czwartek, 23 maja 2024

Łódź: czy każdy przedsiębiorca musi mieć kasę fiskalną?

Udostępnij

Artykuł sponsorowany

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Wiele osób, które dopiero planują założenie działalności gospodarczej, zastanawia się, czy muszą zakupić kasę fiskalną. Pobieżna lektura regulującego tę kwestię art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług mogłaby wskazywać, że rzeczywiście każdy przedsiębiorca musi je posiadać.

Wskazuje on, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Okazuje się jednak, że od tego obowiązku istnieje sporo wyjątków:

  • Przede wszystkim ustawodawca wprowadza limit obrotu osiągniętego z tego tytułu. Od kiedy kasa fiskalna będzie obowiązkowa? W większości przypadków nie trzeba z niej korzystać, jeżeli przychód jest niższy od 20 000 zł w roku obrotowym.
  • Istnieją także grupy przedsiębiorców całkowicie zwolnione z obowiązku korzystania z kasy fiskalnej ze względu na rodzaj działalności. Z drugiej strony kilka branż jest zobowiązanych do korzystania z nich bez względu na przychód. Warto zapoznać się więc z rozporządzeniem w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Należy mieć świadomość, że zaniechanie obowiązku korzystania z kasy fiskalnej może zakończyć się poważnymi sankcjami karnoskarbowymi. Gdzie zgłosić brak kasy fiskalnej? Odpowiada za to urząd skarbowy odpowiedni dla miejsca działalności.

Nowa kasa fiskalna – na co zwrócić uwagę?

Jak widzisz, nie każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do korzystania z kasy. Jeżeli skupiasz się głównie na sprzedaży dla przedsiębiorców, w większości przypadków posiadanie urządzenia nie będzie konieczne. Jeżeli jednak musisz z niego korzystać, warto zwrócić uwagę także na inne regulacje. Jedna z nich dotyczy kas fiskalnych online.

Od 1 stycznia 2023 roku będą musieli korzystać z nich wszyscy przedsiębiorcy, już teraz obowiązek obejmuje jednak kilka grup, między innymi mechaników samochodowych, firmy budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także usługi medyczne czy siłownie. Pamiętaj więc już teraz o nabyciu urządzenia, które będzie w stanie samodzielnie łączyć się z centralnym repozytorium kas!

Kasy fiskalne – Łódź i okolice. Jak je dobrać?

Wybór modeli jest bardzo rozbudowany. Z łatwością uda się je dostosować. Konieczne będzie również zgłoszenie kasy do właściwego urzędu skarbowego, czyli dokonanie jej rejestracji. Zarówno do obowiązujących przepisów, jak i charakterystyki konkretnej działalności. Warto stawiać na współpracę z ekspertami, którzy zapewnią szeroki przekrój modeli i fachowe doradztwo jak firma Kotrak sprzedająca kasy fiskalne w Łodzi.

Nie zawsze odpowiedzią na realne potrzeby firmy będą duże kasy fiskalne z szufladą. W wielu przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w małe, mobilne kasy, które można wykorzystywać nie tylko w lokalu przedsiębiorstwa, ale również np. na branżowych targach czy w podróży. Warto mieć również świadomość, że nowoczesne kasy fiskalne można integrować z innymi wykorzystywanymi w firmie urządzeniami czy systemami informatycznymi.

Kasy fiskalne i terminale płatnicze

Przedsiębiorcy bardzo często korzystają w swoich firmach nie tylko z kas fiskalnych, ale również z terminali płatniczych. Jedną z nowości wprowadzoną w ramach polskiego ładu jest konieczność zintegrowania tych urządzeń. Warto mieć jednak świadomość, że kasy fiskalne i terminale płatnicze mogą być połączone w ramach jednego urządzenia. Dzięki temu można znacząco usprawnić pracę i przepływ danych, a także oszczędzić środki. To narzędzie idealnie sprawdzi się np. podczas wyjazdów.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości