czwartek, 20 czerwca 2024

Akcje – jakie wskaźniki finansowe powinny przykuć naszą uwagę?

Udostępnij

Zysk na akcję

Wskaźnik ten ukazuje kwotę zysku netto, która przypada na każdą akcję. Z praktycznego punktu widzenia są to pieniądze, które zostały zarobione przez określoną spółkę, które następnie dzielone są przez liczbę akcji. Zupełnie naturalne jest, że im wyższy jest ten wskaźnik (nazywany również EPS), tym bardziej atrakcyjne dla inwestora są poszczególne firmy. W praktyce nie powinien to jednak być jedyny czynnik, na który zwracamy uwagę podczas nabycia akcji. Sprawdź na stronie, w jakie spółki można zainwestować i zapoznaj się ze wskaźnikiem w praktyce.

Stopa dywidendy

Kolejnym wskaźnikiem, który opiszemy w tym krótkim wpisie, jest stopa dywidendy. Otóż jest to stosunek, który wyraża jak dużą dywidendę przedsiębiorstwo wypłaca każdego roku, odnosząc się do cen pojedynczych akcji. Aby obliczyć ten wskaźnik należy podzielić wartość wypłacanych dywidend przez cenę akcji. Jest to szczególnie istotny miernik dla inwestorów dywidendowych, czyli takich, którzy opierają swój zarobek w głównej mierze właśnie na wcześniej wspomnianych udziałach w zyskach.

Cena do zysku

Dość popularnym wskaźnikiem jest również cena do zysku (P/E). Jest to miara ceny akcji w porównaniu do zysku, który przypada na jedną akcję. Jeśli wartość po podzieleniu jest wysoka, wówczas dla inwestorów jest to cenna informacja, że muszą płacić więcej za aktualne przychody. W sytuacji, gdy wskaźnik jest niski, to dla inwestorów akcyjnych często oznacza, że spółka jest niedowartościowana. Z praktycznego punktu widzenia im niższa jest cena do zysku, tym atrakcyjniejsza jest spółka.

Wskaźnik ROE

Jest to wskaźnik przedstawiający rentowność kapitału własnego. Określa on, jak wiele zysku udało się osiągnąć w związku z wniesieniem kapitału własnego. W Polsce uznawany jest jako ilość groszy czystego zysku ze złotówki kapitału własnego. Wysokie wartości i wszelkie wzrosty poziomu w czasie oceniane są przez analityków w sposób pozytywny.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
Uncategorized e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. We bring luxury & aesthetic to every social media strategy. Jak wybrać odpowiedniego producenta kontraktowego suplementów diety ?.