piątek, 21 czerwca 2024

Dyrektor łódzkiego pogotowia Bogusław Tyka zwolniony. Powodem nieprawidłowości w WSRM

Udostępnij

Bogusław Tyka odwołany z funkcji dyrektora wojewódzkiego pogotowia w Łodzi. To oficjalna informacja. Decyzja Zarządu Województwa Łódzkiego ma związek z kontrolą w łódzkim pogotowiu, o której pisaliśmy jako pierwsi na początku kwietnia. Na jaw wyszły poważne nieprawidłowości. Tyka dyrektorem WSRM w Łodzi był około 20 lat.

Miliony zaległych składek

O problemach w łódzkim pogotowiu wiadomo było od dawna. Podobnie też od dłuższego czasu mówiło się, choć nieoficjalnie, że bez wątpienia Bogusław Tyka straci w związku z tym pracę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po kontroli oczekiwał od Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi spłaty kilku milionów złotych zaległych składek.

Niedopłata była związana z nielegalną praktyką stosowaną przez władze WSRM w Łodzi. Ratownicy medyczni oprócz etatowej pracy w łódzkim pogotowiu ratunkowym, dodatkowo zatrudniani byli przez pozornego pracodawcę w tym samym pogotowiu. W rezultacie niektórzy z nich wykonywali swoją pracę nawet przez kilka dni bez przerwy.

Poprzednio WSRM w Łodzi sprawdzali kontrolerzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ich zainteresowały niepełne obsługi karetek pogotowia. NFZ nałożył w związku z tym karę na WSRM.

Rzecznik łódzkiego pogotowia Adam Stępka twierdził wtedy w rozmowie z nami, że żadnych zaległości stacja nie ma, ale Bogusław Tyka zapewniał, że chodzi o 2 miliony złotych. Ustaliliśmy nieoficjalnie, że wykazane nieprawidłowości z pewnością miały wpływ na decyzję zarządu województwa.

Nieprawidłowości w WSRM

Rzeczniczka marszałka po godzinie 16 wysłała do mediów wyjaśnienia w sprawie odwołania Bogusława Tyki. Oficjalnym powodem jest „pogorszenie sytuacji finansowej stacji i utrata zaufania do dyrektora. Zarząd miał szereg uwag i wątpliwości co do podejmowanych działań, a także do ich prawidłowości i zgodności z obowiązującym prawem”.

W ostatnim czasie zarząd zaobserwował powtarzające się problemy z obsadzeniem karetek jeżdżących w stacji, co mogło mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców łódzkiego. Kontrole wykazały także nieprzestrzeganie norm pracy pracowników i nieprawidłowości w odprowadzaniu składek ZUS. Stacja, jak ujawniono po kontroli, musi wpłacić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 3,7 mln złotych, a nie 2 mln zł jak informował media dyrektor Tyka. O wynikach kontroli ZUS, mimo obowiązku dyrektor Tyka nie poinformował Zarządu Województwa Łódzkiego. Dyrektor Bogusław Tyka nie wywiązał się także z ustaleń mówiących o stworzeniu dwóch nowych miejsc stacjonowania w Łodzi, co miało skrócić czas dojazdu karetek na miejsce wezwania, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów stacji. czytamy w oświadczeniu wysłanym przez MAGDALENĘ KAMIŃSKĄ, rzeczniczkę marszałka

Bogusław Tyka odwołany

Odwołany Bogusław Tyka dziś jest ostatni dzień w pracy. Od środy 10 lipca jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w łódzkim pogotowiu. Funkcję dyrektora WSRM w Łodzi pełnił około 20 lat.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że odwołany Bogusław Tyka nie zgadza się z decyzją zarządu i rozważa skierowanie sprawy do sądu.

Łódzkie pogotowie musi zapłacić ponad 2 miliony zaległych składek
Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P