wtorek, 23 lipca 2024

Zabierz ciepło ze sobą – przenośne ogrzewanie nie tylko do domu

Udostępnij

Niekiedy pojawia się jednak potrzeba ogrzania wnętrz, w których nie ma żadnej instalacji. Wówczas z pomocą przychodzą rozwiązania mobilne. Jakie grzejniki przenośne warto stosować? O tym opowiemy poniżej.

Kiedy można korzystać z ogrzewania mobilnego?

Od lat ogrzewanie tego typu stanowi jedno z częściej stosowanych. Pozwala na skuteczne i szybkie podwyższenie temperatury w miejscach, w których w inny sposób byłoby to niemożliwe. Grzejniki przenośne są poręczne i wygodne. Zawsze można zabrać je ze sobą na wyjazd i wykorzystać, gdy akurat zajdzie taka potrzeba.

Niestacjonarne grzejniki można stosować w pomieszczeniach używanych okazjonalnie takich jak domki działkowe. Pozwalają też dogrzać przestrzeń, w której z jakiegoś powodu kompleksowa instalacja przestaje być wydolna. Ewentualnie mogą też zastąpić ogrzewanie systemowe podczas awarii lub remontu.

Ogrzewanie przenośne sprawdza się także podczas osuszania zawilgoconych pomieszczeń, zwłaszcza po remontach, przy których pojawia się tak zwana wilgoć technologiczna, wynikająca z wysychania tynków i farb.

Rodzaje grzejników przenośnych

Mobilne źródła ciepła dzieli się na dwa podstawowe rodzaje, związane z rodzajem wykorzystywanych w nich metod zasilania.

Możemy zatem mówić o:

  • grzejnikach elektrycznych,
  • grzejnikach gazowych.

W przypadku rozwiązań elektrycznych wymienia się szereg różnych typów urządzeń – od konwektorów, do promienników, które różnią się budową, sposobem działania, a także wydajnością.

Z kolei piecyki gazowe mogą mieć katalizator, palnik ceramiczny lub działać na podbłękit.

Zanim podejmiemy końcową decyzję, warto dokładnie rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych grzejników przenośnych.

Urządzenia elektryczne są uważane za zdecydowanie bardziej bezpieczne. Są niezmiernie łatwe w obsłudze i można z nich bez trudu korzystać w każdym miejscu, w którym mamy dostęp do instalacji elektrycznej. Niemal każde urządzenie jest wyposażone w regulator temperatury, dzięki czemu z łatwością dostosowujemy ją do naszych potrzeb.

Czy grzejniki na prąd mają wady? W ich przypadku największym mankamentem jest energochłonność. Ceny elektryczności nieustannie idą w górę, dlatego korzystanie z tego typu produktów grzewczych może być opłacalne wyłącznie okazjonalnie. Oprócz tego mobilność grzejnika znacząco ograniczają kable oraz dostęp do gniazdka.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z grzejnikami gazowymi. Są one niezmiernie wydajnym źródłem ciepła, generującym zdecydowanie niższe koszty niż ich elektryczne odpowiedniki. Mają możliwość regulacji mocy ogrzewania i są bezpieczne, dzięki zastosowaniu czujników i zaworów odcinających dopływ gazu, w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lub usterek. Piecyki gazowe można bez przeszkód stosować zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Nie jesteśmy w żadnym stopniu ograniczeni długością kabla. Urządzenia są w pełni mobilne.

Do największych wad piecyków zalicza się często nieprzyjemny zapach, dlatego powinny być stosowane w pomieszczeniach ze skuteczną wentylacją. Ponadto skraplający się gaz niekiedy może prowadzić do podwyższenia wilgotności we wnętrzu, z tego też powodu najlepiej stosować je wyłącznie przez krótki czas.

Różne pomysły na mobilność

Przenośne źródła ciepła to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują szybko dogrzać pomieszczenie lub dla miłośników wypraw w plener. Warto mieć przynajmniej jedno takie urządzenie na wypadek awarii domowej instalacji. Wówczas mogą okazać się wręcz nieocenione.

Który wariant powinniśmy wybrać? Lepszy jest piecyk elektryczny czy gazowy? Odpowiedź jest może dość niekonkretna, ale wszystko zależy od okoliczności i miejsca, w których chcemy zastosować przenośny grzejnik. W plenerze zdecydowanie praktyczniejsze są piecyki gazowe. Jeśli potrzebujemy ogrzać wnętrze w krótkim czasie, można postawić na urządzenia elektryczne. Każde z nich ma swojej wady, ale też pozwala zapewnić ciepło nam i naszym bliskim wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę.

Jeśli chcesz wiedzieć jak najwięcej o nowoczesnych systemach grzewczych, koniecznie odwiedź stronę Econovli.pl.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P