czwartek, 20 czerwca 2024

460 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły w Łodzi

Udostępnij

Wyniki rekrutacji do szkół średnich w Łodzi są druzgocące. Aż 460 absolwentów gimnazjów i ósmych klas nie dostało się do żadnej szkoły – podali we wtorek 16 lipca łódzcy urzędnicy. O miejsca w publicznych szkołach średnich aplikowało 10 tysięcy 515 osób.

Sytuacja była wyjątkowo trudna, o miejsca w szkołach prowadzonych przez miasto ubiegało się dwa razy więcej kandydatów niż przed rokiem. Mimo że z dyrektorami szkół staraliśmy się przygotować jak najwięcej miejsc dla uczniów, to nie byliśmy w stanie zapewnić ich wszystkim. Osoby, które się nie dostały, muszą szukać miejsca w rekrutacji uzupełniającej. mówi TOMASZ TRELA, wiceprezydent Łodzi

Podwyższone progi punktowe

W związku z reformą edukacji w rekrutacji biorą udział dwa odrębne roczniki uczniów: kończący gimnazja oraz klasy ósme szkół podstawowych. Absolwentów było więcej, więc nawet dobrze zdane egzaminy i oceny na świadectwach nie dawały gwarancji uzyskania miejsca w wybranej szkole.

Dla przykładu: w XXI LO próg przyjęcia zwiększył się do 160 punktów, rok temu wystarczało 153, a zdobycie miejsca w popularnym w tym XXV LO wymagało aż 146 punktów, podczas gdy rok temu było to 129.

Wyniki rekrutacji do szkół średnich pokazują, że największym zainteresowaniem cieszyły się licea: III, XXI, XXVI, XXV oraz XXXI. Jako szkoły pierwszego wyboru wskazało je aż 6 tysięcy 830 kandydatów.

Nadzieja dla odrzuconych

Zakwalifikowani kandydaci mają czas do 24 lipca, by potwierdzić w szkole, do której się dostali, czy będą się w niej uczyć. 25 lipca po godzinie 12 będą znane listy kandydatów przyjętych do szkół, a tym samym uczniowie poznają liczbę jeszcze wolnych miejsc w placówkach.

Na razie wiadomo, że w liceach jest 147 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych oraz 137 dla absolwentów gimnazjów. W technikach odpowiednio 154 i 87, a w szkołach branżowych – 12 i 45.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
Et mi proin facilisis odio id a et ut id nulla vitae turpis vel nec in amet, amet, nullam id consequat aliquam sed fringilla. About – branding factory.