Serb Dušan Petković kończy grę w PGE Skrze Bełchatów po dwóch latach

Urodzony 27 stycznia 1992 roku w Niszu Dušan Petković swoją przygodę z dorosłą piłką siatkową rozpoczynał serbskim klubie Radnički Kragujevac, gdzie zdobył złoty medal na krajowym podwórku.

Po roku tam spędzonym trafił do Crvena zvezda Belgrad, gdzie grał przez 4 lata. Już w sezonie 2010/2011 atakujący wywalczył z klubem ze stolicy Serbii brązowy medal ligowych rozgrywek, a także sięgnął po Puchar i Superpuchar Serbii.

W kolejnych 3 latach Dušan Petković sięgał po tytuł mistrza Serbii, a także w 2012 i w 2013 roku zdobył ponownie Superpucharu Serbii, a w roku 2013 i 2014 wywalczył Puchar Serbii.

https://www.facebook.com/pge.skra.belchatow/posts/310093740494376

W tym czasie mierzący 200 cm wzrostu i ważący 98 kg siatkarz z sukcesami występował w młodzieżowych reprezentacjach Serbii. W 2009 roku wywalczył srebro w Mistrzostwach Europy Kadetów, rok później sięgnął po brąz Mistrzostw Europy Juniorów, w 2011 roku zdobył brązowy krążek Mistrzostw Świata Juniorów, a 2 lata później sięgnął po srebro Mistrzostw Świata U-23.

W latach 2014-2016 atakujący udał się do francuskiego AS Cannes VB, gdzie już po roku gry zdobył brązowy medal w lokalnej lidze. Następny rok Petković spędził w katarskim Ar-Rajjan SC, a od 2017 do 2019 roku grał w barwach włoskiego Argos Volley Sora skąd przyszedł do PGE Skry Bełchatów w 2019 roku.

– Moją ambicją po przyjściu do PGE Skry z Włoch, oczywiście było mistrzostwo Polski. Dałem swoje sto procent dla drużyny, by to osiągnąć, ale niestety czasami to nie wystarczy. PGE Skra ma wspaniałych fanów i chciałbym im powiedzieć, żeby zawsze byli z klubem, także w tych słabszych momentach. Dziękuję za dobre chwile, bo takie spędziłem w Bełchatowie ~ Dušan Petković, były siatkarz PGE Skry Bełchatów

Wówczas „Petko” przyjechał do Polski jako najlepiej punktujący zawodnik w lidze włoskiej. W sezonie 2018/2019 Dušan Petković na swoim koncie odnotował 590 oczek, co było najlepszym wynikiem we włoskiej Serie A, gdzie atakujący przegonił takie osobistości jak Wilfredo Leon, Aleksandar Atanasijević czy Ivan Zaytsev.

W sezonie 2019/2020 mający zasięg w ataku 352 cm, a w bloku 328 cm siatkarz grał na pozycji atakującego na zmianę z legendą klubu Mariuszem Wlazłym. Był on dobrym zmiennikiem „Szampona” i spełnił wymagania włodarzy, którzy postanowili przedłużyć umowę z Serbem.

29-latek był częściej grającym na pozycji atakującego niż jego klubowy kolega Bartosz Filipiak, który przyszedł do Bełchatowa z Trefla Gdańsk, a na Pomorze udał się Wlazły. Dušan Petković szczególnie dobrze zaprezentował się w ostatnich meczach sezonu, ale to nie miało już wpływu na decyzję o jego pozostaniu w Bełchatowie.

– Mieliśmy dobrą ekipę, zarówno podczas mojego pierwszego, jak i drugiego sezonu w Bełchatowie. Mam jednak odczucie, że mogliśmy osiągnąć coś więcej. Od wielu lat śledzę poczynania PGE Skry i wiem, że cele i ambicje zawsze sięgają mistrzostwa. Myślę, że przez te dwa lata mieliśmy drużyny na mistrzostwo Polski, ale niestety czegoś zabrakło… ~ Dušan Petković, były zawodnik PGE Skry Bełchatów

Przez 2 lata spędzone w rozgrywkach PlusLigi Dušan Petković rozegrał 52 mecze, na co składa się 171 setów i 608 zdobytych punktów. Atakujący wykonał 600 serwisów, z czego 68 zakończył asem, a 136 razy się mylił. W defensywie serbski siatkarz odbił 18 piłek, popełniając 2 błędy, notując 6 negatywnych obron i 1 perfekcyjną.

W ofensywie Petković huknął aż 1013 razy, z czego 75 razy się mylił i 96 jego uderzeń zostało zablokowanych, ale 516 ataków wykonał perfekcyjnie, co dało w przybliżeniu prawie 51% perfekcyjnych uderzeń. Blokiem 29-latek w tym czasie zapunktował 24 razy.

– Mimo że Dušan długo wchodził w miniony sezon i sam nie był zadowolony ze swojej dyspozycji, bo to zawodnik bardzo ambitny, w drugiej jego części i w play-offach pokazał, jakim jest wartościowym graczem. Przy kontuzji Bartosza Filipiaka wziął odpowiedzialność i ciężar gry w ataku na siebie i z tego się wywiązał. Bardzo dziękuję mu za dwa lata spędzone w PGE Skrze Bełchatów ~ Konrad Piechocki, prezes KPS Skra Bełchatów S.A.

https://www.facebook.com/pge.skra.belchatow/posts/310155567154860

To już drugie odejście z bełchatowskiego klubu po niezbyt udanym sezonie 2020/2021. Kilka dni temu klub poinformował o tym, że po czterech latach z PGE Skrą żegna się inny serbski siatkarz Milan Katić, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Milan Katić opuszcza PGE Skrę. Serb spędził w Bełchatowie cztery sezony„.