wtorek, 23 lipca 2024

Bezdomni zakładali firmy, a małżeństwo z Łodzi zarabiało. Wyłudzili 230 tys. zł „chwilówek”

Udostępnij

Prokuratura Okręgowa w Łodzi skierowała akt oskarżenia przeciwko małżonkom w wieku 36 i 59 lat, zarzucając im wyłudzenie pożyczek na 230 tysięcy złotych. Oskarżeni wykorzystywali firmy zarejestrowane na dane podstawionych osób, które pośredniczyły w zaciąganiu pożyczek. W podpisywanych umowach bezprawnie podawano dane osób, które wcześniej np. utraciły dokumenty.

Bezdomni z firmami

Jak ustalili śledczy, oskarżeni docierali do bezdomnych bądź znajomych i proponowali im zarejestrowanie na ich dane działalności gospodarczej, sprowadzającej się do pośrednictwa finansowego. Mieli dostać za to wynagrodzenie.

Nakłonione osoby faktycznie nie prowadziły żadnej działalności, a po rejestracji firmy dokumenty przekazywane były oskarżonym. Jako siedziby firm podawano adresy pustostanów bądź rzeczywiście nieistniejące.

Kolejnym krokiem było zaciąganie w jednej z instytucji pożyczkowych zobowiązań. Oskarżeni wykorzystywali do tego dane osób, które wcześniej utraciły dokumenty tożsamości lub też które udostępniały je najczęściej w internecie. Niejednokrotnie o rzekomym zaciągnięciu zobowiązań dowiadywały się, gdy zapukał do nich komornik.

Szybkie pożyczki przez internet

Bez wątpienia wyłudzanie pożyczek ułatwiały procedury stosowane przez firmę pożyczkową. Wystarczyło złożyć w formie elektronicznej wniosek i załączyć skan dokumentu. Najczęściej wnioski wysyłane były przy wykorzystaniu ogólnodostępnego internetu, w miejscach publicznych.

Weryfikacja polegała jedynie na sprawdzeniu numeru PESEL i stanu zadłużenia w rejestrach dłużników. W przypadku pozytywnej wersyfikacji, po podrobieniu podpisów rzekomych pożyczkobiorców, pieniądze trafiały na rachunki bankowe bezdomnych czy znajomych oskarżonych. Następnie, były one wypłacane z rachunków i trafiały do oskarżonych.

Aktem oskarżenia objęte zostały czyny związane z rejestracją czterech punktów pośrednictwa kredytowego. Trwa jeszcze śledztwo przeciwko innym podejrzanym, związanym z tego typu działalnością. Zwłaszcza przeciwko osobom, które zdecydowały się na udostępnienie danych celem rejestracji pośrednictwa finansowego.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P