm. To ostrzeżenie również obowiązuje do godziny 8 rano.

Burza w lodzi i regionie 22. 06 Burza w Łodzi i regionie spowodowała zalania w wielu miejscach. Straż pożarna zaczęła dostawać zgłoszenia o interwencję od około godziny 6.30. Najwięcej interwencji na razie napływa z: Radomska, Wieruszowa, Pajęczna, Sieradza, Poddębic i Piotrkowa Trybunalskiego.

Mieszkańcy regionu informują na razie wyłącznie o bardzo intensywnych opadach deszczu i wyładowaniach.


Masz zdjęcie do tematu? Wyślij na lp.zdol-icsomodaiwobfsctd@ajckader lub poprzez nasze media społecznościowe.


Aktualne informacje pogodowe w specjalnej zakładce: PROGNOZA POGODY

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P