Ostatnia przegrana Widzewa z Olimpią Grudziądz niemal przekreśliła realne szanse klubu na awans do I ligi piłkarskiej. Oczywiście, złożyła się na to również wcześniejsza seria remisów, która spowodowała utratę przewagi jaką RTS Widzew Łódź miał po pierwszej rundzie rozgrywek II ligi nad pozostałymi klubami.

W walce o awans liczy się pięć pierwszych drużyn w tabeli. Widzew i Olimpia Grudziądz mogą zdobyć po 3 punkty bo zostało tym drużynom jedno spotkanie do rozegrania. Pozostali pretendenci do awansu mogą zdobyć maksymalnie po 6 punktów. Co ciekawe w weekend 11-12 maja grają ze sobą nie tylko Widzew i GKS Bełchatów, ale i Elana Toruń z Olimpią Grudziądz.

Widzew ma szansę na awans

Co zatem musi się stać, by Widzew awansował do I ligi? Przede wszystkim łódzki klub musi wygrać w niedzielę z GKS Bełchatów. To jednak nie wystarczy/ Muszą się jeszcze ułożyć pomyślnie dla łodzian wyniki innych meczów. Spójrzmy na możliwe scenariusze. Założenie podstawowe – Widzew wygrywa z GKS Bełchatów. Wtedy tabela ligowa będzie wyglądała następująco. (Na czerwono drużyny, które już nie będą miały szansy na zdobycie punktów.)

Widzew awansuje jeżeli co najmniej dwie z pozostałych drużyn kandydujących do gry w I lidze będą miały mniej punktów niż RTS. Po (ewentualnym) zwycięstwie Widzewa nad GKS Bełchatów automatycznie musi mieć mniej punktów od Widzewa jeszcze tylko jedna drużyna. Bo grający w ostatniej kolejce GKS Bełchatów z Błękitnymi Stargard, nawet wygrywając, awansu Widzewowi nie odbierze. GKS będzie miał wtedy 57 punktów.

Pierwsza szansa na awans

W sobotę, 11 maja Elana Toruń rozgrywa mecz z Olimpią Grudziądz. Jeżeli w tym meczu Elana zremisuje, otwiera drogę do awansu Widzewowi. Wówczas Elana będzie mieć 57 punktów, podobnie jak i Olimpia Grudziądz. To wystarczy. Widzew i tak będzie miał więcej punktów od obu drużyn.

Druga szansa na awans

Jeżeli Elana wygra z Olimpią Grudziądz będzie miała przed ostatnią kolejką II ligi 59 punktów i przeskoczy Widzew, ale… Olimpia pozostanie z dorobkiem 56 punktów, bo to jej ostatnie spotkanie na tym etapie rozgrywek.

Trzecia i czwarta szansa na awans

Jeżeli nawet Elana przegra u siebie z Olimpią Grudziądz, to otwiera się kolejna możliwość. Aby Widzew mógł awansować, w ostatnim meczu Elana Toruń, musiałaby przegrać lub zremisować z Olimpią Elbląg. Wtedy Elana będzie miała 56 lub 57 punktów.

Piąta i szósta szansa na awans

Jeżeli przyjmiemy, że Olimpia Grudziądz wygrywa z Elaną, a Elana Wygrywa z Olimpią Elbląg, to jest jeszcze szansa na awans Widzewa do I ligi. Radomiak Radom musi przegrać dwa mecze: w sobotę 11 maja z Siarką Tarnobrzeg i tydzień później na wyjeździe z Górnikiem Łęczna.

Szanse Widzewa na awans nie są takie małe

Spójrzmy matematycznie jak wielkie ma Widzew szanse uwzględniając jedynie, że prawdopodobieństwo zwycięstwa, remisu czy porażki w każdym meczu to w zaokrągleniu 33 procent. Oczywiście mocno upraszczamy i nie uwzględniamy wielu innych czynników, które mogą wpływać na wyniki meczów, jak choćby dyspozycja całej drużyny,  każdego zawodnika z osobna.

Optymistycznie podsumujmy. Założenie podstawowe: Widzew wygrywa z GKS Bełchatów – prawdopodobieństwo 33% szansy

  • Elana wygrywa lub remisuje z Olimpią Grudziądz – 66%
  • Elana przegrywa lub remisuje z Olimpią Elbląg – 66%
  • Radomiak przegrywa dwa mecze – 11%
Podsumowując, szanse matematyczne na awans to blisko 48%. To niewiele mniej niż na otwarciu sezonu.