Zdjęcie: Ks. Paweł Kłys

Wielkanoc prawosławna w łódzkiej cerkwi to wyjątkowa uroczystość. W sobotę (27 kwietnia) o północy uroczysta procesja z ikoną Chrystusa Zmartwychwstałego rozpoczęła Święta Paschalne. Przez całą sobotę wierni święcili pokarmy na stół wielkanocny. Tak samo, jak w kościele rzymskokatolickim.

Wielkanoc prawosławna w łódzkiej cerwki

Hristos voskrese, voistinu voskrese (Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał). Tymi słowami prawosławny biskup Atanazy zwrócił się do wiernych, którzy w nocy z soboty na niedzielę zgromadzili się w łódzkiej katedrze prawosławnej. Uroczysta procesja z ikoną Chrystusa Zmartwychwstałego dookoła cerkwi rozpoczęła Święta Paschalne.

W czasie procesji słychać było dzwony, których podczas Wielkiego Postu nie używano. Ich ponowne uruchomienie oznaczało zmartwychwstanie.

Najważniejsze święto chrześcijaństwa w obrządkach wschodnich ma inną datę niż w kościele katolickim. Prawosławni obchodzą Święta Wielkanocne tydzień po katolikach. Wynika to z różnicy pomiędzy kalendarzem gregoriańskim (używanym w kościele rzymskim), a kalendarzem juliańskim ( kościół prawosławny).