środa, 22 maja 2024

Bieg Tropem Wilczym odbędzie się 16 maja

Udostępnij

Nie w marcu, a w maju odbędzie się tegoroczna edycja imprezy sportowej pn.: „Bieg Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Panujące obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa nie pozwoliły na realizację takiego wydarzenia, a organizatorzy zadecydowali o przełożeniu biegu na niedzielę, 16 maja.

Bieg Tropem Wilczym odbywa się corocznie w okolicach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które przypada na 1 marca. Od 10 lat ten dzień jest ustanowiony świętem państwowym, które ma na celu upamiętnić polskich bohaterów, którzy po II wojnie światowej aż do 1963 roku stawili czoła atakom ze strony sowieckich żołnierzy.

Pomysł, aby na sportowo upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, pojawił się w 2013 roku, a od 2014 roku w całym kraju Bieg „Tropem Wilczym” stał się już swoistą tradycją, która cały czas się rozwija. Jeszcze 8 lat temu udział w tych zmaganiach brała grupa około 50 osób, rok później 1500 osób.

W 2020 roku na starcie biegu stanęło 75 tysięcy osób. To liczba uczestników tego wydarzenia w Polsce, ale też w takich krajach jak: Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia, USA, Węgry, Ukraina i Dania.

Gdzie odbędzie się bełchatowski bieg Tropem Wilczym?

W Bełchatowie odbędzie się już 9. Bieg „Tropem Wilczym”. Tym razem linia start/meta oraz trasa będzie usytuowana w parku na terenie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Do pokonania będzie symboliczny dystans 1963 metrów, który nawiązuje do roku, w którym w walce poległ ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. „Lalek”.

Przed rokiem ta impreza odbyła się wyjątkowo na terenie Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. Dywizji Janusza Głuchowskiego, a biegacze rywalizowali na leśnym terenie „Ługów”. Wcześniej za każdym razem bieg organizowano na błoniach muzeum.

Tegoroczny bieg „Tropem Wilczym” odbędzie się w formie rekreacyjnej i nie będzie prowadzony pomiar czasu, jednakże limit ukończenia biegu ma wynosić 40 minut.

Głównym organizatorem biegów w całej Polsce jest Fundacja Wolność i Demokracja, a współorganizatorem tej imprezy sportowej w Bełchatowie jest Miejskie Centrum Sportu.

Przeczytaj także:

Aleksandra Gaworska z brązem w sztafecie 4×400 metrów (ZDJĘCIA)

LOTTO Triathlon Energy już 18 lipca

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości