wtorek, 21 maja 2024

Bełchatowscy przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwrot połowy opłat za koncesję

Udostępnij

Od soboty, 13 marca bełchatowscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot połowy opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Nie dotyczy to jednak wszystkich, ponieważ należało spełnić jeden bardzo ważny warunek.

Bełchatowscy przedsiębiorcy otrzymają pomoc

W styczniu tego roku w Polsce wprowadzono ustawę, która pozwoliła lokalnym samorządom na zwrot połowy opłat za koncesję na alkohol właścicielom restauracji, pubów, czy barów. Również bełchatowski samorząd zdecydował się na tego typu ruch.

Ma to związek z trudami codziennego funkcjonowania właścicieli firm gastronomicznych, czy rozrywkowych w czasie pandemii koronawirusa, ponieważ większość lokali jest zamknięta lub wydaje posiłki na wynos, a alkohol nie jest sprzedawany w takich ilościach jak wcześniej. Skorzystają również na tym bełchatowscy przedsiębiorcy.

Uchwała dotyczyła jednak tylko tych przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Bełchatowa, którzy ponieśli jednorazową opłatę za rok 2021 do końca stycznia bieżącego roku.

Radni miejscy z Bełchatowa jeszcze w trakcie styczniowej sesji poddali pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zwolnienia i zwrotu części opłaty pobranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie miasta Bełchatowa.

– Pandemia spowodowała, że wiele branż boryka się z trudnościami finansowymi. Dlatego kiedy tylko pojawiła się taka prawna możliwość kolejnej pomocy dla przedsiębiorców, od razu z niej skorzystaliśmy ~ Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa

Projekt uchwały dotyczył jednak tylko tych przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w Bełchatowie, którzy ponieśli jednorazową opłatę za rok 2021 do końca stycznia bieżącego roku.

W trakcie XXX Sesji Rady Miejskiej w tej sprawie wywołała się dość duża dyskusja, a radny Włodzimierz Kuliński z Koalicji Obywatelskiej wnioskował o ustalenie wysokości zwrotu opłat na poziomie 90 procent.

Jego wniosek nie został jednak przyjęty przez radnych, którzy głosowali w stosunku: 5 za, 16 przeciw, 1 wstrzymuje się i 1 brak głosu. Za przyjęciem tego wniosku byli m.in.: Grzegorz Gryczka, Arkadiusz Różniatowski, Mirosław Mielus, Marcin Rzepecki, czy Grzegorz Siedlecki.

Ostatecznie w decydującym głosowaniu wstępną propozycję projektu uchwały przegłosowano 22 głosami za i jednym głosem przeciw radnego Siedleckiego.

– Podejmujemy różne działania, by wspierać naszych przedsiębiorców, bo dzięki temu mają szansę przetrwać ten trudny czas, a co za tym także utrzymać zatrudnienie. Jestem przekonana, że zaproponowany zwrot części opłaty za koncesję pomoże utrzymać płynność finansową wielu bełchatowskich lokali gastronomicznych ~ Mariol Czechowska, prezydent Bełchatowa

Bełchatowscy przedsiębiorcy spełniający warunek poniesienia jednorazowej opłaty do 31 stycznia 2021 roku mogą się ubiegać o zwrot połowy opłaty za koncesję na alkohol już od soboty, 13 marca.

Wymagany wniosek można znaleźć TUTAJ, a po jego wypełnieniu można go wysłać za pomocą platformy e-PUAP. Ponadto od poniedziałku, 15 marca wymagany wniosek można też osobiście składać w budynku Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 1 w Bełchatowie. Ponadto pod numerem telefonu: 44 733 51 60 można uzyskać więcej informacji na ten temat, których udzielą pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta.

Przeczytaj także:

Utalentowani uczniowie prezentowali swoją wiedzę i umiejętności (ZDJĘCIA)

W Bełchatowie powstaną tanie mieszkania. To efekt rządowego programu

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości