W łódzkiej Manufakturze rozpoczyna się wielka modernizacja. Na inwestycję przeznaczono 90 mln zł, a poprzedziły ją badania preferencji osób odwiedzających galerię handlową. Manufaktura, mimo remontu, ma działać bez zakłóceń.
Manufaktura w Łodzi inna niż dziś
To zdecydowanie największa inwestycja w 13-letniej historii Manufaktury. Modernizacja obejmie całą galerię handlową i potrwa 17 miesięcy. Koncepcję zmian opracował zespół pracowni Sud Architekt Polska, które były odpowiedzialne za projekt i budowę Manufaktury.
Główną inspiracją była włókiennicza historia Łodzi. Nasza głęboka wiedza o mieście, jego kulturze i historii bardzo pomogła nam zaprojektować silny projekt kontekstowy. Ostatecznym efektem jest subtelna mieszanka sztuki nowoczesnej, industrialnej i wyrafinowanej atmosfery. JOCELYN FILLARD, Architecture Director z Sud Architekt Polska.
Manufaktura została otwarta 13 lat temu. Po 17 miesiącach prac, jesienią 2020 roku, budynek galerii handlowej będzie wyglądał inaczej niż dziś. Zmiany będzie widać już przy głównym wejściu od strony rynku. Zniknie wiatrołap, a w miejscu drzwi automatycznych pojawią drzwi obrotowe, bardziej ergonomiczne i zapewniające lepsze właściwości termiczne w budynku.
Co się zmieni w Manufakturze?
Nowa podłoga w wejściu głównym będzie kontynuacją układu nawierzchni rynku. Drewniane parkiety przejdą gruntowną renowację. Front budynku galerii handlowej zaprojektowany został w odcieniach szarości i będzie nawiązywał do industrialnego charakteru tego miejsca.
Niemal w całości zostanie wymieniony system oświetlenia. Do współpracy zaproszono brytyjską firmę specjalizującą się w architekturze światła.
Celem tej inwestycji jest oczywiście unowocześnienie, podniesienie komfortu korzystania i przebywania w obiekcie, wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych, sprzyjających ochronie środowiska. Dzięki wymianie oświetlenia zużycie energii zmniejszy się aż o 30 procent. SŁAWOMIR MURAWSKI, dyrektor Manufaktury.
Największe zmiany zajdą w strefie restauracji. Powstanie tam ogromny świetlik, który ma rozjaśnić przestrzeń. Konstrukcja szedowa będzie nawiązaniem do charakterystycznego elementu architektury industrialnej XIX wieku. Właśnie w ten sposób doświetlano niegdyś fabryczne hale.
Wymieniony zostanie także system klimatyzacji i wentylacji. Całkowicie zmieni się wystrój – wymienione zostaną podłogi, meble i oświetlenie. Wszystko zgodnie z aktualnymi trendami wystroju wnętrz – pojawi się sporo drewna i wykończeń z naturalnych materiałów. Ma być też dużo naturalnej zieleni. W strefie restauracji powstanie obszar dedykowany rodzinom z małymi dziećmi.
Inwestycja umożliwi także wydzielenie nowej powierzchni najmu, stworzy miejsce dla nowych marek w Manufakturze. Powstanie około tysiąc metrów kwadratowych przeznaczonej dla najemców. Istotną zmianą, będzie podniesienie witryn na piętrze o ponad metr. Pomoże to lepiej wyeksponować logotypy przy zachowaniu funkcjonalnego i estetycznego układu przestrzeni. Przebudowane zostaną także strefy wypoczynku.
Harmonogram prac został dopracowany w najmniejszym szczególe. Drobne prace instalacyjne prowadzone będą w dzień, a pozostałe nocami i w niedziele niehandlowe.