wtorek, 21 maja 2024

Zgierz wybuduje mieszkania. Pierwsze takie w Łódzkiem

Udostępnij

W województwie łódzkim takiej inwestycji jeszcze nie było. Zgierz wybuduje mieszkania w formule PPP, czyli partnerstwa publiczno-prywatnego. Szacowany koszt inwestycji to 56 mln zł.

Nowe mieszkania

W Zgierzu ma szansę powstać nawet sto nowych mieszkań. Właścicielem 10 procent z nich zostałoby miasto. Oznacza to, że lokale weszłyby do zasobu komunalnego gminy. Natomiast 90 procent mieszkań byłoby własnością partnera prywatnego – firmy, która wybuduje bloki na działce udostępnionej przez miasto.

A w związku z tym firma miałaby prawo do ich sprzedaży na wolnym rynku. Jak twierdzi Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, nowa inwestycja może m.in. zwiększyć atrakcyjność rynku mieszkaniowego w Zgierzu.

PPP to nic innego jak wspólna inwestycja instytucji publicznej (np. samorządu, rządu) i firmy, które dzielą się zadaniami i ryzykiem. Korzyści dla partnera publicznego to przede wszystkim brak dużego obciążenia dla budżetu jakim jest jednorazowy wydatek oraz możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia partnera prywatnego.

Pierwsze takie w Łódzkiem

Decyzja o wyborze formuły partnerstwa publiczno-prywatnego powinna być zawsze poprzedzona oceną efektywności. Samorządy, które chcą z niej skorzystać, powinny wskazać korzyści dla konkretnej inwestycji, a przede wszystkim interesu publicznego.

Zgierz będzie mógł skorzystać ze wsparcia doradczego oferowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. I jest pierwszym miastem w województwie łódzkim, które zdecydowało się na finansowanie inwestycji w formule PPP. Łączny koszt prac to 56 mln zł.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości