niedziela, 19 maja 2024

Awaria energetyczna w bełchatowskiej elektrowni. Wyłączonych zostało 10 starych bloków energetycznych

Udostępnij

Awaria energetyczna w elektrowni Bełchatów

17 maja 2021 roku to data, która zapisze się w historii bełchatowskiej elektrowni na wiele długich lat. W godzinach popołudniowych na terenie zakładu pojawił się bardzo poważny problem w postaci awarii na skutek której wyłączonych zostało 10 z 11 bloków energetycznych o mocy łącznej 3900 MW.

– W wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW ~ informuje Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. 

Trwają prace mające na celu usunięcie jednej z największych awarii w historii Elektrowni Bełchatów. Na miejscu znajduje się kilkudziesięciu specjalistów branżowych, którzy robią wszystko, aby jak najbezpieczniej i jednocześnie najszybciej przywrócić funkcjonowanie wszystkich 10 bloków energetycznych.

Jedynym blokiem, który na ten moment wytwarza energię elektryczną jest tzw. „czternastka” o mocy 858 MW. To najnowocześniejszy blok energetyczny, który został oddany do użytku w październiku 2011 roku. Pozostałe 10 bloków są nieco starsze, bo zostały oddane do użytku pomiędzy 1981, a 1988 rokiem i w ich przypadku moc jednego takiego bloku waha się od 370 do 390 MW.

– Obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew ~ informuje Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Przypomnijmy, że Elek jest największą w Europie elektrownią węglową wytwarzającą energię elektryczną z węgla brunatnego, a także największy w Unii Europejskiej zakład emitujący CO2. W Polsce produkuje ona blisko 20% energii elektrycznej i jest podstawowym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego.

To pierwsza sytuacja w historii bełchatowskiej elektrowni, gdzie w jednym momencie przestała pracować tak duża ilość bloków.

Awaryjne wyłączenie i awaria energetyczna usunięta

Do rozdzielni starego typu podpiętych jest łącznie 11 bloków energetycznych elektrowni Bełchatów. Jeden z nich od kwietnia 2021 został wyłączony i są prowadzone w nim prace. Pozostałych 11 działało bez większych problemów aż do 17 maja. Wtedy doszło do załączenia w rozdzielni systemów awaryjnych wymuszonych przez sieć przesyłania obsługiwaną przez Polskie Sieci Energetyczne.

To natomiast spowodowało zatrzymanie pracy 10 bloków energetycznych. Po ochłodzeniu stacji,, do pracy przystąpili specjaliści, którzy w nocy z poniedziałku na wtorek przywrócili do normalnego funkcjonowania większość systemów produkcyjnych. We wtorek (18 maja) wczesnym rankiem udało się przywrócić do pełnej mocy 8 bloków energetycznych.

Awarię energetyczną odczuli mieszkańcy kilku gmin, którzy przez chwilę nie mieli prądu. Jednak po kilkudziesięciu minutach sytuacja została opanowana a do odłączonych chwilowo gospodarstw popłynął prąd z innych elektrowni należących do spółki PGE GiEK.

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości