niedziela, 21 lipca 2024

Żółta strefa w całym kraju od soboty. Władze Łodzi: Jesteśmy przygotowani

Udostępnij

Żółta strefa od soboty zostanie wprowadzona w cały kraju. Władze Łodzi zapowiedziały w piątek ponowne zamknięcie miejskich domów pomocy społecznej dla odwiedzających i przenoszenie wydarzeń kulturalnych na zewnątrz budynków.

Żółta strefa od 10 października

Ponownie zamkniętych zostanie 13 łódzkich domów pomocy społecznej dla odwiedzających. Na konferencji prasowej w piątek przedstawiciele władz Łodzi przypomnieli, że od 10 października miasto będzie stosowało się do wytycznych obowiązujących w strefie żółtej.

Mieszkańców obowiązywać będzie m.in. noszenie maseczek w przestrzeni publicznej – również na zewnątrz (poza lasami i parkami). Poza tym imprezy sportowe na stadionach i boiskach odbywać będą się z udziałem 25 procent publiczności, podobnie jak wydarzenia kulturalne w zamkniętych pomieszczeniach. W zgromadzeniach publicznych może brać udział do 150 osób.

Urzędnicy zaznaczyli, że już w autobusach i tramwajach może być zajętych 50 procent miejsc siedzących i stojących. Z kolei w miejskim aquaparku czy na basenie może być wykorzystanych 75 procent dostępnych miejsc.

Niezależnie od wytycznych rządowych Łódź od początku pandemii wprowadziła swoje własne zasady, m.in. od kwietnia miasto finansuje wykonywanie wymazów na koronawirusa dla łodzian, w 20 ogólnodostępnych miejscach postawiono maseczkomaty, pod kątem Covid przetestowano wszystkich pracowników miejskich domów pomocy społecznej.

Miasto ma też swój magazyn z rezerwą środków ochrony, które mógłby rozdysponować w razie nagłych braków w instytucjach ochrony zdrowia, szkołach czy DPS-ach.

Szczepienia przeciwko grypie

Od 14 października mają rozpocząć się pierwsze szczepienia na grypę dla łodzian w wieku ponad 65 lat, organizowane – podobnie jak w latach ubiegłych – przez magistrat. Miasto przeznaczyło na ten cel 350 tys. zł i chce wykonać 4 tys. szczepień.

Zdaniem urzędników ograniczenia i zabezpieczenia sanitarne przyniosły efekty, bo przez 7 miesięcy pandemii w żadnej miejskiej instytucji nie pojawiło się większe ognisko zakażeń. Obecnie w samej Łodzi jest 714 osób chorych na Covid-19, przy czym ostatniej doby potwierdzono 84 nowe zakażenia. Kwarantanną objętych jest 1349 łodzian.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P