czwartek, 23 maja 2024

Burza w Łódzkiem. Ostrzeżenie IMGW 1. i 2. stopnia

Burza w Łodzi i regionie; burza w łódzkiem
Envato/Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda dziś w Łódzkiem nie przyniesie wielu zmian. IMGW wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia dla wschodnich powiatów województwa. Burza w Łódzkiem prognozowana jest od godzin południowych do wieczornych. Wyładowania atmosferyczne dziś (23 maja) mogą wystąpić w całym wschodnim pasie kraju.

Pogoda w Łodzi i regionie 23 maja

Dziś będziemy na skraju górnej zatoki niżowej, której główna oś będzie przebiegać nad zachodnią Europą. Można oczekiwać słabo zorganizowanych, ale intensywnych opadowo burz.

Burza w łódzkiem 23 maja

Po południu i wieczorem meteorolodzy z IMGW prognozują zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, zwłaszcza na wschodzie także burze, lokalnie z gradem. W tych miejscach może spaść w czasie burz do 40 mm deszczu. Temperatura maksymalna od 21 do 23°C. Wiatr słaby z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć 60 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie przelotne opady deszczu oraz możliwe burze. W drugiej połowie nocy miejscami silne zamglenie lub krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 12 do 14°C.
Piątek, 24 maja, zapowiada się już cieplej. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Jednak temperatura maksymalna od 24 do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy do 70 km/h.

Burza w Łódzkiem

Meteorolodzy przewidują kolejny intensywny dzień w pogodzie. W czwartek, 23 maja, pas wschodni kraju objęty jest od godzin południowych ostrzeżeniami 1. i 2. stopnia. Burza w Łódzkiem w powiatach: skierniewickim, rawskim, tomaszowskim i opoczyńskim może mieć większą siłę. W tych rejonach województwa obowiązuje pomarańczowy alert.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 do nawet 55 mm. Porywy wiatru w trakcie burz mogą osiągać 70 km/h. Lokalnie prognozowany jest także grad. IMGW jednak ostrzega, że w związku z dynamicznym rozwojem zjawisk burzowych stopień ostrzeżenia może zostać podwyższony.


Czytaj też: Apartamentowiec przy Piłsudskiego. Dwie wieże w Łodzi. Radni idą na rękę deweloperowi


Z kolei powiaty: łowicki, brzeziński, łódzki wschodni, piotrkowski i radomszczański objęte są ostrzeżeniem najniższego, pierwszego stopnia. Pozostały obszar województwa łódzkiego nie został objęty żadnym ostrzeżeniem, a więc tam burze w czwartek mogą nie występować.

Burza w łódzkiem 23 maja
Źródło: IMGW

Ostrzeżenie hydrologiczne w Łódzkiem

IMGW ostrzega także przed gwałtownymi wzrostami stanów wód w rzekach. Ma to związek z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w trakcie przechodzących burz. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed tym zagrożeniem zostało wydane dla wschodniej i południowej części województwa łódzkiego. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne w Łódzkiem niemal pokrywają się.

Sytuację może pogorszyć wczorajszy dzień. W niektórych regionach województwa łódzkiego opady deszczu były bardzo intensywne. Największe opady zanotowano w Przedborzu (pow. radomszczański) – 69,7 mm. To trzeci w kraju najwyższy wskaźnik.


Czytaj też: Śmiertelny wypadek w miejscowości Nowy Świat. DK74 zablokowana

Budowa S12 do granicy Łódzkiego. Podpisano umowę. Trasa połączy wschód z centrum kraju

Budowa S12 do granicy Łódzkiego. Podpisano umowę. Trasa połączy wschód z centrum kraju

Budowa S12 podzielona jest na kilka etapów. Część trasy – na Lubelszczyźnie – już istnieje, reszta jest w planach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę S12 między granicą województwa łódzkiego i mazowieckiego a Przysuchą. Odcinek będzie miał długość ponad 14 km. W przyszłości trasa ma połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku.

Budowa S12 do Łódzkiego

W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę z wykonawcą – firmą Budimex SA na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12. Nowa trasa docelowo przejmie ruch tranzytowy i regionalny z zatłoczonej dziś DK 12, co usprawni komunikację między miastami.

Budowa s12 do granicy łódzkiego. Podpisano umowę. Trasa połączy wschód z centrum kraju
Ministerstwo Infrastruktury

Drogowcy wyliczyli, że średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim a Radomiem waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego. Wyjątkiem jest fragment między Opocznem i Przysuchą, gdzie ruch jest nieco mniejszy.


Czytaj też: Tunel pod Łodzią połączy całą Polskę. Pociągi pojadą za dwa lata


Budowa S12 zakłada ułożenie dwujezdniowej drogi ekspresowej, każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. Powstanie węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty. Będzie także siedem przejść dla zwierząt, z czego pięć to przejścia duże. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Podpisano umowę na budowę s12 do granicy łódzkiego. Trasa połączy wschód z centrum kraju

Zgodnie z umową zarówno przygotowanie projektu, jak i budowa mają trwać 43 miesiące od momentu jej podpisania. Na wykonanie projektu i uzyskanie decyzji wykonawca ma 21 miesięcy. Pozostały czas, czyli 22 miesiące, to okres prac budowlanych, przy czym uwzględniane będą przerwy na tak zwany okresy zimowe – od połowy grudnia do połowy marca. Koszt inwestycji to ponad 452 mln złotych.

Planujemy, że ten odcinek powinien być zakończony i tego życzę wykonawcy, w lipcu 2028 roku – powiedział podczas podpisywania umowy Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

S12 połączy Lubelszczyznę z centrum kraju

GDDKiA wybudowała blisko 94 kilometry S12 w województwie lubelskim, od Puław do Piask. W realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą. Na etapie prac przygotowawczych jest początkowy fragment trasy – około 61 km od autostrady A1 do granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego, a także kolejne około 67 km od Radomia do Puław.

W najbliższych tygodniach GDDKiA zapowiada podpisanie umowy na kolejny mazowiecki odcinek S12: Przysucha – Wieniawa.


Czytaj też: Trasa Wojska Polskiego. Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ogłosił przetarg


Widzew sezon 2024/2025 rozpocznie w lipcu

Wiadomości Łódź

Spółka Ekstraklasa ogłosiła terminarz najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce na sezon 2024/2025. Widzew rozpocznie walkę o mistrzostwo Polski w 3. weekend lipca.

Runda jesienna i mecz awansem

 1. kolejka – 20-21 lipca
 2. kolejka – 27-28 lipca
 3. kolejka – 3-4 sierpnia
 4. kolejka – 10-11 sierpnia
 5. kolejka – 17-18 sierpnia
 6. kolejka – 24-25 sierpnia
 7. kolejka – 31 sierpnia – 1 września
 8. kolejka – 14-15 września
 9. kolejka – 21-22 września
  termin rezerwowy – 24 września (dla klubów uczestniczących w eliminacjach UEFA)
 10. kolejka – 28-29 września
 11. kolejka – 5-6 października
 12. kolejka – 19-20 października
 13. kolejka – 26-27 października
 14. kolejka – 2-3 listopada
 15. kolejka – 9-10 listopada
 16. kolejka – 23-24 listopada
 17. kolejka – 30 listopada – 1 grudnia
 18. kolejka – 7-8 grudnia
  termin rezerwowy – 14-15 grudnia

Runda wiosenna w 2025

 1. kolejka – 1-2 lutego
  termin rezerwowy – 5 lutego
 2. kolejka – 8-9 lutego
 3. kolejka – 15-16 lutego
 4. kolejka – 22-23 lutego
 5. kolejka – 1-2 marca
 6. kolejka – 8-9 marca
 7. kolejka – 15-16 marca
 8. kolejka – 29-30 marca
 9. kolejka – 5-6 kwietnia
 10. kolejka – 12-13 kwietnia
 11. kolejka – 19 kwietnia
  termin rezerwowy – 23 kwietnia
 12. kolejka – 26-27 kwietnia
 13. kolejka – 3-4 maja
 14. kolejka – 10-11 maja
  termin rezerwowy – 14 maja (dla ewentualnych finalistów Pucharu Polski)
 15. kolejka – 17-18 maja
 16. kolejka – 24-25 maja

Śmiertelny wypadek w miejscowości Nowy Świat. DK74 zablokowana

Nowy Świat - tragiczny wypadek koło Bełchatowa
KPP w Bełchatowie

Na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Nowy Świat (pow. bełchatowski) w czwartek, 23 maja, doszło do śmiertelnego wypadku. W zderzeniu samochodu osobowego z ciężarówką zginął kierowca osobówki. Droga jest całkowicie zablokowana w obu kierunkach. Służby przekazały około godziny 13.15, że DK74 będzie zablokowana przez 9 godzin.

Nowy Świat koło Bełchatowa: DK74 zablokowana

Kilkanaście minut po godzinie 7 rano strażacy dostali zgłoszenie o wypadku na obwodnicy Bełchatowa. Na drodze krajowej nr 74 zderzyły się ciężarówka z samochodem osobowym. Na miejscu widok był przerażający.

Nowy świat - tragiczny wypadek koło bełchatowa
KPP w Bełchatowie

Czytaj też: Śmiertelny wypadek w Chabielicach koło Bełchatowa. Zderzenie motocyklisty z samochodem ciężarowym


Oba samochody stały na jezdni w odległości około stu metrów od siebie. Skoda była całkowicie rozbita, a ciężarówka paliła się. Pomiędzy pojazdami było mnóstwo porozrzucanych części. Kierowca samochodu osobowego miał tak poważne obrażenia, że ratownicy nie mogli nawet rozpocząć reanimacji.

Nowy świat - tragiczny wypadek koło bełchatowa dk 74
PSP w Bełchatowie

Jak wstępnie ustaliła policja, kierowca samochodu ciężarowego jechał DK 74 w kierunku Wrocławia. W bok pojazdu uderzył samochód osobowy, który jechał w przeciwną stronę. Kierowca ciężarówki, 57-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, wyszedł z auta o własnych siłach. Na miejscu, oprócz policjantów i zespołu ratownictwa medycznego, pracuje 8 zastępów straży pożarnej (w tym 4 zastępy ochotniczej straży pożarnej).

Droga krajowa nr 74 jest całkowicie zablokowana w obu kierunkach na wysokości miejscowości Nowy Świat (pikietaż 73+800). Objazdy zostały poprowadzone w obu kierunkach drogą nr 476. Zamknięty odcinek można ominąć jadąc od Wielunia drogą S8 do węzła Rzgów, a później na południe DK 12 lub autostradą A1 do Piotrkowa Trybunalskiego.

Utrudnienia na DK 74 miały potrwać do godziny 12 – jak wstępnie zapowiadała policja. Jednak już wiadomo, że droga nadal jest zablokowana w obu kierunkach.

Nowy świat - tragiczny wypadek koło bełchatowa dk 74


Czytaj też: Morderstwo w Bełchatowie. Sąsiad zamordowanych usłyszał zarzut

Apartamentowiec przy Piłsudskiego. Dwie wieże w Łodzi

Dwie Wieże
P22

Rada Miejska w Łodzi w środę, 22 maja, wyraziła zgodę firmie deweloperskiej na rozpoczęcie inwestycji budowy apartamentowca w ścisłym centrum. Dwie wieże w Łodzi powstaną przy skrzyżowaniu ulicy Sienkiewicza i alei Piłsudskiego.

Apartamentowiec zamiast biurowca

Zgodnie z uchwalonym w 2019 roku planem zagospodarowania przestrzennego w okolicy Piłsudskiego 22 (tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza) miał powstać budynek o przeznaczeniu biurowym.

Na prośbę inwestora – spółki P22 – radni miejscy zgodzili się jednak na budowę w tym miejscu budynku, w którym powstaną przede wszystkim mieszkania. Te zostaną rozmieszczone w charakterystycznych dwóch skrzydłach. Dwie wieże połączy niższy budynek, w którym zaplanowano lokale użytkowe.

Dwie wieże mimo niezgodności

Biuro architekta miasta na sesji Rady Miejskiej w Łodzi przedstawiło dwa projekty uchwał dotyczące tej samej inwestycji. Pierwsza zakładała zgodę radnych1Druk nr 115/2024 na odstępstwa od planu, a druga2Druk nr 116/2024 brak takiej zgody. To wskazywało, że pracownicy departamentu architektury nie byli przekonani, co do tego, że radni powinni zgodzić się na planowane przez inwestora odstępstwa od planu zagospodarowania.

Muszę stać na straży prawa i prawdy. To państwo wybierają. Ja nie jestem tutaj przedstawicielem inwestora i nie wolno mi zawierać stanowiska dzisiaj. Ja stwierdzam i dlatego są też dwa projekty uchwał, które sam sygnuję, żebyście mogli państwo zgodnie z sumieniem podjąć decyzję.

Robert Sobański, p.o. dyrektora biura architekta miasta Łodzi

Słowa dyrektora wywołały ożywioną dyskusję radnych. Tym bardziej, że projekt zakłada odstępstwa aż w pięciu punktach, w tym najważniejsze: zmiana przeznaczenia budynku. Poza tym:

 • ponad dwukrotnie przekroczona wysokość projektowanego budynku w części niezmienionej strefami wysokościowymi,
 • wskaźnik intensywności zabudowy przekroczony o ponad 30%,
 • naruszone zasady kształtowania ładu przestrzennego.

Projekt zagospodarowania terenu

Radni prawicowi zwracali również uwagę na to, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, budynek o wysokości powyżej 16 metrów, który mógłby powstać w rejonie alei Piłsudskiego oraz ulic Sienkiewicza, Nawrot i Kilińskiego, powinien być wykończony materiałami gwarantującymi wizualne odbicie odrestaurowanego kościoła pw. Najświętszego Imienia Jezus.

Głosujemy po raz kolejny odstępstwo od tego co Rada Miejska w Łodzi sama przyjmowała. Idziemy na rękę deweloperowi, umożliwiając mu zbudowanie inwestycji o wiele wyższej rentowności niż to w sytuacji, gdyby była to inwestycja biurowa. Jako mieszkańcy Łodzi nie dostajemy nic w zamian.

radny Kosma Nykiel (niezrzeszony)

Projektowany budynek nie ma fasady kurtynowej z pełnym szkleniem odbijającym. Radni Koalicji Obywatelskiej podnosili, że nie jest to aspekt najważniejszy w kształtowaniu ładu przestrzennego. Tomasz Kacprzak argumentował również, że obecnie ta okolica wizualnie odbiega od dosyć nowoczesnego otoczenia biurowców.

To kluczowa kwestia w dyskusji. Bo jeżeli nic nie powstanie, to kościół też nie będzie się miał gdzie odbijać. Tam po prostu nic nie ma, tam jest dziura, tam jest wyrwa w zabudowie miejskiej, tam jest miejsce wstydu dla Łodzi. Dlatego jest to argument za tym, dlaczego należy to tam postawić.

radny Mateusz Walasek (Platforma Obywatelska)

W kuluarach radni opozycyjni podkreślali, że radny Mateusz Walasek nie zauważył, że jeśli już inwestycja dojdzie do skutku, to nie będzie przez dziesięciolecia szans na budowę, która podkreśli piękno zabytkowego kościoła oo. jezuitów.

Zielonym brak zieleni (nie) przeszkadza

Radne z partii Zieloni: Magdalena Gałkiewicz i Beata Bilska zwróciły uwagę, że projekt nie uwzględnia wystarczająco dużo zieleni. Dyrektor Sobański uspokajał co prawda, że budynek ma tzw. zielone dachy, ale to było stanowczo za mało dla radnych.

Nam tu brakuje jednej podstawowej rzeczy – zieleni. Bardzo bym chciała, żebyśmy wprowadzili jako standard, że jeśli wpuszczamy dewelopera, to dbamy też o tę stronę zieleni. Dlatego my nie możemy zagłosować za tą inwestycją.

radna Beata Bilska (Zieloni)

Gdy jednak przyszło do głosowania obie panie złagodziły swoje stanowisko. Obie radne Zielonych wstrzymały się od głosu.

Nieobecni głosu nie mają

Dwie Wieże mieszkaniowe mogą powstać przy skrzyżowaniu Sienkiewicza i Piłsudskiego, mimo niezgodności z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego między innymi dlatego, że część radnych nie głosowała albo zdążyła już wyjść z sali obrad, bo głosowanie było tuż przed 15.

2024 05 22 glosowanie druk 115 2024

Gdyby wstrzymujący oraz Ci, którzy wcześniej wyszli z sali obrad, zagłosowali przeciwko, Dwie wieże mieszkaniowe przy Piłsudskiego 22 prawdopodobnie by nie powstały. Konieczna by była zmiana projektu i dostosowanie go do obowiązujących przepisów.

Przedstawiciele tej samej formacji, która przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego, teraz zgadzają się na zmiany.

radny Włodzimierz Tomaszewski (klub PiS)

Tutaj należy podkreślić, że 22 maja przez cały czas trwania sesji Rady Miejskiej w Łodzi, nie był obecny tylko jeden radny – Marcin Hencz (PO) – czyli w sesji uczestniczyło 36 radnych. Głosów za było 18, a więc gdyby opozycja i przeciwnicy pomysłu zmobilizowali się, uchwała nie zostałaby przyjęta. Teraz wszystko wskazuje na to, że Łódź będzie miała w centrum swoje dwie wieże.

Kompleks, który w fazie projektowej dostał nazwę Twin Towers, wybudować ma spółka P22, której właścicielem jest BUDOMAL.

Dwie wieże w łodzi - wejście

Przypisy

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Senat przyjął nowelizację. Wsparcie już nie dla wszystkich

specustawa o pomocy obywatelom ukrainy
Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Senat podczas 12. posiedzenia przyjął w środę (22 maja) nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Świadczenie wychowawcze, czyli 800 plus i świadczenie dobry start będą wypłacane tylko pod warunkiem.

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy po nowelizacji

Senat przyjął w środę bez poprawek nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce. Stanowisko poparło 87 senatorów, 4 było przeciw, a 1 senator wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja1Nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża z 30 czerwca 2024 roku do 30 września 2025 roku ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju. Wydłużono również o 4 miesiące termin składania wniosków o warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej.

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zapewniała czasowo dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS i możliwość pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Nowelizacja ten termin wydłużyła do września 2025 roku.

Czytaj też: 10 kłamstw Putina

Zmianie ulegną jednak zasady wypłacania świadczenia 800 plus i tzw. dobry start ukraińskim dzieciom. Od roku szkolnego 2025/26 takie wsparcie będzie wypłacane, jeśli dzieci uczęszczają do szkoły. Określono także maksymalny, 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego.

Zgodnie z przyjętymi zmianami od 1 lipca finansowanie zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy, będących w szczególnie trudnej sytuacji, będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z wojewodą lub organem samorządowym działającym na polecenie wojewody.

Nowela zakłada też likwidację rekompensaty kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych, które ponosili właściciele lokali prywatnych. Obywatelom Ukrainy nie będzie też już wypłacane świadczenie pieniężne w wysokości 300 złotych. Dodatkowo, wprowadzono zasadę potwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy przy nadawaniu numeru PESEL wyłącznie na podstawie ważnego dokumentu podróży.

Czytaj też: Wojna na Ukrainie. Caritas Archidiecezji Łódzkiej pomógł 12 tys. Ukraińców w Łódzkiem

Przypisy

Łódź Stand-up Festival 2024. Znani komicy w Atlas Arenie

Łódź Stand-up Festival 2024. Znani komicy w Atlas Arenie

Znani twórcy polskiego stand-upu w piątek (24 maja) rozbawią łodzian do łez. W Atlas Arenie odbędzie Łódź Stand-up Fesitval 2024. Na scenie wystąpią między innymi: Kacper Ruciński, Wiolka Walaszczyk i Rafał Rutek Rutkowski.

Łódź Stand-up Festival 2024

Atlas Arena przy al. Unii Lubelskiej 2 znów będzie centrum dobrego humoru. W piątek, 24 maja, wystąpi tam czołówka polskich komików. To z pewnością będzie okazja, by w trakcie jednego wydarzenia usłyszeć nowe, przygotowane specjalnie, ale i te starsze, które najbardziej bawią materiały polskich twórców komedii.

Przed łódzką publicznością wystąpią: Kacper Ruciński, Adam Van Bendler, Błażej Krajewski, Wiolka Walaszczyk, Rafał Rutek Rutkowski, Czarek Sikora, Tomek Kołecki, Darek Gadowski. Wydarzenie poprowadzi Falcon1. Ostatnie bilety na Łódź Stand-up Festival można kupić na www.atlasarena.pl, a ceny wejściówek zaczynają się od 69 złotych.

Łódź stand-up festival 2024. Znani komicy w atlas arenie

Mikrogranty dla seniorów. 5 tysięcy złotych na projekt

mikrogranty dla seniorów

Mikrogranty dla seniorów to konkurs na projekty promujące m.in. rozwój wolontariatu i samopomocy sąsiedzkiej. Można dostać 5 tysięcy złotych na realizację pomysłu. O dotację mogą ubiegać się organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne (seniorskie bądź międzypokoleniowe). Wszystkie projekty muszą być adresowane do łodzian w wieku 60 plus i realizowane w Łodzi.

Mikrogranty dla seniorów w Łodzi

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. Pierwszym jest nabór projektów, który trwa do 3 czerwca, a podczas drugiego – od 17 do 20 czerwca – wnioskodawcy zostaną zaproszeni, by zaprezentować swoje projekty. Wyniki rekrutacji zostaną podane 21 czerwca.

W Łodzi mieszkają wyjątkowi seniorzy. Przez ostatnie 6 edycji mikrograntów zrealizowali wiele bardzo wartościowych projektów. Cieszę się, że jako miasto możemy pomagać seniorom w realizowaniu ich marzeń – mówił wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek.

W poprzedniej edycji mikrogranty dla seniorów wygrała między innymi Ewa Sztustak, która dzięki dotacji zrealizowała swoje marzenie, a było nim zorganizowanie warsztatów artystycznych.

Projekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Na zajęcia malarskie z techniki decoupage, tworzenia biżuterii i przygotowywania ozdób świątecznych przychodziły tłumy seniorów. W tym roku też planuję złożyć wniosek  na spełnienie kolejnego marzenia – przyznaje seniorka.

Maksymalnie można dostać 5 tysięcy złotych na realizację projektu. Łącznie na mikrogranty dla seniorów przekazanych zostanie 100 tysięcy złotych. Komisja wybierze kilkanaście projektów. Wnioski można składać w siedzibie operatora projektu – Centrum OPUS, przy ul. Narutowicza 8/10 lub poprzez stronę internetową.

Wodny Rynek w Łodzi do likwidacji? Część działki przejmie deweloper

Wodny Rynek
Google

Mieszkańcy Starego Widzewa nie chcą pogodzić się z planami przekształcenia Wodnego Rynku w Łodzi. Jedna czwarta działki, na której znajdują się targowisko i parking samochodowy, ma zostać przekazana deweloperowi. Sam Wodny Rynek ma być przeniesiony, ale nie wiadomo jeszcze gdzie.

Wodny Rynek z nowym blokiem mieszkaniowym

Na części działki, którą obecnie zajmuje Wodny Rynek, deweloper chce postawić blok mieszkalny. By inwestycja była możliwa, konieczna będzie likwidacja istniejącego w tej okolicy parkingu. Kupcy z Wodnego Rynku są przekonani, że również oni będą musieli odejść, a to oznacza likwidację około stu miejsc pracy.

Wodny rynek

Temat był omawiany podczas środowej (22 maja) sesji Rady Miejskiej w Łodzi. W imieniu prezydenta Łodzi występował na sesji Robert Kowalik, dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Łodzi. Zapewniał mieszkańców oraz przedstawicieli kupców z Wodnego Rynku, że ich przyszłość nie jest zagrożona w jakikolwiek sposób, w związku z planami budowy na Wodnym Rynku bloku mieszkalnego.

Opinia rady osiedla zbędna

Procedura została wszczęta już kilka lat temu. Urzędnicy przygotowywali najpierw zamianę działek z właścicielem prywatnym, a teraz próbują znaleźć nową lokalizację dla targowiska Wodny Rynek. Po pytaniach radnego Marcina Gołaszewskiego okazało się jednak, że urzędnicy nie trzymali się obowiązujących terminów w postępowaniu administracyjnym.

Z informacji przekazywanych na sesji Rady Miejskiej w Łodzi wynika, że urzędnicy przygotowujący zmiany dla Wodnego Rynku, nie dostali opinii rady osiedla. Pismo listem poleconym zostało wysłane do rady osiedla 29 lutego. Miasto powinno czekać na odpowiedź 21 dni od czasu odebrania listu, ale decyzje o dalszym procedowaniu zapadły już 13 marca na sesji Rady Miejskiej w Łodzi.


Czytaj też:  Apartamentowiec przy Piłsudskiego. Dwie wieże w Łodzi


Zamiana działek została przegłosowana na sesji rady poprzedniej kadencji 13 marca 20241Wykaz głosowań na sesji Rady Miejskiej w Łodzi w dniu 13 marca 2024 roku. Wówczas za zamianą działek głosowała była większość radnych, zarówno z Koalicji Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Nikt nie głosował przeciwko zamianie działek.

Zgodnie z uchwałą2Uchwała nr LXXXVIII/2696/24 – w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości stanowiących własność miasta Łodzi na nieruchomości stanowiące własność lub będące w użytkowaniu wieczystym osób prawnych przegłosowaną w marcu 2024 roku miasto Łódź oddaje działki:

Lp. Adres nieruchomości Nr działki Powierzchnia
1. ul. Nawrot bez numeru 32/36 345
2. ul. Nawrot bez numeru 364 882
3. ul. Nawrot bez numeru 365 1228
4. ul. Nawrot bez numeru 366 1003
Łącznie 3458

Natomiast w zamian Łódź przejmuje na własność działki:

Lp. Adres nieruchomości Nr działki Powierzchnia
1. ul. Rokicińska bez numeru 28/1 301
2. ul. Rokicińska bez numeru 28/3 1880
3. ul. Wierzbowa bez numeru 219/2 1349
4. ul. Wierzbowa bez numeru 220/18 215
5. ul. Wierzbowa bez numeru 220/20 545
6. ul. Targowa bez numeru 337/3 230
Łącznie 4520

Może będzie nowy Wodny Rynek

Na działce miejskiej kupcy mają mieć zgodę na dalsze funkcjonowanie do czasu znalezienia nowej lokalizacji Wodnego Rynku. W tej sprawie w ostatnim tygodniu maja wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik ma dać kupcom pisemne gwarancje, podpisując list intencyjny.

Ustalono, że w liście intencyjnym prezydent miasta zagwarantuje kupcom, że:

 • handel będzie prowadzony do czasu wskazania nowego miejsca;
 • kupcy mają uczestniczyć w wyborze nowej lokalizacji targowiska Wodny Rynek;
 • miasto ma zagwarantować wsparcie finansowe na relokację targowiska;
 • kupcy, którzy mają obecnie punkty handlowe wzdłuż ulicy Nawrot, mają dostać na czas przejściowy miejsce handlu w uzupełnieniu stoisk ułożonych prostopadle do ulicy Nawrot.

Czytaj też: Łódzki urzędnik brał łapówki od deweloperów. Sprzedawał informacje z bazy danych łódzkich nieruchomości

Przypisy

Burza w Łodzi i regionie. IMGW podniósł stopień ostrzeżenia w Łódzkiem na najwyższy

burza w łodzi i regionie

Dziś zapowiada się kolejny niebezpieczny w pogodzie dzień. W środę, 22 maja, prognozowana jest burza w Łodzi i regionie. IMGW wydał nowe ostrzeżenia – drugiego stopnia – które po godzinie 14 meteorolodzy zaktualizowali. W południowej, centralnej i zachodniej części województwa łódzkiego obowiązuje już trzeci, najwyższy alert burzowy. A to oznacza znacznie bardziej niebezpieczne i gwałtownie zjawiska atmosferyczne. Za tę pogodę odpowiedzialny jest niż Lisa, który zbliża się do Polski.

Burza w Łodzi. Podwyższony alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców kilku województw, w tym łódzkiego, przed niebezpiecznymi burzami. Na pomarańczowo, czyli miejsca, w których obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, święcą się województwa w zachodniej, południowej i centralnej Polsce.

Burza w łodzi 22 maja

Część województwa łódzkiego objęta jest ostrzeżeniem drugiego stopnia. Od godzin południowych prognozowane są tam groźniejsze burze z intensywniejszymi opadami deszczu i silniejszym wiatrem. Mowa o powiatach:

 • łęczyckim
 • zgierskim
 • poddębickim
 • brzezińskim
 • pabianickim
 • zduńskowolskim
 • sieradzkim
 • wieruszowskim
 • wieluńskim
 • pajęczańskim
 • radomszczańskim
 • piotrkowskim
 • tomaszowskim
 • bełchatowskim
 • opoczyńskim
 • łaskim
 • łódzkim wschodnim
 • Łodzi

W tych regionach prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, a lokalnie może spaść nawet do 55 mm deszczu. Razem z burzami możliwe są silne porywy wiatru do nawet około 80 km/h. Miejscami spadnie także grad. Prawdopodobieństwo, że burza w Łodzi i okolicznych powiatach będzie miała taką siłę, oszacowano na aż 90 procent. Osobne ostrzeżenie w tej sprawie dla Łodzi wysłali dziś rano także łódzcy urzędnicy.

W północnej części naszego województwa IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami pierwszego stopnia. Na żółto świecą się 3 powiaty:

 • rawski
 • skierniewicki
 • łowicki

W tych powiatach zjawiska atmosferyczne będą miały mniejszą siłę. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie możliwy jest także grad. W tym przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia burz oceniono na 80 procent. Ostrzeżenia – zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia – obowiązują od godzin południowych do godziny 2 w nocy już w czwartek, 23 maja.

Burza w Łodzi i regionie z upływem dnia może w ogóle nie pojawić się, tak było na przykład wczoraj. Mimo ostrzeżeń IMGW i prognozowanych wyładowań atmosferycznych, front burzowy ostateczne ominął nasz region. Warto jednak śledzić bieżącą sytuację w pogodzie. IMGW udostępnił radar burzowy. Gdzie jest burza – śledź tutaj.

Tuż przed południem przed burzami z gradem i silnym wiatrem ostrzegło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Gdzie jest burza w Łódzkiem

Aktualizacja pogody na godzinę 13.00. Według radaru burzowego1IMGW: Gdzie jest burza?, udostępnionego przez IMGW, komórki burzowe przechodzą właśnie w pasie nad okolicami: Opoczna, Sulejowa, Rozprzy, Bełchatowa, Zelowa i Sieradza. Kolejna komórka burzowa wkracza nad okolice Działoszyna i Pajęczna.

Sytuacja jednak bardzo dynamiczna. Po godzinie 13 front, który przechodzi nad Działoszynem, według mapy, generuje wyładowania atmosferyczne także w okolicach Wielunia i przesuwa się w kierunku centralno-zachodniej części województwa łódzkiego.

Burza w łodzi i regionie 22 maja

Około godziny 13.30 wyładowania atmosferyczne rejestrowane są także na pograniczu powiatów: radomszczańskiego i piotrkowskiego, w okolicach miejscowości Kodrąb. Komórka burzowa widoczna jest także w okolicach Warty i Błaszek.

Najpoważniejsza sytuacja jest w tym momencie w okolicach Sulejowa i Rozprzy oraz Szczercowa, gdzie mapy pokazują duże prawdopodobieństwo opadów gradu, które mogą być w trakcie burzy.

Opady gradu; burza w łodzi i regionie 22 maja

Meteorolodzy z IMGW aktualizują na bieżąco sytuację pogodową w kraju. Burza w Łodzi i regionie może być bardziej niebezpieczna, niż jeszcze rano pokazywały to mapy. Dodano dodatkowe ostrzeżenie w związku z tym, że obserwuje się intensywny rozwój konwekcji i burze. Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą silne opady deszczu, zarówno ze względu na przejściowo nawalne natężenie opadów, jak i ich wolne przemieszczanie się. Podczas burz należy spodziewać się opadów gradu i silnych porywów wiatru do około 80 km/h – czytamy w nowym, dodatkowym ostrzeżeniu IMGW.

Radar burzowy IMGW o godzinie 14 pokazywał przechodzące komórki burzowe w pasie nad okolicami: Dobryszyc i Gomunic (między Radomskiem a Kamieńskiem), Kluk i Wypychowa omijając z południowej strony Bełchatów i Zelów, a także Sędziejowic, Szczercowa i Widawy.

Kolejne komórki burzowe zarejestrowały wyładowania nad okolicami Szadku i dalej – Zadzimia oraz Pęczniewa w poddębickim.

Pojedyncze wyładowania widać także za Wieluniem, w okolicach miejscowości: Czarnożyły, Lututów i Ostrówek. IMGW około godziny 14 podwyższył stopień ostrzeżenia na najwyższy – trzeci w południowej, centralnej i zachodniej części Łódzkiego. A to oznacza, że burza w Łodzi i powiatach w tych częściach województwa może być wyjątkowo niebezpieczna.

Burza w łodzi i regionie 22 maja

Front burzowy przechodzi pasem południowo-zachodnim. Po godzinie 15 radar burzowy pokazywał już sporadyczne wyładowania atmosferyczne. Te widoczne są jeszcze w okolicach miejscowości: Ręczno, Łęki Szlacheckie i Sulejów (piotrkowski). W stronę Przedborza zbliża się jednak duża komórka burzowa z województwa świętokrzyskiego, jest na pograniczu z naszym regionem.

Wyładowania widać także na mapie w okolicach Szadku (zduńskowolski) i za Sieradzem – w okolicach miejscowości: Wróblew, Brzeźnio.

Sporych rozmiarów komórka burzowa, która generowała wyładowania nad powiatem poddębickim, oddaliła się już w kierunku zachodnim.

Od około godziny 16 nad województwem łódzkim kłębią się już tylko pojedyncze, mniej groźne komórki burzowe, wyłącznie w południowej części województwa. Nadal jednak obowiązują czerwone ostrzeżenia IMGW w tej części regionu. Północne powiaty objęte są ostrzeżeniem pierwszego i drugiego stopnia. Burza w Łodzi i regionie łódzkim nadal jest bardzo prawdopodobna. Nad regionem przechodzą cały czas chmury niosące opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Deszcz pada na przykład w Łodzi.

Burza w łodzi i regionie 22 maja

Jak opisują „Łowcy burz Łódzkie” w mediach społecznościowych, przez Szczerców przeszła dziś potężna ulewa. W ciągu dwóch godzin spadło blisko 70 mm deszczu.

Radar burzowy o godzinie 16.30 nie pokazywał już żadnej komórki burzowej w województwie łódzkim. Odczuwalny jest jednak znaczny spadek temperatury powietrza, nawet poniżej 20 stopni Celsjusza.

Około godziny 20.45 IMGW zaktualizował ostrzeżenia przed burzą, nadając im znacznie mniejszą skalę. W całym województwie łódzkim obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. Nadal miejscami prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwe opady gradu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 2 w nocy w czwartek, 23 maja.

Zagrożenie pożarowe w lasach

Wysokie temperatury powietrza i znikome opady deszczu, a w niektórych regionach zerowe, powodują duże zagrożenie pożarowe 2Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: Raport dobowy. Tylko wczoraj (21 maja) strażacy w całym kraju gasili 52 pożary lasów, najwięcej w województwie mazowieckim – 24.

Zagrożenie pożarowe 22 maja; burza w łodzi i regionie

Pogoda w Łódzkiem 22 maja

Meteorolodzy z IMGW zapowiadają w środę, 22 maja, w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Temperatura maksymalna od 24 do 26°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni i wschodni, pod wieczór słaby, zmienny.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz burze. Suma opadów do około 25 mm. Temperatura minimalna od 14 do 16°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą południowo-wschodniego. W czasie burz porywy do 65 km/h.

Pogoda w Łódzkiem 23 maja

Czwartek, 23 maja, będzie już chłodniejszy niż poprzednie dni. Temperatura maksymalna od 19 do 22°C. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Suma opadów w trakcie burz może sięgać do 30 mm. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo lokalnie duże i zanikające opady deszczu. Po północy lokalnie mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 12 do 14°C. Wiatr słaby, zmienny.

Przypisy

Operacja robotem da Vinci w Łodzi. W szpitalu Kopernika tak będą leczyć pacjentów z rakiem jelita

operacja robotem da Vinci w szpitalu Kopernika w Łodzi
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi

Pacjenci z rakiem jelita grubego będą leczeni w Łodzi z wykorzystaniem nowoczesnych metod chirurgicznych. Zabieg finansuje NFZ. Operacja robotem da Vinci trwa około 3 godzin, czyli tyle, ile operacja w wykorzystaniem standardowych metod, ale pacjenci szybciej wracają do zdrowia.

Operacja robotem da Vinci w Łodzi

Robotyzacja to niezwykle szybko postępująca dziedzina w medycynie na całym świecie. Gdy w szpitalach na zachodnie i USA operacja robotem da Vinci w poszczególnych przypadkach, np. leczeniu raka prostaty, stała się złotą metodą, w Polsce jeszcze raczkuje. Powodem są przede wszystkim wysokie koszty sprzętu i jego użytkowania. Szpital Kopernika w Łodzi od 2022 roku przeprowadza operacje robotem da Vinci właśnie raka prostaty. Sprzęt kosztował 14 milionów złotych. Teraz do katalogu chorób leczonych chirurgicznie robotem dopisano nowotwór jelita grubego. W szpitalu przeprowadzono trzy pierwsze takie operacje.

Czytaj też: Otwarto Dom Pomocy Społecznej dla psychicznie chorych. Pacjentów więcej niż miejsc

Pierwsi dwaj pacjenci to mężczyźni w średnim wieku. Operacja robotem da Vinci odbyła się w poniedziałek i jeśli wyniki ich badań będą dobre, w czwartek pacjenci wyjdą ze szpitala. Trzecią operację u pacjenta z rakiem jelita grubego przeprowadzono we wtorek, 21 maja. Znacznie krótszy czas rekonwalescencji po zabiegu odróżnia operację robotem od standardowych metod chirurgicznych. Pacjenci już kilka dni po zabiegu, w znacznie lepszej kondycji fizycznej, mogą wrócić do domu.

Operacja robotem da vinci w szpitalu kopernika w łodzi
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi

Operacja robotem da Vinci to nie tylko zmiana dla pacjentów, ale także dla lekarzy. Jak mówią, dla nich to przesiadka z samochodu osobowego do myśliwca.

To zupełnie inny styl operacji. Mam 10-krotne powiększenie obrazu pola operacyjnego. Da Vinci niweluje drżenie, jakie może przydarzyć się człowiekowi, praca chirurga jest precyzyjna, a ruchy instrumentów oddają naturalne ruchy ręki. Są jednak pewniejsze, łatwiejsze. To wszystko sprawia, że praca jest dokładniejsza, a dla pacjenta to mniej powikłań po zabiegu, mniej bólu i szybszy powrót do zdrowia – mówił dr Mateusz Jęckowski, który operował pacjentów.

Operacje wspólnie przeprowadzili dr Jęckowski i dr Wojciech Fałek. Lekarze ze szpitala Kopernika w Łodzi zdobywali nowe umiejętności pod okiem dr. Jerzego Drausa, ordynatora oddziału kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji. Specjalista szkolił i oceniał pracę chirurgów onkologicznych, używających systemu da Vinci w ponad 40 klinikach w: Szwecji, Norwegii, Finlandii, Francji i Szwajcarii. Dr Draus ocenił, że pierwsze zabiegi w Łodzi przebiegły perfekcyjnie.

Operacja robotem da vinci w szpitalu kopernika w łodzi
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi

Specjalista przyznał, że operacja robotem da Vinci opłaca się finansowo szpitalowi znacznie bardziej, niż tradycyjne metody chirurgiczne, ponieważ skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu, co jest niezwykle kosztowne. Szwedzi obliczyli, że jeden dzień pacjenta w szpitalu kosztuje około 1500 euro, wystarczy zatem skrócić czas leczenia o kilka dni, by zaoszczędzić. Dodatkowo, zmniejsza się liczba powikłań, a więc pacjent nie musi ponownie przebywać w szpitalu.

Czytaj też: Łódź jak Ciechocinek. Tężnie solankowe w Łodzi ponownie otwarte

Co istotne dla pacjentów, operacja robotem da Vinci raka jelita grubego jest finansowana przez NFZ. W szpitalu Kopernika w Łodzi chcą regularnie korzystać z tej metody chirurgicznej. Tym samym szpital jest 45. placówką w kraju, która korzysta z z systemu da Vinci.

Czytaj też: Porodówki w Łodzi: Ginekologia w szpitalu Madurowicza po remoncie. Lepsze warunki dla pacjentek i personelu

 

Krioterapia – na czym polega i jak działa

Krioterapia
materiały prasowe

Krioterapia to nowoczesna metoda leczenia wykorzystująca ekstremalnie niskie temperatury. Stosowana zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce, przynosi wiele korzyści dla zdrowia i urody. Jak dokładnie działa krioterapia i kiedy warto po nią sięgnąć? Poniżej przybliżam jej zasady i efekty.

Zasady działania krioterapii

Krioterapia, znana również jako terapia zimnem, polega na krótkotrwałym narażeniu ciała na bardzo niskie temperatury, często poniżej -100°C. Można ją stosować lokalnie, na wybrane części ciała, lub ogólnie, obejmując całe ciało. W praktyce klinicznej używa się do tego celu specjalnych urządzeń, takich jak kriosauny czy aplikatory do krioterapii lokalnej.

Zasadniczo, niska temperatura działa na organizm poprzez skurcz naczyń krwionośnych, co redukuje przepływ krwi do obszarów objętych terapią i zmniejsza stan zapalny oraz obrzęki. Po zakończeniu ekspozycji na zimno, naczynia krwionośne gwałtownie się rozszerzają, co prowadzi do zwiększonego przepływu krwi, dostarczając więcej tlenu i składników odżywczych do tkanek. To z kolei przyspiesza procesy regeneracji i redukuje ból.

Korzyści z krioterapii

Stosowanie krioterapii przynosi wiele korzyści zdrowotnych i estetycznych. W medycynie sportowej, krioterapia jest często wykorzystywana do szybszej regeneracji mięśni i zmniejszenia bólu po intensywnych treningach lub zawodach. Dzięki temu sportowcy mogą szybciej wrócić do formy i zminimalizować ryzyko kontuzji.

W leczeniu przewlekłych bólów, takich jak te związane z artretyzmem czy bólami pleców, krioterapia może znacząco obniżyć odczuwanie dyskomfortu. Poprzez redukcję stanu zapalnego i obrzęków, pacjenci doświadczają ulgi, co pozwala na efektywniejsze prowadzenie codziennych czynności.

Krioterapia znajduje również zastosowanie w dermatologii i kosmetyce. Zabiegi takie jak kriolifting twarzy pomagają w zwężaniu porów, poprawie jędrności skóry i redukcji widoczności zmarszczek. Dzięki temu skóra wygląda na młodszą i jest lepiej nawilżona.

Kiedy warto zastosować krioterapię

Krioterapia jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na przewlekłe bóle, sportowcom po ciężkich treningach, a także tym, którzy szukają efektywnych metod poprawy wyglądu skóry. Jednak zanim przystąpi się do zabiegu, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do tego typu terapii.

Należy pamiętać, że krioterapia może być niewskazana w przypadku niektórych schorzeń, takich jak niektóre formy neuropatii czy niewydolność krążenia. W takich przypadkach zastosowanie zimna może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia lub wystąpienia powikłań.

Podsumowanie

Krioterapia to innowacyjna metoda terapeutyczna, która wykorzystując ekstremalnie niskie temperatury, przynosi ulgę w bólach, wspomaga regenerację tkanki mięśniowej i poprawia kondycję skóry. Pomimo szerokiego zakresu zastosowań, zawsze należy pamiętać o konsultacji z odpowiednim specjalistą przed przystąpieniem do zabiegu. Stosowana odpowiedzialnie i z rozwagą, może stanowić skuteczne wsparcie w wielu dziedzinach medycyny i kosmetologii.

Wagcv8atvzn5r9v3weaaaaasuvork5cyii= Autor artykułu
Publikacja powstała we współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdroju – bajkowym hotelem ze strefą SPA i Centrum Medycznym.