Awaria w Elektrowni Bełchatów doprowadziła do wyłączenia 10 bloków energetycznych. Spółka PGE przez całą noc pracowała, by przywrócić pracę bloków. Ponownie uruchomiono 7 z 10 takich bloków. Bez zakłóceń energię elektryczną produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew.

Awaria w Elektrowni Bełchatów

W poniedziałek (17 maja) po południu w Elektrowni Bełchatów nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych o łącznej mocy około 3900 MW. Awarię usunięto jeszcze tego samego dnia.

Energetyczny koncern ocenił, że obecnie sytuacja w elektrowni stabilizuje się.

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego doszło do awarii. Zespół inżynierów i specjalistów cały czas pracuje w elektrowni nad przywróceniem do działania wszystkich wyłączonych awaryjnie bloków energetycznych.

Nie brakuje prądu

Jak zapewniła wcześniej rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych Beata Jarosz-Dziekanowska, krajowy system energetyczny pracuje stabilne.

Nie są przewidywane żadne braki. Jako operator systemu mamy rezerwę, która jest wymagana i możemy korzystać z importu awaryjnego. mówi BEATA JAROSZ-DZIEKANOWSKA

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20 proc. krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW.