wtorek, 21 maja 2024

Arcybiskup Grzegorz Ryś: Zostańcie w domach, nie przychodźcie do kościołów

Udostępnij

Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzono zakaz gromadzenia się w grupy powyżej 50 osób. Zakaz dotyczy również zgromadzeń religijnych. Niemal równocześnie episkopat i biskupi diecezjalni ogłosili dyspensę dla wiernych, którzy w niedziele nie będą uczestniczyć w mszach świętych. Arcybiskup Grzegorz Ryś mówi jeszcze bardziej wprost.

Nie przychodźcie do kościołów

Arcybiskup w liście do swoich diecezjan w sobotę (14 marca) pisze wprost: nie przychodźcie do kościołów. Metropolita prosi wiernych, by pamiętali, że najważniejsze jest tu dbanie nie tylko o siebie ale i wszystkich tych, których możemy narazić na zarażenie koronawirusem.

Przede wszystkim zostańmy w domach – niech nasze domy staną się w tym czasie najważniejszymi i najaktywniejszymi świątyniami. ABP GRZEGORZ RYŚ, Metropolita Łódzki

Grzegorz Ryś przypomniał, że nieobecność w kościele na mszy w obecnej sytuacji nie jest grzechem. Mamy do czynienia z zagrożeniem życia i zdrowia ludzi a to jest najcenniejsze. Biskup podkreślił, że pozostanie w domu jest wręcz przejawem naszej miłości do bliźnich, czyli wypełnienia najważniejszego z przykazań – przykazania miłości.

Księża – nie nawołujcie

Ksiądz arcybiskup list skierował również do księży. Tym przypomniał, jak wielka odpowiedzialność leży w ich decyzjach.

Nie zwołujcie ludzi na żadne większe celebracje – również rekolekcje czy inne wielkopostne praktyki. ABP GRZEGORZ RYŚ, Metropolita Łódzki

Jednocześnie zachęcił księży, by pozostawili otwarte drzwi do kościołów tak, by każdy mógł wejść na chwilę prywatnej modlitwy.

Co ważne poprosił, by przy drzwiach księża ustawili pojemniki z płynem dezynfekującym, by nie zwiększać ryzyka zarażenia koronawirusem.

Dodatkowa ostrożność

Arcybiskup Grzegorz Ryś poprosił o wprowadzenie dodatkowych zasad wszystkich, którzy przyjdą jednak na mszę czy inne nabożeństwo.

Po pierwsze wskazał na konieczność zachowania w świątyni bezpiecznej odległości – kilku metrów od innych osób.

Po drugie, znak pokoju powinien być przekazywany na razie tylko gestem skinienia głowy, bez podawania dłoni.

Po trzecie, Komunia Święta ma być udzielana tylko i wyłącznie na rękę. 

https://www.youtube.com/watch?v=EcHjJj2kNu4

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości