niedziela, 25 lutego 2024

Bezdomni zakładali firmy, a małżeństwo z Łodzi zarabiało. Wyłudzili 230 tys. zł „chwilówek”

Udostępnij

Prokuratura Okręgowa w Łodzi skierowała akt oskarżenia przeciwko małżonkom w wieku 36 i 59 lat, zarzucając im wyłudzenie pożyczek na 230 tysięcy złotych. Oskarżeni wykorzystywali firmy zarejestrowane na dane podstawionych osób, które pośredniczyły w zaciąganiu pożyczek. W podpisywanych umowach bezprawnie podawano dane osób, które wcześniej np. utraciły dokumenty.

Bezdomni z firmami

Jak ustalili śledczy, oskarżeni docierali do bezdomnych bądź znajomych i proponowali im zarejestrowanie na ich dane działalności gospodarczej, sprowadzającej się do pośrednictwa finansowego. Mieli dostać za to wynagrodzenie.

Nakłonione osoby faktycznie nie prowadziły żadnej działalności, a po rejestracji firmy dokumenty przekazywane były oskarżonym. Jako siedziby firm podawano adresy pustostanów bądź rzeczywiście nieistniejące.

Kolejnym krokiem było zaciąganie w jednej z instytucji pożyczkowych zobowiązań. Oskarżeni wykorzystywali do tego dane osób, które wcześniej utraciły dokumenty tożsamości lub też które udostępniały je najczęściej w internecie. Niejednokrotnie o rzekomym zaciągnięciu zobowiązań dowiadywały się, gdy zapukał do nich komornik.

Szybkie pożyczki przez internet

Bez wątpienia wyłudzanie pożyczek ułatwiały procedury stosowane przez firmę pożyczkową. Wystarczyło złożyć w formie elektronicznej wniosek i załączyć skan dokumentu. Najczęściej wnioski wysyłane były przy wykorzystaniu ogólnodostępnego internetu, w miejscach publicznych.

Weryfikacja polegała jedynie na sprawdzeniu numeru PESEL i stanu zadłużenia w rejestrach dłużników. W przypadku pozytywnej wersyfikacji, po podrobieniu podpisów rzekomych pożyczkobiorców, pieniądze trafiały na rachunki bankowe bezdomnych czy znajomych oskarżonych. Następnie, były one wypłacane z rachunków i trafiały do oskarżonych.

Aktem oskarżenia objęte zostały czyny związane z rejestracją czterech punktów pośrednictwa kredytowego. Trwa jeszcze śledztwo przeciwko innym podejrzanym, związanym z tego typu działalnością. Zwłaszcza przeciwko osobom, które zdecydowały się na udostępnienie danych celem rejestracji pośrednictwa finansowego.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości