Łódzkie jest jednym z województw, w których osób leczonych z powodu depresji było najwięcej. Tak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Łodzi przygotowano bezpłatne konsultacje psychologiczne podczas Ogólnopolskiego Dnia Depresji, który przypada 23 lutego.
Depresja – coraz większy problem
Z roku na rok depresja jest coraz większych problemem nie tylko zdrowotnym, ale i społecznym. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje około 1,2 mln osób. Najnowsze dane NFZ pokazują, że z leczenia w 2021 roku skorzystało 682 tysiące pacjentów z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji. Najczęściej były to osoby w wieku 55-64 lata.
Analizując te dane w każdym regionie – województwo łódzkie jest w czołówce. W naszym regionie współczynnik osób z depresją, którym udzielono pomocy, wynosi 2,1 procent, tyle samo co w województwie wielkopolskim. Większy współczynnik wyliczono tylko w województwach: lubelskim (2,4 procent) i kujawsko-pomorskim (2,4 procent).
Aż o 59 procent przez ostatnich osiem lat wzrosła liczba osób, które wykupiło leki stosowane podczas depresji – 1,5 mln pacjentów. Znaczący i niepokojący wzrost specjaliści obserwują w grupie osób poniżej 18 roku życia. Wartość refundacji tych leków w 2021 roku wyniosła 191 milionów złotych.
Bezpłatne konsultacje psychologiczne w Łodzi
Depresja przestała być chorobą, za którą kryje się wstyd. 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Depresji. Tego dnia osoby w kryzysie zdrowia psychicznego mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji, które przygotowuje Urząd Miasta Łodzi.
Bezpłatne konsultacje psychologiczne odbędą się w Fabryce Aktywności Miejskiej, przy ul. Tuwima 10. Specjaliści będą udzielać porad 23 lutego w godzinach 9-13 oraz 14-16.
Udzielą wszystkich informacji dotyczących metod wsparcia, z których korzystać mogą osoby w kryzysie zdrowia psychicznego. Będzie to okazja do krótkiej rozmowy o najbardziej palących trudnościach i problemach. Spotkanie ma też stanowić pierwszy krok do rozpoczęcia profesjonalnej terapii psychologicznej – wyjaśnia Martyna Skalska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.
Konsultacje będą prowadzone w językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim. Wcześniej należy zapisać się, dzwoniąc pod numer telefonu: 42 638 50 59.
Dodatkowo, bezpłatne konsultacje psychologiczne, pedagogiczne i prawnicze udzielane są przez Fundację Wsparcia Psychospołecznego. Ta forma pomocy finansowana jest z budżetu miasta. Zapisy na wizyty również przyjmowane są pod numerem: 794 430 463 oraz pocztą elektroniczną: lp.po. Każda osoba może skorzystać z pojedynczej wizyty lub cyklu wizyt, wszystko uzależnione jest od potrzeb. @anzcelopsohcyspcomop
Takie spotkania odbywają się w gabinetach przy: ul. Piotrkowskiej 270, ul. Strzelców Kaniowskich 71 i ul. Zbożowej 9.