sobota, 18 maja 2024

Widzew Łódź i matematyczne szanse na awans

Udostępnij

Ostatnia przegrana Widzewa z Olimpią Grudziądz niemal przekreśliła realne szanse klubu na awans do I ligi piłkarskiej. Oczywiście, złożyła się na to również wcześniejsza seria remisów, która spowodowała utratę przewagi jaką RTS Widzew Łódź miał po pierwszej rundzie rozgrywek II ligi nad pozostałymi klubami.

W walce o awans liczy się pięć pierwszych drużyn w tabeli. Widzew i Olimpia Grudziądz mogą zdobyć po 3 punkty bo zostało tym drużynom jedno spotkanie do rozegrania. Pozostali pretendenci do awansu mogą zdobyć maksymalnie po 6 punktów. Co ciekawe w weekend 11-12 maja grają ze sobą nie tylko Widzew i GKS Bełchatów, ale i Elana Toruń z Olimpią Grudziądz.

Pozycja Drużyna Punkty
1. Radomiak Radom 56
2. Olimpia Grudziądz 56
3. Elana Toruń 56
4. Widzew Łódź 55
5. GKS Bełchatów 54
Widzew ma szansę na awans

Co zatem musi się stać, by Widzew awansował do I ligi? Przede wszystkim łódzki klub musi wygrać w niedzielę z GKS Bełchatów. To jednak nie wystarczy/ Muszą się jeszcze ułożyć pomyślnie dla łodzian wyniki innych meczów. Spójrzmy na możliwe scenariusze. Założenie podstawowe – Widzew wygrywa z GKS Bełchatów. Wtedy tabela ligowa będzie wyglądała następująco. (Na czerwono drużyny, które już nie będą miały szansy na zdobycie punktów.)

Pozycja Drużyna Punkty
1. Widzew Łódź 58
2. Radomiak Radom 56
3. Olimpia Grudziądz 56
4. Elana Toruń 56
5. GKS Bełchatów 54

Widzew awansuje jeżeli co najmniej dwie z pozostałych drużyn kandydujących do gry w I lidze będą miały mniej punktów niż RTS. Po (ewentualnym) zwycięstwie Widzewa nad GKS Bełchatów automatycznie musi mieć mniej punktów od Widzewa jeszcze tylko jedna drużyna. Bo grający w ostatniej kolejce GKS Bełchatów z Błękitnymi Stargard, nawet wygrywając, awansu Widzewowi nie odbierze. GKS będzie miał wtedy 57 punktów.

Pierwsza szansa na awans

W sobotę, 11 maja Elana Toruń rozgrywa mecz z Olimpią Grudziądz. Jeżeli w tym meczu Elana zremisuje, otwiera drogę do awansu Widzewowi. Wówczas Elana będzie mieć 57 punktów, podobnie jak i Olimpia Grudziądz. To wystarczy. Widzew i tak będzie miał więcej punktów od obu drużyn.

Druga szansa na awans

Jeżeli Elana wygra z Olimpią Grudziądz będzie miała przed ostatnią kolejką II ligi 59 punktów i przeskoczy Widzew, ale… Olimpia pozostanie z dorobkiem 56 punktów, bo to jej ostatnie spotkanie na tym etapie rozgrywek.

Trzecia i czwarta szansa na awans

Jeżeli nawet Elana przegra u siebie z Olimpią Grudziądz, to otwiera się kolejna możliwość. Aby Widzew mógł awansować, w ostatnim meczu Elana Toruń, musiałaby przegrać lub zremisować z Olimpią Elbląg. Wtedy Elana będzie miała 56 lub 57 punktów.

Piąta i szósta szansa na awans

Jeżeli przyjmiemy, że Olimpia Grudziądz wygrywa z Elaną, a Elana Wygrywa z Olimpią Elbląg, to jest jeszcze szansa na awans Widzewa do I ligi. Radomiak Radom musi przegrać dwa mecze: w sobotę 11 maja z Siarką Tarnobrzeg i tydzień później na wyjeździe z Górnikiem Łęczna.

Szanse Widzewa na awans nie są takie małe

Spójrzmy matematycznie jak wielkie ma Widzew szanse uwzględniając jedynie, że prawdopodobieństwo zwycięstwa, remisu czy porażki w każdym meczu to w zaokrągleniu 33 procent. Oczywiście mocno upraszczamy i nie uwzględniamy wielu innych czynników, które mogą wpływać na wyniki meczów, jak choćby dyspozycja całej drużyny,  każdego zawodnika z osobna.

Optymistycznie podsumujmy. Założenie podstawowe: Widzew wygrywa z GKS Bełchatów – prawdopodobieństwo 33% szansy

  • Elana wygrywa lub remisuje z Olimpią Grudziądz – 66%
  • Elana przegrywa lub remisuje z Olimpią Elbląg – 66%
  • Radomiak przegrywa dwa mecze – 11%

Podsumowując, szanse matematyczne na awans to blisko 48%. To niewiele mniej niż na otwarciu sezonu.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości